Leoš Mareš, Jiří Korn, Céline Dion, Nick Cave nebo Eric Clapton. To je jen drobný výčet z programu O2 areny na příští dva měsíce. Osud největších hudebních akcí v největším koncertním a sportovním areálu v Česku je ve hvězdách. Na webu arény od úterý visí oznámení, které majitelům vstupenek doporučuje pozorně sledovat sdělení jednotlivých pořadatelů.

Robert Schaffer, šéf libeňské haly, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, má teď napilno. Vyrovnává se totiž s nařízením vlády proti šíření nebezpečného koronaviru. Některé akce už odsunul na neurčito, o dalších se intenzivně jedná.

Kolika vašich akcí se zatím rozhodnutí vlády týká?
Aktuálně nevíme, jak dlouho bude opatření v platnosti. Pokud budeme předpokládat, že se bude týkat měsíce března, týká se hokejového play-off a dvou akcí v O2 universu. U všech akcí ale obecně platí, že záleží na rozhodnutí pořadatelů. S těmi jsme nyní v kontaktu a jednáme o možných řešeních. Konkrétně další vývoj hokejové extraligy určí příští jednání Asociace profesionálních klubů ledního hokeje.

Můžete být konkrétní? Největší blížící se koncerty Jiřího Korna, Céline Dion či Leoše Mareše zatím oficiálně zrušeny nejsou?
Ani jedna ze zmíněných akcí zrušená aktuálně není.

Předplatné Forbesu Freeride

Které akce v O2 universu jste tedy zrušili? Máte akce nějak pojištěné? Pamatují smlouvy na podobné výjimečné situace?
Pojištění proti nekonání akcí v případě, že jsme pořadatel, uzavíráme vždy. Bohužel taková rizika jsou ze smluv většinou vyjmuta.

U Cen Anděl hledáme s pořadateli nový termín. Pentatonix kvůli aktuální situaci odkládají celé evropské turné, takže i tam se jedná o novém termínu. Ostatní akce momentálně zůstávají v platnosti.

Provoz O2 areny se tedy zastaví úplně? Nebo pojedete v nějakém komorním módu?
Provoz se nezastaví. Využijeme čas především na opravy a investice, které zpravidla probíhají v letních měsících. Doufáme, že díky tomu budeme moci zkrátit letní odstávku a naopak nabídnout našim klientům, jejichž akcí by se nařízení týkalo, nové termíny například ve druhé polovině srpna, kdy by tyto práce dle plánu probíhaly. 

Robert Schaffer, generální ředitel společnosti Bestsport ze skupiny PPF, které patří O2 arena. Foto: Betsport

Pracujete již s nějakými odhady škod? 
Na to je ještě brzy. Momentálně řešíme především provozní záležitosti, tak abychom co nejrychleji našli nové termíny a řešení této mimořádné situace. 

Budete zkoušet získat nějaké kompenzace od státu? 
Nápodobně jako u předešlého dotazu. Tohle ještě není na pořadu dne.  

Jaká opatření jste v souvislosti s nákazou virem covid-19 zavedli doteď? 
V tuto chvíli jsme udělali maximum. Zvýšili jsme hygienická opatření. Omezili jsme služební cesty a doporučili jsme zaměstnancům omezit výjezdy do rizikových oblastí.

O jaká hygienická opatření jde?
Na toaletách jsou rozmístěna speciální dezinfekční mýdla včetně návodu na správné mytí rukou. Omezily se zahraniční služební cesty. Aktuálně se specializovanou firmou plánujeme dezinfekci společných prostor arény.

Co mají dělat lidé, kteří mají zakoupený lístek na zrušenou akci? Mají nárok na vrácení vstupného? Jak se k tomu stavíte u vašich akcí? 
Zatím ke zrušení žádné akce v kalendáři O2 areny a O2 universa nedošlo. Extraliga je přerušena, nikoli zrušena. U Pentatonix, Cen Anděl a Cest La Putyky se jedná o nových termínech konání, tedy opět se pouze přesouvá. Pokud by u některé z akcí došlo ke zrušení, jde proces vracení vstupného za pořadatelem dané akce.

Co se týče akcí pořádaných Bestsportem, který vlastní a provozuje O2 arenu a O2 universum, vždy primárně hledáme nový termín a stávající vstupenky zůstávají v platnosti. Pokud se ale z nějakého důvodu klientům nový termín nehodí, budou mít možnost zažádat o vrácení vstupného.