Jeden musí z kola ven. Loni bylo ve Forbes žebříčku nejbohatších lidí světa šest Čechů, letos jeden ubyl. Jmění Zdeňka Bakaly podle našich propočtů kleslo na 0,9 miliardy dolarů, a tím pádem se do elitního klubu nevešel. Pět nejbohatších mužů Česka – Petr Kellner, Andrej Babiš, Radovan Vítek, Karel Komárek a Pavel Tykač – se v něm ale drží i nadále. Proč? V čem spočívá jejich miliardové bohatství?

Petr Kellner

Pořadí v žebříčku světových miliardářů: 160
2014: 11 mld. $
2015: 8,4 mld. $

V žebříčku dolarových miliardářů už je podesáté, na ostatní Čechy má hodně velký náskok, ale všechno je relativní. Uplynulý rok byl pro Petra Kellnera a jeho PPF hodně nepříjemný. Největší část majetku má uloženou v Rusku a tamější krize je hlavním důvodem, proč Kellner zchudl. Home Credit – nejcennější součást jeho jmění – vykázal loni poprvé po dlouhé době ztrátu a naplno se přitom projevila skutečnost, že rekordní čísla v předchozích letech byla uměle vyšponovaná ruskou úvěrovou bublinou. Propad v Rusku by měla časem vykompenzovat Čína a další asijské trhy, ani tam ale Home Credit zatím tolik nevydělává – kvůli budování sítě a obsazování trhu. Kellnerův majetek se propadl také kvůli poklesu hodnoty českého O2. V roce 2013 firmu koupil od španělské Telefóniky za 64 miliard korun, cena akcií na burze ale mezitím spadla o třetinu.

kellner done


Andrej Babiš

Pořadí v žebříčku světových miliardářů: 737
2014: 2,4 mld. $
2015: 2,5 mld. $

Agrofert má za sebou (na rozdíl od PPF) rekordní rok. Podnik, který pořád ze sta procent patří českému ministrovi financí, vydělal loni přes 16 miliard korun (zisk EBITDA) a dál se rozrůstá. Dobrá čísla souvisejí hlavně s výkonem chemiček, jež stále tvoří největší část Agrofertu. Pomáhá jim hlavně vzrůstající poptávka po hnojivech a pokles ceny plynu, z něhož se hnojiva vyrábějí. Velkou část zisků Andrej Babiš spotřebuje na čerstvě schválené miliardové investice do výroby hnojiv na Slovensku, dost peněz ale zbývá i na menší projekty mimo Agrofert. Tím posledním byla loňská koupě osmi klinik asistované reprodukce, což je teď další obor, v němž je Babiš největší v Česku.

babis done


Radovan Vítek

Pořadí v žebříčku světových miliardářů: 1054
2014: 1,4 mld. $
2015: 1,8 mld. $

Skokan roku. Loni dokončil nepřátelské převzetí firmy Orco Germany a vložil pod ni svou vlajkovou loď, realitní skupinu Czech Property Investments. Vše pak přebalil pod novou značku CPI Property Group. Čistá hodnota aktiv (NAV) celé této skupiny se blíží dvěma miliardám eur. Vítek v ní vlastní téměř 94 procent a část akcií CPI PG se stále obchoduje na frankfurtské burze. Za svůj postup si vysloužil žalobu bývalých akcionářů, kteří se cítí být kráceni na svých právech. Po Vítkovi chtějí 19,4 milionu dolarů. Kromě svého tažení Německem Vítek posílil ve švýcarském horském středisku Crans Montana a od Ringo Starra z Beatles si koupil panství v Británii. Ze svého jídelníčku přes Vánoce vyřadil sacharidy a výrazně zhubnul.

vitek done


Karel Komárek

Pořadí v žebříčku světových miliardářů: 1118
2014: 1,6 mld. $
2015: 1,7 mld. $

Pár šťastných čísel a ropa, to je základ Komárkova majetku. Sazka, řecký loterijní gigant OPAP a Moravské naftové doly (teď se hledají nová naleziště v Česku, Německu i na Ukrajině) jsou důvod, proč je rodák z Hodonína a majitel skupiny KKCG potřetí v žebříčku světových miliardářů. Komárek začal podnikat zkraje 90. let s armaturami, na což v rozhovoru pro Forbes vzpomínal takto: „Ráno jsem dělal ve skladu jako dělník a řidič a přes den pak jako ředitel – neměl jsem dost peněz na víc zaměstnanců.“ Dnes tráví hodně času na Floridě a dělá si radost sponzorováním vážné hudby. V prosinci například spoluorganizoval koncert Dvořákovy Novosvětské v newyorské Carnegie Hall.

komarek done


Pavel Tykač

Pořadí v žebříčku světových miliardářů: 1712
2014: 1 mld. $
2015: 1,05 mld. $

Pavel Tykač loni oslavil padesátku a má za sebou klidný, řekněme přípravný rok. Letos totiž může přijít významná investice. ČEZ by se měl v průběhu léta vyjádřit, zda využije první výhybku v 50tiletém kontraktu na dodávky uhlí z Tykačova Lomu Vršany do Elektrárny Počerady. A zda tuto elektrárnu, ležící na úpatí Tykačova dolu, nabídne finančníkovi k prodeji. Pokud by ji Tykač koupil, kontrakt bude logicky ukončen, ale zároveň získá vlastní zdroj a s ním vyšší marže a možnost lépe svůj byznys řídit. Nic není zadarmo, odhad kupní ceny je 9 miliard korun, přičemž další desítky by časem musely jít do modernizace Počerad.

tykac done


Zdeněk Bakala

2014: 1 mld. $
2015: 0,9 mld. $

Dosud bylo pravidlem, že Češi v žebříčku jen přibývají, a nevypadávají. To už ale neplatí. Zdeněk Bakala býval svého času bohatší než Andrej Babiš, v posledních dvou letech se ale vrátil dolů k hranici jedné miliardy dolarů, kterou už letos nepřekonal – byť těsně. Důvodem je pokračující tíživá situace v Ostravsko-karvinských dolech, ale i propad akcií ukrajinské těžařské firmy Ferrexpo a také silný dolar. Bakalu nezachránil ani nedávný prodej podílu v dopravní firmě AWT za 100 milionů eur. Podstatnou částí jeho majetku zůstávají tisíce bytů OKD.

bakala done


Stovku nejbohatších lidí světa si prohlédněte v našem speciálu:

100do-clanku