S výjimkou konce prázdnin pohonné hmoty v Česku zlevňují zhruba od začátku července. Minulý týden se ceny benzinu dostaly na nejnižší hodnoty od začátku ruské invaze na Ukrajinu a zlevňovala i nafta.

Po zvýšení spotřební daně na začátku října se však pokles ceny benzinu zastavil. Natural 95 zdražil od minulé středy o 1,44 koruny za litr na 39 korun za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Analytici podobný vývoj očekávali, v následujících týdnech předpokládají další zdražování.

Cena nafty se v uplynulém týdnu změnila jen nepatrně. Nafta stojí 43 korun za litr, před týdnem byla o haléř dražší.

„Pokles cen paliv, který v Česku v minulých týdnech převládal, je minulostí. Na paliva začne brzy působit výrazný vzestup cen ropy, která se po středečním zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců v čele s Ruskem (OPEC+) ocitla na třítýdenním maximu. Cenu nafty zvedá blížící se embargo na importy z Ruska a také vyšší výroba topných olejů,“ uvedl analytik XTB Jiří Tyleček a dodal, že tlak na zdražování naopak brzdí česká měna, která v tomto týdnu posílila.

Analytik Purple Trading Petr Lajsek uvedl, že by snížení produkce ropy o Organizací uvedené dva miliony barelů denně mohlo vyslat cenu ropy Brent opět nad sto dolarů za barel. „Je tak možné, že si vláda začne sypat popel na hlavu a opětovné zavedení spotřební daně v plné výši u benzinu bylo tak unáhleným krokem. Spíše než opětovné škrty ve spotřební dani si pak patrně stát posvítí na marže čerpacích stanic, které byly u benzinu stále výrazně nad úrovněmi z roku 2021,“ uvedl.

Spotřební daň z benzinu se od začátku října vrátila z 11,34 koruny na 12,84 koruny za litr. V reakci na vysoké ceny pohonných hmot kvůli válce na Ukrajině vláda v Česku zavedla nižší daň na benzin i na motorovou naftu od června. U nafty zůstala snížená sazba do konce roku 2023, činí 8,45 koruny na litr.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury není hlavním důvodem pro delší zdaňování nafty nižší sazbou její nynější vyšší cena, ale konkurenční prostředí. Největšími konkurenty českých dopravců, zejména menších, jsou podle něj při podávání cenových nabídek dopravci z Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a také z Turecka. Ve většině z těchto zemí je spotřební daň na motorovou naftu podle ministra na evropsky nejnižší možné úrovni.

Nejlevnější paliva nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 38,45 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 42,26. Naopak nejdražší benzin natankují řidiči v kraji Vysočina, kde litr benzinu stojí průměrně 39,53 koruny. Nejdražší nafta se tankuje v Praze, litr tam prodávají průměrně za 43,61.

V meziročním srovnání jsou paliva v Česku stále dražší. Za benzin řidiči zaplatí zhruba o 4,60 koruny na litr víc a nafta před rokem stála méně asi o deset korun.