skip to main content
Bill Gates

Klíčové životní otázky Billa Gatese a proč byste si je měli také položit

Čtyřiašedesátiletý Bill Gates přiznává, že v 25 letech měl jen jednu jedinou věc, která ho zaměstnávala: firmu Microsoft a to, jak se jí daří. Zároveň přiznal, že dnes už ví, že byznys a práce nejsou ty zdaleka nejdůležitější věci a že je důležité svou pozornost věnovat i jiným věcem kolem nás.

„Pořád budeme potřebovat novátorské přístupy, abychom vymýtili malárii nebo abychom porazili obezitu. Stejně tak se ale musíme soustředit na to, abychom neustále zlepšovali kvalitu svého života. Myslím si, že to bude jeden z motorů budoucího pokroku,“ píše Gates na svém blogu, a poukazuje tak na důležitost harmonie mezi prací a osobním životem.

Reklama

Jak poznat, zda souladu opravdu dosahujete? Gates si pro tento účel pokládá následující otázky. Tu poslední, přiznává, si vypůjčil od svého dlouholetého mentora a přítele, finančníka Warrena Buffetta.

Věnoval jsem dostatek času své rodině?

Reklama

Naučil jsem se dost nových věcí?

Poznal jsem nové lidi a rozvinul přátelství se starými kamarády?

Dávají vám lidé, na kterých vám záleží, lásku zpět?

I když byly otázky původně vytvořeny jako nástroj pro rekapitulaci předchozího roku, odpovědi na ně slouží jako dlouhodobé zrcadlo. Proto není na škodu si je pokládat minimálně s měsíční pravidelností.

Pokud si na některou z nich odpovíte negativně, postup je vcelku prozaický – věnujte dané oblasti více času než v měsíci předchozím. Několik tipů, jak na to, najdete v naší rubrice work-life balance.

Reklama
Reklama