Mírová jednání o ukončení války v Pásmu Gazy a o výměně rukojmích zatím nebyla úspěšná. V regionu mezitím panují obavy z íránského útoku na Izrael. Tajné služby varují, že Írán a Hizballáh se možná pokusí o atentát na izraelské politické špičky. Co dalšího přinesl tento týden v konfliktu na Blízkém východě?
Hrozba atentátu. Írán a s ním spřízněné militantní libanonské hnutí Hizballáh se možná pokusí spáchat atentát na izraelské poslance, ministry či představitele armády a tajných služeb. Podle serveru Ynet to izraelským ministrům na čtvrtečním zasedání bezpečnostního kabinetu řekli představitelé izraelských bezpečnostních služeb. Teherán hrozí odvetou za zabití politického lídra Hamásu Haníji, který na konci července zahynul při výbuchu v íránské metropoli. Izrael se k útoku nepřihlásil, ale Írán mu ho přičítá.
Vyčíslení obětí v Gaze. V Pásmu Gazy zemřelo od loňského října už přes 40 tisíc lidí, uvedly podle agentury AFP úřady pod kontrolou Hamásu. Válka podle ministerstva zdravotnictví v Gaze ovládaného Hamásem z domovů vyhnala přes 85 procent obyvatel Pásma Gazy.
Vyjednávání o příměří pokračuje. Oznámení o počtu obětí přišlo ve chvíli, kdy mezinárodní zprostředkovatelé zahájili v Kataru nové kolo rozhovorů, jejichž cílem je zastavit válku a zajistit propuštění desítek izraelských rukojmích. Možná dohoda je podle agentury AP považována za největší naději na odvrácení ještě většího regionálního konfliktu. Dvoudenní vyjednávání konečnou dohodu sice nepřineslo, podle amerického prezidenta Joea Bidena je ale blíže než kdy dříve.
Zelená pro drahý vojenský materiál. Americký ministr zahraničí Antony Blinken souhlasí s prodejem vojenského vybavení Izraeli v celkové hodnotě přes 20 miliard dolarů (přes 450 miliard korun) včetně stíhaček F-15. Spojené státy pokračují v prodeji zbraní Izraeli navzdory kritice vůči způsobu jeho tažení proti Hamásu v Pásmu Gazy.