Když se 17. listopadu 1989 na pražském Albertově dal do pohybu protestní průvod studentů, který o něco později a o kus dál na Národní třídě brutálně zastavily obušky Lidových milicí, tehdy čerstvě osmnáctiletý Ivan Zachariáš v něm nemohl chybět. Pád komunismu prožíval na vlastní kůži.

Ironií osudu ale budoucí režisér až na Národní nedošel – jak dnes s úsměvem přiznává, nejspíš tehdy po cestě s kamarády zůstali v nějaké hospodě. „V té chvíli nikdo netušil, že jde o historickou chvíli. Věděli jsme, že režim trochu povoluje, ale že uvidíme za pár dní mluvit Havla na Letné, to by mě ani ve snu nenapadlo,“ vzpomíná po 30 letech.

Hektické období, které Zachariáš jako začínající student pražské FAMU prožíval velmi intenzivně, si dodnes dobře pamatuje. Dnešní kulaté výročí událostí na Národní třídě, které v tehdejším Československu odstartovaly sametovou revoluci, má pro něj ještě jeden důležitý význam. Hodně symbolický.

Právě dnes bude mít na obrazovkách HBO premiéru Zachariášův napjatě očekávaný šestidílný seriál Bez vědomí, který se odehrává v Československu v období kolem listopadové revoluce.

„Je to dobová záležitost, odehrávající se v roce 1989, ale pro mě má přesah do dneška. Chtěl jsem ji aktuální. Je důležité, aby to nebyla taková pohádka z minulosti, která se k dnešku váže náhodou, ale aby si z ní divák mohl i něco odnést,“ popisuje Zachariáš.

Pro sedmačtyřicetiletého režiséra, který se dlouhé roky držel na světové reklamní špičce, létal po světě a točil reklamy pro Hondu, Stellu Artois nebo Nike, je Bez vědomí po úspěšném seriálu Pustina druhý velký počin mimo svět reklamy.

Vrací nás do října 1989, kdy po návratu do předrevolučního Československa záhadně zmizí disident Viktor, kolem kterého scenárista Ondřej Gabriel rozehrál mrazivý příběh vyprávěný pohledem Viktorovy manželky. Nechybí tajemství, překvapivé zvraty, komunistická zvůle, agenti Státní bezpečnosti, a hlavně blížící se revoluce.

Po zhlédnutí všech šesti dílů můžeme zodpovědně přiznat, že podobně kvalitní seriál v Česku už dlouho nevznikl – a k zamyšlení vás donutí především jeho nečekaný závěr. Ten odráží, o co Zachariášovi šlo: my Češi jsme podle něj začali 30 let od revoluce na minulý režim zapomínat.

A Bez vědomí by nám mělo otevřít oči. „Musíme si totalitu neustále připomínat, je to stejné jako s druhou světovou válkou. Stačí málo a všechno se může otočit, a přitom pak lidé říkají, že to zpočátku ani nevypadalo na nějaký průšvih. Důsledně by se to mělo vyučovat ve školách, měla by se připomínat všechna zvěrstva, která komunisté dělali, a jak se tady žilo. Komunisté zároveň dodnes ovlivňují vládu a já si říkám, jak je to vůbec možné,“ zlobí se režisér.

Vydání Forbesu Forbes Life 2019

Více informací o jeho novém seriálu, ale také o tom, jak se Ivan Zachariáš proslavil ve světě a proč dnes chodí na demonstrace proti Andreji Babišovi, najdete ve velkém rozhovoru z aktuálního vydání Forbesu Life, které je stále v prodeji.

Bez vědomí má premiéru dnes, na HBO GO bude uvedeno vůbec poprvé v historii české produkce HBO všech šest epizod najednou. A seriál uvidí také diváci HBO po celé Evropě.