S hotelem Four Seasons to nevyšlo, a tak si Renáta Kellnerová spravila chuť nákupem pražského hotelu Hilton. Skupina PPF kupuje skrz svou realitní odnož PPF Real Estate společnost Quinn Hotels Praha, která největší hotel v Česku vlastní, a pokračuje tak v nastoleném trendu posilování hotelového portfolia.
Renáta Kellnerová spolu s dcerou Annou a investorem Tomášem Otrubou, který je teď hlavním tahounem hotelového byznysu PPF, už loni investovala tři čtvrtě miliardy korun do hotelu Harmony v Krkonoších. A PPF drží skrz společnost Bestsport také hotel Stages vedle pražské O2 areny.
Deal za vyšší jednotky miliard korun, za něž PPF hotel Hilton kupuje, začíná přepisovat mapu vlastníků významných a luxusních českých hotelů, přičemž další přepisování ještě může nastat. Řada luxusních hotelů je totiž na prodej a zajímá se o ně i český kapitál. Podívejte se na přehled tuzemských hotelových klenotů a jejich současných majitelů.
Hilton – PPF
O největším českém hotelu už to zásadní padlo. Skupina PPF ho kupuje od irské státní firmy IBRC, která se svého majetku již několik let snaží zbavit. Prodej byl blízko už v roce 2015, kdy byly koupi nejblíže společnost Best Hotel Properties (BHP)spadající pod investiční skupinu J&T a evropská větev americké skupiny Blackstone. Kvůli soudním sporům se ale plány na prodej zadrhly. Vyřešit se je ovšem podařilo loni na jaře, a Hilton se tak opět objevil na trhu.
Four Seasons – Northwood Investors
Majitelem pětihvězdičkového hotelu Four Seasons je víc než deset let americká investiční společnost Northwood Investors, která ho koupila za nezveřejněnou částku, jejíž výše se podle informací z trhu odhaduje na 85 milionů eur. A v poslední době se ho snaží prodat. Ale ne za každou cenu. I tady figuruje nejbohatší Češka Renáta Kellnerová. Ta měla o hotel zájem a dokonce měla předložit i konkrétní nabídku. S majiteli se ale nedohodla na ceně.
Kolem Four Seasons ovšem kroužili či ještě krouží i další byznysoví žraloci, včetně Michala Strnada nebo skupiny J&T. Nabídky na koupi přišly i z Kataru nebo Saúdské Arábie. Zároveň je ale akvizice pro budoucího majitele poměrně složitá, protože část komplexu několika budov patří soukromým majitelům a část městu Praha, což majitele hotelu s více než 150 pokoji v závislosti na tržbách ročně stojí zhruba milion eur za pronájem.
Andaz Prague – UBM Development AG
I další z luxusních pražských hotelů je na trhu k mání. Majitelem je rakouská společnost UBM Development AG, která ho vybudovala rekonstrukcí budovy Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí. Luxusní hotel se 176 pokoji už stihl posbírat řadu ocenění včetně triumfu mezi hotely v tuzemské realitní soutěži Best of Realty.
Ačkoli je Andaz na trhu k dispozici, do nových rukou se nežene. Majitel spíše čeká, zda přijde zajímavá nabídka. Podle dřívějších informací Forbesu vlastník očekává nabídku pohybující se kolem 175 milionů eur.
Mandarin Oriental Hotel – CITIC
Zájemce o jeden z nejluxusnějších tuzemských hotelů vyhlíží také čínská státní investiční skupina CITIC. Ta vlastní hotel Mandarin Oriental na Malé Straně a v rámci čištění portfolia v Česku se ho snaží podobně jako v případě budovy bývalé Živnostenské banky v ulici Na Příkopě prodat. Vybrala si k tomu vhodnou dobu, protože zájem o hotelový v loňském roce posiloval.
Art Deco Imperial Hotel Prague – Majetková, správní a delimitační unie odborových svazů
Luxusní pražský Imperial z počátku dvacátého století v ulici Na Poříčí, ve kterém má restauraci Zdeněk Pohlreich, vlastní už od komunistického převratu v roce 1948 odboráři. Ti se ho v loňském roce snažili prodat, avšak neúspěšně.
Za hotel odborové svazy požadovaly více než dvě miliardy a navíc stanovily pro veřejnou soutěž i poměrně přísné podmínky. Mezi potenciálními zájemci se tak nenašel nikdo, kdo by Imperial chtěl koupit.
Imperial Karlovy Vary a Sanssouci – skupina Imperial Karlovy Vary
Karlovarský Imperial je také k prodeji. Investora hledá od loňského jara. Velkolepý hotel s více než dvěma sty pokoji funguje v Karlových Varech od roku 1912. A spolu s ním je na prodej i kapacitně shodný nedaleký Spa Resort Sanssouci. Obě zařízení spadají pod skupinu Imperial Karlovy Vary, která za ně chce 150 milionů eur, tedy necelých 3,8 miliardy korun.
Hotelovou skupinu ovládají podle poslední zveřejněné výroční zprávy za rok 2023 Alexandr Rebjonok, Jiří Milský a sourozenci Kateřina Fílová a Petr Procházka.
Grand Hotel Prague Towers – Alfred Pisani (Corinthia Group)
Ikonický hotel, dostavěný koncem osmdesátých let minulého století, znali Pražané nejprve pod názvem Forum a v posledních letech nesl jméno Corinthia Prague. Vlastníkem je společnost IHI Towers, která spadá do sítě s luxusními hotely Corinthia, jejímž majitelem je maltský obchodník Alfred Pisani.
Loni na jaře převzala provozování hotelu skupina Czech Inn Hotels byznysmena Jaroslava Svobody. Ta poté i změnila jméno Grand Hotel Prague Towers.
W Prague – Ferid Nasr
Staronový přírůstek na pražské hotelové mapě. Hotel W Prague se na podzim otevřel na Václavském náměstí po rekonstrukci někdejšího slavného secesního hotelu Evropa, který byl od roku 2013 uzavřený. Provozuje ho celosvětový řetězec Marriott jako součást své luxusní sítě W Hotels.
Majitelem památkově chráněné budovy hotelu je zakladatel cestovní kanceláře Exim Tours Ferid Nasr, který ji koupil od společnosti Julius Meinl na začátku roku 2019.
Fairmont Golden Prague – Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera
Hotel, který je zatím stále známý spíše pod názvem Intercontinental, se už brzy otevře po náročné a dlouhé rekonstrukci jako Fairmont Golden Prague. Vlastní ho miliardáři Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera. Někdejší gumárenský magnát a zakladatelé Avastu hotel získali v roce 2018 od skupiny J&T za více než pět miliard korun.