Jediný přeživší havárie vrtulníku v pohoří Chugach v roce 2021, při které zemřel Petr Kellner, promluvil s aljašským zpravodajem v Alaska’s News Source.

David Horváth vzpomíná, jak zůstal po pádu uvězněný ve vrtulníku a žádal o pomoc Kellnera, kterému se podařilo dostat z havarovaného stroje. Ten se však od něj vzdálil. Bývalý český snowboardista přičítá reakci šoku.

Viděl, jak se nejbohatší Čech Petr Kellner mimo vrtulník prochází. „Začal jsem opravdu hlasitě křičet a říkat něco jako: Hej Petře, my tady neumřeme! Pojď mi pomoct! On byl možná v šoku a možná si myslel, že vidí něco vzadu na vrtulníku. Přiblížil se na deset metrů zpátky k vrtulníku, a to bylo naposledy, kdy jsem ho viděl,“ popisuje.

Sám vzpomíná na tyto chvíle velmi těžce. Měl zlomená žebra, byl obklopen mrtvými kamarády a uvězněný. „Byl jsem tam dlouho sám, osm hodin,“ říká. Na Kellnera dle svých slov křičel stokrát: „Křičel jsem jako šílený. Věděl jsem, že nemůžu s ničím pohnout, nebylo možné ten vrtulník otevřít, abych se dostal ven.“

V hlavě se mu honily myšlenky na manželku, jejich děti a syna, který se měl narodit za pár měsíců. O několik hodin později spatřil vrtulník a všiml si, že ho pilot zahlédl. Poté usnul a probudil se v nemocnici, kde mu kvůli omrzlinám muselo být amputováno několik prstů na obou rukách.

Tragická nehoda se stala v březnu 2021, kdy se šestičlenná parta vydala na heliskiing. Stroj výprava využívala pro zimní sporty. Havarovali poblíž ledovce Knik, krátce poté, co vrtulník manévroval nad hřebenem.

Mezi mrtvými, kromě zmíněného Petra Kellnera, jsou český trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Rusell a dva muži z Aljašky. Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě loni uvedl ve své vyšetřovací zprávě, že za pád vrtulníku mohla zřejmě chyba pilota a jeho neschopnost adekvátně zareagovat na náhlou ztrátu viditelnosti.

Horváth svůj právní spor se společností Soloy Helicopters uzavřel. Domníval se, že na nehodu zareagovala pozdě. S firmou se nadále soudí rodina Kellnerových, která žaluje i chatu a třetí společnost.