Trh s energiemi, jejichž cena letí strmě vzhůru, má další oběť. Po společnosti Lumius ohlásil konec i obchodník 123ušetři, za kterým stojí firma P & M True Family. Bez dodavatele plynu se tak ocitla zhruba tisícovka klientů. Podle Michala Keborta z Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jsou ve svízelné situaci.

123ušetři měla statut zprostředkovatele, a pokud klienti – tedy koneční odběratelé – firmě umožnili, aby na sebe přepsala odběrné místo, nevztahuje se na ně automatické půlroční krytí takzvaným dodavatelem poslední instance.

To znamená, že nemají šest měsíců na to, aby si našli dodavatele nového. Klienti, kteří mají smlouvu s firmami se statutem dodavatele a odběrné místo zůstává napsané na ně, jsou totiž v případě jeho krachu chráněni tím, že je na půl roku přebírá pod svá křídla ČEZ, E.ON nebo PRE, tedy zmínění dodavatelé poslední instance. 

123ušetři oznámila na svém webu, že plyn přestává dodávat k 23. září. „Koneční odběratelé tedy mají pouhých deset dní na to, aby si našli nového dodavatele. Někteří se to ale nemuseli vůbec dozvědět,“ upozorňuje Kebort. Když budou plyn odebírat dál, stávají se dlužníky a hrozí jim odpojení. 

Informační linka společnosti, která je uvedená na webových stránkách 123usetri.cz, hlásí obsazovací tón a po chvíli se vypne. Podle ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora se nyní jedná o převzetí zákazníků společností ČEZ.

Na ERÚ řešili v posledním roce na sedm tisíc stížnosti a problémů s dodavateli a zprostředkovateli prodeje energií. Dalšími tisíci se zabývala Česká obchodní inspekce a časopis dTest. „Podobných stížností bude okolo dvaceti tisíc,“ odhaduje Kebort.

Situaci by měla pomoct řešit novela energetického zákona, která čeká na podpis prezidenta. Kebort zároveň potvrzuje, že má úřad signály minimálně o jednom obchodníkovi s energií, který by se mohl ocitnout v blízké době v problémech. Gavor jmenuje dodavatele Skautská energie, který přestal nabírat nové zákazníky.

O byznysovém životě nebo smrti těchto společností rozhoduje jejich finanční síla a strategie nákupu. „Obchodníci, kteří si větší část dodávek pro rok 2022 zajistili s předstihem ještě za nízké ceny, jsou v konkurenční výhodě a přežijí. Všichni ale musí něco dokupovat na spotovém trhu, kde jsou ceny extrémně vysoké,“ vysvětluje Jiří Gavor.

Pro obchodníky je současná situace velmi obtížná a jejich náklady rychle rostou. „Někteří z těch, kteří zanedbali risk management a příliš spoléhali na krátkodobé nákupy, zřejmě dopadnou podobně jako společnost Lumius,“ konstatuje.

Ekonom a majitel společnosti Amper Jan Palaščák přirovnává ty, kdo nenakoupili, k provozovatelům nových hospod, kteří si pořídili jen malý sud piva. „Buď přesvědčí plnou hospodu lidí, že lahvové za dvojnásobnou cenu je taky skvělé, anebo skončí,“ pokračuje v přirovnání Palaščák.

Každý si musí pomoci sám.

Zatímco ve Velké Británii se vláda rozhodla dodavatelům v potížích pomoci formou výhodných státních půjček, asociace, kterou Gavor vede, vyhodnotila pomoc ze strany vlády jako krajně nepravděpodobnou.

„Bude platit, že každý si musí pomoci sám. Je to tvrdý byznys a občas někdo padne,“ odpovídá Gavor na otázku, zda se spolek za dodavatele v problémech postaví. Nárůst cen silové elektřiny se podle něj bude v konečných tarifech pohybovat v desítkách procent.

„Do celkového účtu se to naštěstí promítne jen zhruba polovinou, protože regulované platby, jejichž ceny budou ke konci roku vyhlášeny ERÚ, se mění většinou jen v jednotkách procent,“ uzavírá Gavor.  

Výhodu tak mají zákazníci s fixací cen uzavřenou dříve, v období nízkých burzovních cen. Po jejím uběhnutí ale také oni musí počítat s radikálním zdražením. První dodavatelé zvýšení cen už oznámili, zbytek představí nové ceníky do konce roku.

Podle Palaščáka má šanci výrazně si polepšit ČEZ. „Je nejlevnější z trojice skupin zahrnujících distribuci a je v této krizi proaktivní,“ říká. Dobré výsledky předpovídá i společnostem E.ON, PRE, Innogy a Pražská plynárenská.

„Bohemia Energy se dle mého názoru bez problémů udrží, pokud využije část zisků z minulých let. Dále určitě zůstane dodavatel ze skupiny EPH a z jiného soudku Nano Energies, protože nakupují elektřinu u výrobců,“ míní Palaščák. Zároveň dodává, že situaci menších dodavatelů nelze bez znalosti jejich současné situace hodnotit.