Na některých letištích může být cestování vyloženě za trest. Špatné jídlo za přemrštěné ceny, nefunkční wi-fi, depresivní terminály.

A pak je tu přesný opak, totiž letiště Changi. Nachází se v Singapuru a posedmé za sebou ho agentura Skytrax vyhlásila nejlepším letištěm na světě.

Nedivíme se. Za jediný den tam můžete navštívit kino, zaplavat si v bazénu nebo vyrazit do botanické zahrady. Proč by čekání na let mělo být jen nutné zlo?

Changi je přesně takovým letištěm, jaké byste chtěli mít všude. Platí to zejména pro supermoderní terminál 4, který se otevíral předloni a připomíná spíš kulisy sci-fi filmů než skutečný dopravní hub.

Check-in, odložení zavazadel, imigrační i nástup do letadla zvládnete samoobslužně (a tedy podstatně rychleji), dokonce ani nemusíte vytahovat elektroniku při bezpečnostní kontrole. Celým terminálem projdete až do letadla, aniž byste museli na někoho promluvit.

I čekání je na Changi radost. Můžete se uvelebit do designových sedaček – nabíjecí zásuvky jsou v nich samozřejmostí -, obdivovat sochy v životní velikosti nebo zavěšené kinetické instalace, které připomínají pohybující se mraky.

Máte hlad? Vybírat můžete od klasických mezinárodních fastfoodů přes singapurský street food (místní food court má představovat klasickou uličku se stánky v Asii) až po finedining.

Nudíte se? Ve dvou letištních kinech (která jsou mimochodem zdarma) promítají nepřetržitě aktuální filmové hity. Pro gamery je k dispozici PlayStation 3, Xbox 360, počítače spojené přes LAN nebo koutek MTV. Nechybí pochopitelně ani spousta obchodů, včetně butiků luxusních značek.

Ženy se mohou osvěžit a upravit si líčení ve speciálním „powder roomu“.

Zajít můžete i do některé z mnoha zahrad. Slunečnicové, orchidejové, kaktusové i botanické s motýly. Pozorujte koi kapry v jezírku nebo si jděte zaplavat do střešního bazénu. Pro ty, kdo mají mezi lety velkorysejší časovou mezeru, je k dispozici zdarma vyhlídková cesta po městě.

Už jste konečně unavení? Můžete ulevit nohám na masážních křeslech nebo si zdřímnout na lehátkách – s integrovaným budíkem, samozřejmě.

Letiště Changi loni odbavilo rekordních 65,6 milionu cestujících (nárůst o 5,5 procenta oproti předchozímu roku) a zaznamenalo 386 tisíc přistání a odletů (nárůst o 3,4 procenta).

Svou pověst místa, které se vyplatí navštívit nejen kvůli přepravě, plánuje Singapur ještě upevnit. Už 17. dubna se totiž má otevřít nový komplex Jewel podle návrhu izraelského architekta Mošeho Safdie, který se bude rozkládat na více než 130 tisících metrech čtverečních. Do jeho výstavby představitelé letiště investovali 1,25 miliardy dolarů (přes 28 miliard korun).

Jewel se má pyšnit různými atrakcemi, zahradami, 280 obchody či restauracemi a nejvyšším vnitřním vodopádem (přes 39 metrů) na světě. Většina atrakcí se však začne otevírat až v polovině letošního roku.

Už teď se ale letiště Changi vyplatí navštívit. Velmi ochotně tu počkáte až do chvíle, než uslyšíte nevyhnutelný last call.