Společnost OpenAi, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by mohla v pondělí představit svůj vyhledávač využívající umělou inteligenci. Zvyšuje tak úsilí ve své snaze konkurovat současné jedničce na trhu, firmě Google, uvedla agentura Reuters.

Zpravodajské servery Bloomberg a Information napsaly, že OpenAI, kterou podporuje Microsoft, pracuje na vyhledávacím nástroji, který by mohl konkurovat společnosti Google ze skupiny Alphabet a společnosti Perplexity, dobře financovanému startupu zaměřenému na vyhledávání pomocí AI.

Podle agentury Bloomberg je vyhledávací produkt OpenAI rozšířením jejího produktu ChatGPT, přičemž umožňuje ChatGPT získávat informace přímo z webu a zahrnovat citace.

Chatovací robot ChatGPT využívá špičkové modely AI k vytváření odpovědí podobných těm lidským.

Oznámení by tak mohlo být načasováno den před začátkem výroční konference Googlu. Očekává se, že tam Google představí řadu svých produktů souvisejících s AI.

Firma OpenAI již dříve integrovala se službou Bing firmy Microsoft pro placené předplatitele. Google mezitím oznámil funkce generativní AI pro svůj stejnojmenný vyhledávač.

Firmu Perplexity, která má hodnotu miliardy dolarů (23,1 miliardy korun), založil bývalý výzkumník OpenAI.

Aplikace si získala popularitu díky poskytování rozhraní pro vyhledávání s vlastní AI. Podle lednového příspěvku na svém blogu má deset milionů aktivních uživatelů měsíčně.

Nástroj ChatGPT od OpenAI byl spuštěn na konci roku 2020, přičemž se mu nejrychleji podařilo dosáhnout sto milionů uživatelů měsíčně.

Podle analytické firmy Similarweb však návštěvnost internetových stránek firmy byla loni jako na horské dráze a teprve nyní se vrací na své maximum z května 2023. Firma je také pod tlakem, aby rozšířila svoji uživatelskou základnu.