Výročí studentských protestů a sametové revoluce se každý rok připomíná nespočtem dokumentů, filmů, tematických rozhovorů či mnoha archivními záběry.

Jeden by řekl, že je čas hledět vpřed a do jisté míry lze souhlasit. Na druhou stranu v době, kdy se blíží prezidentské volby, které po dlouhých deseti letech posadí na Hrad novou osobnost, je víc než namístě si připomenout, jak může být republika a demokracie křehká.

Pojďme si tak skrze filmové tipy zavzpomínat na revoluční chvíle, kdy většina národa držela při sobě a rozhodla se pro změnu – a také na příšernou dobu, jaká u nás vládla, než jsme se pro tuto změnu odhodlali.

Něžné vlny

Romantická komedie Jiřího Vejdělka o nesmělém chlapci, který závodí s časem, aby stihl navzdory rodičům získat lásku jedné akvabely, než mu zmizí za železnou oponou. Pohodová oddychovka pro ty, kteří nepotřebují brát všechno až tak vážně, umí vykouzlit něžný úsměv na tváři.

Fany a pes

Animovaný snímek o dvanáctileté Fany, která se stará o psa své nejlepší kamarádky Sophie. Ta odjela s maminkou na letní prázdniny, ale na začátku školního roku se do třídy nevrátila, protože rodina emigrovala. Pro Fany tak začíná dobrodružství při hledání kamarádky, které ji zavede do víru začínajících demonstrací i na státní hranice. Rok 1989 ve kterém se snímek odehrává, líčí průběh revoluce v Německu z pohledu dítěte.

Tenkrát

Jeden z nejlepších dokumentů na dané téma, za kterým stojí Robert Sedláček a Radim Procházka, se zabývá událostmi 17. listopadu 1989 prostřednictvím svědectví významných osobností. Těch se tvůrcům podařilo získat na čtyři desítky. Časový odstup umožňuje hovořit otevřeně a věcně, zároveň se tvůrci zabývají i filozofickým rozměrem toho, co vlastně znamená revoluce.

České století: Poslední hurá

K sametové revoluci došel i úspěšný veřejnoprávní seriál České století. Jeho osmý díl se snaží napínavě zaměřit na vnitřní pochody systému, kde po letech komunistické totality vzniká něco nového. Marek Daniel v roli Václava Havla zde rozhodně stojí za pozornost.

Kolja

Dojemný oscarový snímek z rodinného tandemu Jana a Zdeňka Svěrákových známe asi všichni. Dojemné cinkání klíči se tu však neobejde bez morálního pokárání, když se členové STB nadšeně připojí k demonstrantům. Klasika stojí za oprášení právě dnes.

Česká cesta

Dokumentární esej Martina Kohouta Česká cesta popisuje příběh československé ekonomické transformace devadesátých let, zejména pak metody kuponové privatizace, která byla jádrem i vývěsním štítem kontroverzního procesu. Dokument dává prostor všem, kdo u toho tehdy byli.

Báječná léta pod psa

A ještě jedna klasika, ve které jsou popsány životní zvraty jedné rodiny očima dospívajícího teenagera. Snímek Petra Nikolaeva natočený podle románu Michala Viewegha zachycuje období od šedesátých let právě po revoluci roku 1989. Přesvědčivou atmosféru i černý humor si vychutnáte i dnes.