V Chorvatsku, které ještě před několika dny vypadalo jako země, kde se slovo koronavirus skloňuje jen výjimečně, přibyly nové případy nákazy. Podle ministerstva zdravotnictví si odtud covid-19 přivezli první čeští turisté.

Pozor by si měli dát lidé i v Řecku a Bulharsku. Ti, kteří se vrátí z Černé Hory a Srbska, musí absolvovat test nebo nastoupit do čtrnáctidenní karantény.

Zatímco se ještě na konci minulého týdne zdálo, že dovolená u moře je dobré řešení, protože nákaza se tu vyskytuje jen minimálně, rázem je všechno jinak. Turistům hrozí nejen nákaza, ale i další nepříjemné komplikace jako povinná karanténa v hotelu, kde se koronavirus vyskytne, nebo předčasný návrat domů a s tím spojené náklady navíc.

Kdo to všechno zaplatí? Vypadá to, že turista – pokud si nesjednal dobré pojištění. Ani to ale nemusí krýt všechny výdaje navíc.

Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR upozorňuje, že pokud ubytovací zařízení a dopravci budou schopni klienta cestovky ubytovat a přepravit, není důvod zájezd z jejich strany rušit. Když se bude turista bát odjet, musí podle něj počítat se storno poplatky podle smlouvy.

Cestovní kancelář může postupovat i individuálně, tedy například nabídnout jiný termín, ale to je jen na ní. Podle Jana Papeže je zařazení států jako Černá Hora na seznam zemí, z nichž po příjezdu musíte buď na test, nebo do karantény, unáhlené. Jak říká, je to podobný případ, jako když Slovinsko zařadilo mezi rizikové oblasti Českou republiku kvůli ohnisku na Karvinsku a poté ji zase vyškrtlo.

Vydání Forbesu Zázrak

Jaké jsou tedy možné scénáře dovolené s koronavirem? Kromě toho, že budete potřebovat léčbu, můžete řešit i delší pobyt v hotelu, nestihnout plánovanou zpáteční cestu nebo naopak budete nuceni odjet domů dřív. Další komplikací je karanténa po návratu, a tedy dlouhá absence v zaměstnání, nebo test, který si musíte zaplatit.

Zatímco první jmenované položky pojištění kryje, částku za povinný test pojišťovny neproplatí. Stejně jako není možné pojistit ušlý zisk či mzdu za dobu, kdy budete v karanténě.

Připojištění spojené s nákazou covidem-19, které cestovní kanceláře nabízejí, kryje léčebné výlohy, náhradní cestu zpět nebo doložené náklady na ubytování, pokud musí turista zůstat v cizině kvůli nákaze déle, než původně plánoval. Například ERV Evropská pojišťovna uhradí náklady na ubytování a pozdější zpáteční cestu do výše 15 tisíc korun. Na 30 dní u ní vyjde pojištění jednoho člověka na 349 korun.

Pojistka se přitom týká i výjezdů do zemí z takzvané červené zóny, nevztahuje se ale na destinace, kam ministerstvo zahraničí cestovat nedoporučuje. „Nabízíme i pojištění storna pro případ, že turista nesplní zdravotní podmínky při odletu nebo odjezdu, například na letišti,“ dodává Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny. Ostatní pojišťovny kryjí storno poplatky obvykle jen do doby, než turista nastoupí na cestu.

Připojištění si lze objednat přímo u pojišťoven (nabízí ho většina z nich) nebo ho zprostředkuje cestovní kancelář při sjednání smlouvy. Například u Exim Tours zaplatíte za připojištění Extra 290 korun pro cesty po Evropě a 590 korun pro zbytek světa.

V případě, že se na dovolené dostanete v souvislosti s nákazou do problémů, radí cestovní kanceláře obrátit se ihned na pojišťovnu. „Pokud by se u klienta prokázala na dovolené nákaza koronavirem, postupuje se ve spolupráci s místními úřady, a hlavně s pojišťovnou, u které má nakažený nebo člověk v karanténě sjednané pojištění.

Nemocný musí kontaktovat asistenční službu pojišťovny a dále se řídit jejími pokyny, a to jak informacemi o léčbě, tak ohledně dopravy zpět do České republiky,“ vysvětluje Eva Němečková z Čedoku.