Od Nového roku nám do redakce chodí apokalyptické zprávy. Tisíce firem mají problémy, zhroutila se jim organizační struktura, jsou v absolutním zmatku.

Aby bylo jasno: rok 2020 nás na špatné zprávy z byznysu připravil víc než dost. Tyhle výkřiky ale přináší do redakce, kde píšeme o úspěšných a inspirativních Češích a jejich firmách, novou dimenzi noční můry.

Polévá mě studený pot, snažím se zhluboka nadechnout, hlavou se mi honí jediné: je to tady, 2021 je stejný jako 2020, jen v novém kožíšku. Dočítám ale do konce, v čem že ta nová noční můra spočívá? „Ministerstvo spravedlnosti hromadně vymazalo z rejstříku statutární ředitele.“

Tep mi padá do normálu, v klidu dopíjím kávu. Zprávy, které takhle zamávaly mojí e-mailovou schránkou i ranní pohodou, vychází ze změny zákona o obchodních korporacích, která se od 1. ledna 2021 dotkla většiny společností.

Šlo o největší změnu právní úpravy obchodních společností od doby zrušení obchodního zákoníku v roce 2014. A jednou z nejvíce diskutovaných novinek byla právě změna monistického systému akciových společností a s ní i zrušení funkce statutárního ředitele. Obchodní vedení těchto akciovek je tak nově svěřeno správní radě v čele s jejím předsedou.

Vydání Forbesu Go big!

Jde tedy o změnu, která se – spolu s mnoha dalšími – objevila ve Sbírce zákonů už loni v únoru. Na přípravu tak měly firmy necelý rok. Napadá mě proto otázka, proč o ní tolik firem údajně ani netušilo?

Jsme národ všeumělců, zlatých ručiček a náramně talentovaných lidí. Stavíme se čelem k ekonomickým krizím, pandemii i zmatečnému populismu. Jak to, že když přijde na zákony, umíme být takoví patlalové?

Odpovím si sama: je to právě proto, že umíme všechno sami. Návody nečteme, zákony už vůbec ne. A vyznat se v té smršti informací samozřejmě není vůbec jednoduché.

Za mě proto pár skromných tipů na závěr:

Sledujte Justici

Tedy oficiální portál ministerstva spravedlnosti, pravidelně zveřejňující to nejdůležitější, co byste o aktuální legislativě měli vědět.

Najděte si právníka

Samo sebou. Existuje důvod, proč právnické fakulty uživí ročně tisíce nových absolventů a proč právu nerozumí každý (legislativní odborníci v internetových diskusích prominou). Někdy je prostě nejjednodušší i nejlevnější nechat si poradit a věnovat své zlaté ručičky něčemu jinému. Třeba si tím ve firmě ušetříte spoustu problémů a nečekaných krizí.

A pochopitelně – čtěte Forbes! To nejdůležitější z byznysového dění vám navíc každé ráno naservírujeme přímo do vaší e-mailové schránky, stačí se přihlásit. Ranní káva nám pak všem bude chutnat o něco líp: budeme vědět, že české firmy žádná novela jen tak nepoloží.