Hlavní turistická sezona je u konce, směrem k letošní zimě se však letečtí dopravci nedívají s takovými obavami jako v minulých letech. Současný zájem o letenky naznačuje, že se vzdušná doprava po dvou covidových letech pozvolna vrací k normálu. Lidé si u moře nejen prodlužují léto, ale „v teple“ už plánují trávit také Vánoce. Vyšším cenám letenek navzdory.

Ač je zima pro evropské aerolinky každoročně slabším obdobím, v posledních dvou letech museli dopravci fungovat ještě v jiném režimu. V létě se nadechli a sesbírali naděje, že je covidovému živoření konec, aby je na podzim čekalo nepříjemné překvapení, když poptávka po letenkách znovu klesla na minimum a jednotlivé země opět zpřísňovaly pandemické restrikce. Evropským aerolinkám tak nezbylo než o stovky plánovaných linek proškrtat zimní letové řády a většinu flotily uložit k nákladnému zimnímu spánku.

Letošní zimní sezona už by ale podle letenkových portálů mohla covidový vzorec prolomit a nadějně hovoří také odhady. „Osobní letecká doprava zažívá silné oživení a postupně se vrací na úroveň roku 2019. Trend bude pokračovat i v zimní sezoně, přestože se letecká doprava potýká s rostoucími cenami paliva. Předpovědi se shodují na dosažení až osmdesáti procent předcovidového provozu,“ uvádí Petr Kováč, odborník na leteckou dopravu z firmy EY Partner Corporate Finance.

Rozsáhlé rušení linek, k jakému se aerolinky musely kvůli covidu uchylovat loni a předloni na podzim, by se tak podle Kováče letos opakovat nemělo. „Poptávka bude ovlivňovat především otevírání nových linek,“ dodává a čeká letos obnovu trendu, kdy lidé tráví v zahraničí či u moře Vánoce a závěr roku.

Velký zájem po letenkách na následující měsíce potvrzují jednotlivé letenkové portály. Například podle Kiwi.com je aktuálně poptávka po letenkách na následující měsíce dokonce o devadesát devět procent vyšší než ve stejném období v loňském roce.

„Češi aktuálně nejvíce rezervují na období od října do konce ledna lety do Itálie, Španělska, Velké Británie, Francie a Portugalska. S blížící se zimou Češi provedli už téměř milion vyhledávacích dotazů a čím dál častěji vyhledávají lety do vzdálenějších destinací, jako je Bangkok, Dubaj či Tel Aviv,“ vyjmenovává ředitelka zákaznické péče portálu Eliška Řezníček Dočkalová.

Velký zájem o exotické destinace eviduje také Letuška.cz. „Letošní podzim a výhled na zimní měsíce je lepší, než tomu bylo loni. Už nyní vidíme, že po letenkách do exotiky je a bude velká poptávka,“ říká ředitel letenkového portálu Josef Trejbal. Konkrétně na Vánoce se podle něj lidé nejčastěji chystají do Thajska, na Maledivy, Mauricius nebo do Spojených arabských emirátů.

Zájem o podzimní a zimní dovolenou pak podle Kataríny Šuchterové z portálu Pelikán znovu stoupá také o mexický Cancún či indonéský ostrov Bali. „Zimní exotice ale jednoznačně vévodí Thajsko, a to platí i pro termín na konci roku – Bangkok tvoří patnáct procent všech silvestrovských pobytů,“ konstatuje Šuchterová, podle níž konec roku letos patří k nejvyprodanějším – a nejdražším – termínům.

Zatímco však hranice jsou už ve většině oblíbených destinací pro turisty otevřené, s obnovou pravidelných dálkových linek jsou dopravci dosud opatrní. Zatímco před pandemií covidu provozovali z Prahy přímé pravidelné linky do patnácti dálkových destinací, nyní jsou jich jednotky. Kvůli velké poptávce ale budou v zimě do některých exotických destinací létat charterové spoje: nově jde třeba o oblíbené Thajsko nebo o Madagaskar.

„Celkově předpokládáme, že bude v zimě z pražského letiště provozovat lety padesát dopravců až do devadesáti destinací,“ uvádí mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. „Během zimní sezony, tedy v období od listopadu do března, bychom mohli podle našich odhadů odbavit necelé čtyři miliony cestujících, což je zhruba sedmdesát procent zimní sezony v roce 2019,“ dodává Divíšková. Během Vánoc a přelomu roku tak letiště počítá se zvýšeným počtem cestujících.

Zájemce o zimní dovolenou neodrazují ani zmíněné vyšší ceny letenek. Jejich ceny žene nahoru zejména drahé palivo, stále omezené přepravní kapacity a také ruská agrese na Ukrajině, kvůli níž musí dopravci na některých trasách do Asie oblétávat ukrajinské i ruské území.

Nejvíce stouply ceny podle údajů Kiwi.com u středně dlouhých a dálkových tras – oproti roku 2019 o sedm až pětadvacet procent. Ceny kratších evropských tras drží na uzdě větší konkurence.

„Pokud cestující plánují vyrazit na Vánoce po Evropě, je teď ideální čas na nákup. Ceny letenek z Česka na období vánočních svátků porostou průměrně o dvacet tři procent,“ upozorňuje Eliška Řezníček Dočkalová.