Jsou tady Velikonoce, svátky jara, vzkříšení a naděje. Tedy všeho, co zrovna teď notně potřebujeme. A co ještě? Pravidelnou dávku optimismu do žil aneb ohlédnutí za tím, co dobrého se ve světě odehrálo.

Velikonoční propustka. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová ujistila všechny své malé spoluobčany, že Velikonoční zajíček i Zoubková víla patří mezi základní povolání, která tak mají v době svátků propustku a mohou fungovat.

Na pandy přišlo jaro. Třináct let zůstávaly ve friend-zone. Dvě pandy v hongkongské zoo se začaly pářit až během uplynulého týdne, když se zahrada ocitla v izolaci, a neokukovali je tak zvědaví návštěvníci. Asi jen potřebovaly trochu soukromí… Pokud by se takto dokázaly rozmnožit, výrazně by to pomohlo ohroženému druhu.

Himálaj na obzoru. O tom, jak zklidněná planeta svědčí kvalitě ovzduší, tady píšeme často. Ovšem obyvatelé indického Paňdžábu to mohli nyní sledovat na vlastní oči. V uplynulých 30 letech nikdy nemohli spatřit z dálky vrcholky Himálaje. Letos se zasněžené velehory podařilo vyfotografovat i ze vzdálenosti 200 kilometrů.

Drive-thru zpověď. Poláci dostali jedinečnou možnost, jak vyrazit k velikonoční zpovědi během karantény. Kněz Mateusz Kielarski totiž během svátků vysedává s rouškou na parkovišti, kam k němu věřící mohou přijet, otevřít okénko u auta a vylíčit, co je trápí.

Plejtváci u pobřeží Francie. Klid na vodní hladině zase přivábil k pobřeží Marseille dva plejtváky myšoky, druhá největší zvířata na světě. Velryby, které měří zhruba 20 metrů, se objevily u národního parku Calanques.

Haleluja, 107letá pacientka vyléčena. Minulý týden jsme tu psali o 96leté Češce, která se uzdravila z koronaviru. Světová rekordmanka, jejíž vyléčení přišlo tento týden, je ještě o 11 let starší a pochází z Nizozemska.

Miliardáři v akci. Boháči z celého světa se ve větší či menší míře zapojují do boje proti koronaviru. Činy dvou z nich však v uplynulém týdnu vynikly. Jack Dorsey, šéf Twitteru, věnoval miliardu dolarů, tedy skoro 25 miliard korun. A Bill Gates, zakladatel Microsoftu, zase svoje miliardy dal na stavbu továren, v nichž se bude vyvíjet sedm nejslibněji vypadajících vakcín proti viru.

Koalové zpět v přírodě. Ačkoli se Austrálie také potýká s koronavirovou pandemií, tamní život se v určitých ohledech vrací k normálu. Po lednových devastujících požárech se totiž do volné přírody vrátili první koalové, které tam vypustili záchranáři ze sydneyské organizace Science for Wildlife.

Uprchlík pomáhá Británii. Hassan Akkad uprchl před pěti lety ze Sýrie do Velké Británie a natočil o tom dokumentární film. Teď se rozhodl své nové zemi odvděčit, zapsal se jako dobrovolník do jedné z londýnských nemocnic a pomáhá s dezinfekcí pokojů po pacientech s koronavirem.

Češi sobě. V těžkých časech Češi myslí na neziskové organizace. Během března jim prostřednictvím služby Darujme.cz poslali přes 19 milionů korun, od začátku roku je to již přes 38 milionů.

Zvládli byste větší nálož dobrých zpráv?