Připravte se, protože letos to bude na hudební scéně pořádný nářez! Hlavně na té festivalové. Po dvouletém půstu, který způsobila pandemie covidu, jsou totiž pořadatelé i diváci natěšení jako nikdy předtím.

Seznam účinkujících na hudebních festivalech pro rok 2022 čítá desítky jmen, mezi nimiž nechybí české ani zahraniční hvězdy. A kdo ještě není rozhodnutý, zda na některý zamíří, měl by si pospíšit. Vstupenky pomalu mizí a někde už je vyprodáno úplně.

To je případ festivalu Rock for People. Čtyřdenní vstupenky už nejsou, zbývá několik posledních jednodenních. Akce, která patří mezi největší v republice, využívá zázemí multifunkčního areálu Park 360 na letišti u Hradce Králové. K dispozici má osm hangárů, které festivalu dodávají originální atmosféru.

Mezi jeho hlavní hvězdy pak bude letos patřit americká rocková scéna zastoupená kapelami Green Day, Fall Out Boy, Weezer nebo anglické rockové duo Royal Blood. Alternativní scénu pak zastoupí třeba Wolf Alice a fanouškům se představí i vycházející hvězda Holly Humberstone, která letos vyhrála ceny kritiků na BRIT Awards.

„Přijede rovněž jedna z nejžádanějších kapel současnosti, britští Wet Leg, kteří loni vystřelili na špičku hitparád s hitem Chaise Longue,“ přibližuje mluvčí festivalu Anna Vašátková.

Foto Rock for People

Festival navíc sází na ekologii. Proto se do něj po roce vrátí stage poháněná vodíkovým generátorem od české firmy Devinn, novinkou pak bude GEM Stage, která zase získává energii větrem a ze solárních panelů.

„Jedenadvacet metrů vysoká věž, která v sobě stage ukrývá, dokáže vyrobit udržitelnou energii v každém počasí a navíc skvěle vypadá. Je takovým symbolem přechodu na čisté zdroje bez fosilních paliv,“ doplňuje ředitel festivalu Michal Thomes. Festival Rock for People potrvá od středy 15. až do soboty 18. června a jednodenní vstupenka stojí kolem dvou tisíc korun.

A další nápor hudby přijde hned následující týden, kdy ve čtvrtek 23. června odstartuje v hlavním městě třídenní Metronome Prague.

Na pražské výstaviště nedaleko parku Stromovka se sjedou hudební hvězdy všech žánrů. Mezi ty největší pak bude určitě patřit Nick Cave and The Bed Seeds. To, že má Cave Českou republiku rád, už je téměř notoricky známé, stejně jako to, že jeho píseň Thirsty Dog z alba Let Love In z roku 1994 je inspirovaná tehdy kultovní pražskou hospodou Žíznivý pes. Na festivalu vystoupí hned ve čtvrtek.

Foto Metronome Prague

V dalších dnech pak fanoušky potěší třeba belgická indie pop-rocková skupina Balthazar, britské altpopové duo Oh Wonder a z českých interpretů pak Alice&Dan Bárta, Mňága a Žďorp nebo Marpo&Troublegang. Třídenní vstupy začínají na více než dvou a půl tisících korunách a končí na bezmála šesti tisících pro VIP. Jednodenní se pohybují od 1790 do necelých tří tisíc korun.

Z osmdesáti procent už je vyprodaný i festival Colours of Ostrava. Čtyřdenní akce obsadí od 13. července už tradičně originální industriální areál bývalých hutí, dolů a železáren Dolní Vítkovice. Nabídne dvacet scén pod širým nebem i těch krytých, multifunkční sál v bývalém vodojemu nebo kavárnu ve výšce osmdesáti metrů nad areálem. Čtyřdenní vstupenka vychází na více než tři tisíce korun, jednodenní je zhruba o tisícovku levnější.

Organizátoři ale slibují, že to letos bude stát rozhodně za to. „Navazujeme na to nejlepší, proč mají lidé náš festival rádi, na obrovskou žánrovou pestrost, hudební i mimohudební,“ prozrazuje mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

Foto Colours of Ostrava

Letos bude mít Colours of Ostrava vzhledem k probíhající válce na Ukrajině i speciální zahájení. Ujme se ho Cirk La Putyka se studenty Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění a v neděli jej před mladým holandským DJ Martinem Garrixem zakončí speciálním charitativním koncertem ukrajinsko-kanadská formace Balaklava Blues se sborem Permoník Choir Karviná. „Novinkou také je, že máme NFT kolekci grafik, které obsahují doživotní VIP vstup,“ pokračuje mluvčí.

Rozpočet festivalu je zhruba 160 milionů korun a jeho hlavní hvězdou budou bezesporu zabijáci z Las Vegas The Killers, kteří neskrývají úctu k Elvisi Presleymu. Svou hudbou ale dávají jasně najevo i obdiv k Depeche Mode, Davidu Bowiemu nebo U2. Fanoušky zaujme ale určitě i newyorská radikální raperka Princess Nokia nebo kultovní ikona indie rocku Modest House, která si v Česku odbude svou premiéru.

Kdo chce dorazit na festival, kterým ožívá celá Ostrava, měl by si pospíšit jak s nákupem vstupenky, tak i s ubytováním. To totiž pomalu v tamních penzionech a hotelech mizí. Volná kapacita je ještě ve festivalovém kempu u Slezskoostravského hradu, vyprodané už je ale u něj parkování i místa pro karavan.

A na fanoušky už se také těší nejstarší mainstreamový třídenní festival v České republice – Benátská!. Ten po vynucené dvouleté pauze startuje v libereckém veseckém areálu 28. července. I když v minulosti na něm vystoupil třeba Bryan Adams, Scorpions, Scooter nebo Tom Jones, tentokrát se vrací ke kořenům a na sever Čech přiveze pouze české a slovenské hudební interprety.

Foto Benátská!

„Bylo dost nejisté, zda sem budou vůbec moci zahraniční interpreti dorazit. Ale zájem o vstupenky je velmi slušný, myslím, že i tak jsme se do vkusu fanoušků trefili. Máme velkou kapacitu areálu, chodí nám tam třeba patnáct tisíc lidí denně. A zatím to podle prodeje vypadá, že půjde minimálně o druhý nejúspěšnější ročník. Je vidět, že lidé jsou po kultuře hladoví,“ říká jeden z organizátorů Petr Pečený.

Rozpočet festivalu se pohybuje kolem dvaceti milionů korun, celofestivalová vstupenka stojí 1890 korun, jednodenní od 890 do 1190 korun. Na pódiích se vystřídají třeba Pavol Habera & Team, Divokej Bill, Žlutej pes nebo Mirai.