Netradiční videoklip stvořila jako poctu studiu Bratři v triku i tradiční české animované tvorbě skupina Gruppo Salsiccia, za kterou stojí rapper Orion.

Hlavní roli v klipu hraje les a zvířata v něm. Počin se zalíbil i porotě mezinárodního festivalu Anifilm, která ho zařadila mezi letošní soutěžní výběr animovaných videoklipů.

Parta kolem Oriona, známého především z hiphopového uskupení PSH, se hudebně podílela na seriálu Revír, jehož úvodní animovaná znělka inspirovala Grupu Salsiccia k dvouminutovém videoklipu ve stejném stylu. I tady se režie ujal Luboš Svoboda a výtvarné stránky Tomáš Zach.

„Jeho tvorba mi připomíná večerníčky. Víme, že animovaný film má v Česku dlouhou tradici, a tak jsme chtěli udělat něco, čím bychom mu vzdali hold,“ podotýká Michal Opletal alias Orion.

Zach dostal od kolegů při tvorbě volnou ruku a postupoval klasickou animační metodou. „Měl jsem možnost učit se ve studiu Bratři v triku od tehdejších legend. Nastoupil jsem, když jsem se tehdy nedostal na FAMU a naučil se možná i něco víc než na škole,“ vzpomíná výtvarník.

U videoklipu ale nedělal dvanáct oken za sekundu, jak bylo ve studiu zvykem, ale jen osm, kvůli rytmu. „Chtěl jsem udělat obrázky přírody, které mě začaly bavit, a všem to připomínalo Zdeňka Milera a jeho Krtečka. Drží si výtvarnou estetiku podobnou jako u večerníčků,“ přibližuje.

Vzniklo zhruba pět minut animovaného materiálu, z něhož se teprve sestříhala konečná dvouminutová verze, což je u animace dost neobvyklé. „Výběr si vzal na starosti Luboš Svoboda a Giulio, oba kluci z kapely, a ti to zpracovali po hodinách konzultací. Jak jsme neměli dopředu dané, co vznikne, byla kolem toho prima nálada,“ pochvaluje si Zach.

Foto Gruppo Salsiccia

Animaci dokončil za dva měsíce, celý videoklip byl hotový zhruba za čtyři. A protože ve stejný okamžik otevíraly přihlášky na letošní ročník Anifilmu, tvůrci možnosti využili. „V republice vzniká spousta skvělých věcí a je potřeba si je někde vzájemně ukázat. A zrovna Anifilm je dobrá příležitost,“ konstatuje Zach.

S videoklipem se tak budou moci diváci seznámit právě na festivalu, který hostí Liberec od 7. do 12. května. Začátkem téhož měsíce ho pak skupina plánuje umístit i na svůj youtubový kanál.

Za projektem Gruppo Salsiccia dnes stojí kromě Oriona a zmíněného Luboše Svobody a Giulia De Blasia také producent Igor Batovanja. Podle Oriona jde o vyústění dlouhodobého a pravidelného setkávání přátel.

„Začalo to jako sranda, která přerostla: vznikly poslouchatelný písničky,“ uzavírá rapper v narážce na singly Mia Barca nebo Lajna.