Tento článek vydáváme znovu ke smutné příležitosti tragické smrti nejbohatšího českého podnikatele Petra Kellnera.

Skupina PPF, které vládne Petr Kellner, zveřejnila výroční zprávu za rok 2019. Po roce tak nejbohatší Čech, jenž už několik let nedal rozhovor, poodkrývá své názory na svět, život a podnikání v pravidelném úvodním slovu. Letos pochopitelně nemohl vynechat působení koronaviru, který táhne do ztráty především jeho celosvětové splátkové impérium Home Credit, ovšem jeho následky se projeví naplno až v příští výroční zprávě.

„Za dobu existence PPF ještě nikdy nebyl tak velký rozdíl mezi světem, který naše výroční zpráva popisuje, a světem, v němž vychází. V roce 2019 se světu ještě dařilo,“ píše Petr Kellner v první větě své každoroční zdravice okolí.

Pro člověka, který tak jako já miluje tvořit a stavět, je nejhorší vidět úpadek a destrukci.

„To ale bylo předtím, než přišel koronavir. Pro člověka, který tak jako já miluje tvořit a stavět, je nejhorší vidět úpadek a destrukci. Zažil jsem to a viděl už několikrát. Pandemie všem bez rozdílu ukázala relativitu věcí, které jsme považovali za zásadní a neměnné,“ pokračuje muž, jehož majetek letos odhadujeme na 14,9 miliardy dolarů (v aktuálním přepočtu 333 miliard korun), což mu mezi světovými miliardáři vyneslo 68. místo.

„Díky tomu teď všichni víc přemýšlíme o tom, co je v životě skutečně důležité. Rodina, děti, zdraví, svoboda. PPF ani já v takovém přemýšlení nejsme výjimkou. Nezapomínáme na to, odkud jsme vzešli a co jsme prožili. I proto jsou letošní fotografie ve výroční zprávě inspirovány místy a hodnotami, které nás v mládí nejvíce formovaly,“ vysvětluje Petr Kellner fotografii, na které sedí u táboráku. Je fakt, že před lety, ovšem v době, kdy už byl opravdu bohatý, pořád s dětmi jezdil na běžné letní tábory.

Závěr jeho úvodního slova je jako vystřižený z Forbesu. Je to oslava podnikání, píle a zaslouženého úspěchu. „Někdy se ptám sám sebe: Proč tolik pracuji, proč nejsem víc v klidu? Upřímná odpověď? Předně mne práce pořád baví. Baví mne přemýšlet a vymýšlet, jak věci udělat líp, jinak. Baví mne učit se a uspět. Vím, že k cíli nikdy nevede jen jedna cesta, a naplňuje mne hledat tu nejlepší. A pak je to nejdůležitější: cítím odpovědnost. Za své děti, za naše firmy, za to, co jsme v PPF za téměř třicet let vybudovali. PPF bych nikdy nepostavil sám, bez partnerů, zákazníků, zaměstnanců. Úspěch není výsledkem jedince, ale spolupráce týmu, rodiny, blízkých, skupiny,“ děkuje na závěr nejbohatší Čech.

Loni jeho PPF ještě vydělala téměř miliardu eur čistého. Nejvíce investic měla podle podílu na vlastním kapitálu ve financích (40 procent), telekomunikacích (17 procent) a v nemovitostech (10 procent). Příští výroční zpráva bude z hlediska čísel vypadat výrazně jinak.