Šef technologické společnosti Avast Ondřej Vlček a jeho žena Katarína Vlčková, která působí jako lékařka mobilního hospicu Cesta domů, mají se svou novou nadací velkolepé plány. Do deseti let chtějí z Česka udělat velmoc v oblasti dětské paliativní péče, jak uvedli ve svém vystoupení na akci Forbes Women’s Summit.

V březnu manželé oznámili, že zakládají nadaci na pomoc rodinám s vážně nemocnými dětmi, do které ze svých vlastních prostředků vkládají 1,5 miliardy korun. O měsíc později přišla další zpráva, že kupují pražskou usedlost Cibulka, kde vybudují dětský hospic a paliativní středisko.

Tím ale jejich plány zdaleka nekončí. Chtějí pozvednout celý obor péče o těžce nemocné děti a jejich rodiny. „V byznysu vždy dobře funguje, když se stanovují cíle v nějakém časovém období. I proto jsme si celé své snažení zarámovali ambicí,“ vysvětlil Ondřej Vlček.

S manželkou se přitom chtějí zaměřit na pět bodů. První je dostupnost služby, další její kvalita a třetí zvýšení atraktivity oboru, aby se k němu dařilo přitáhnout mladé lékaře. Čtvrtou oblastí je osvěta a snaha zapojit paliativní péči do systému veřejného financování a posledním cílem je vědecká publikační činnost v této oblasti.

„Pokud se nám těchhle pět dimenzí podaří obsáhnout, tak za deset let se nebudeme jezdit dívat do Británie, Ameriky nebo Izraele, jak se to má dělat, ale odborníci ze světa naopak budou jezdit k nám,“ věří Vlček. Aby se dlouhodobé cíle naplnily, má pomoci i chytrý systém správy nadačních peněz, který funguje podobně jako třeba u Nobelovy nadace.

„Větší část peněz má sloužit jako jistina. Investujeme ji na akciových trzích. A pokud se to bude dělat chytře, strategicky a diverzifikovaně, tak se dá postavit perpetuum mobile, jehož výnosy mohou stačit na pokrytí výdajů nadace po dlouhá desetiletí, ne-li století jako u Nobelovy nadace,“ přibližuje Vlček.

O konkrétním fungování nadace a plánech, které s ní Vlčkovi mají, si s oběma manžely ve výše uvedeném videorozhovoru povídal šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.