Teploty začaly konečně olizovat letní hodnoty, a my se tak můžeme houfně rozprchnout do luhů a hájů a po náročné lockdownové zimě zase dobít energii. Kde? To je jen na nás. 

Abychom ale nezačali bloudit hned, jak překročíme práh našich domovů, pojďme si představit užitečné aplikace převážně od českých vývojářů či nadšenců, které naší cestě dají ten správný směr.

Své si mezi nimi najde zarputilý plánovač, nadšený karavanista, ale i rozený dobrodruh, pro kterého je cílem samotná cesta. Stačí mít jen mobilní telefon v kapse.

Swimplaces

ke stažení: Android // iOS

S prvními letními paprsky nás to přirozeně vyhnalo k vodě. Jestli chcete letos poznat zcela nová místa, kde se koupat, nebo se nacházíte na chatě u přátel či na návštěvě u rodiny, pak se vám určitě bude hodit aplikace Swimplaces.

Ta letos završuje svou první dekádu. České studio Bioport Software Labs ji totiž založilo už v roce 2011 a dnes běží pod platformou Mapotic.

Swimplaces vám v přehledné mapě najde nejbližší možnosti koupání. Ať už jde o rybníky, jezera, lomy nebo veřejná koupaliště. U každého místa přitom najdete recenze uživatelů i s fotkami a informacemi o tom, zdali je u koupání parkoviště, stánek s občerstvením či zda je placené. 

Úžasná místa

ke stažení: Android // iOS

Úžasná místa je projekt, který se Kristýně Audiové tak trochu vymkl z rukou. Pandemie a lockdowny roztočily počítadla facebookové skupiny i instagramového profilu a bylo jasné, že malý hobby projekt, který poukazuje na zajímavá místa v Česku, bude něčím větším. 

Letos proto vznikla aplikace, ve které najdete tipy na známá i méně známá turistické místa v České republice.

Sygic Travel Maps

ke stažení: Android // iOS

Nenecháváte nic náhodě a plánujete dovolenou do posledního puntíku? V tom případě určitě vyzkoušejte aplikaci Sygic Travel Maps. Tato divize slovenské firmy nabízející navigace do auta pod značkou Sygic vznikla pohlcením české služby Tripomatic, za jejímž zrodem stáli manželé Barbora a Lukáš Nevosádovi. 

Šlo o jednu z prvních cestovatelských aplikací na světě, která v sobě zkombinovala tipy na zajímavá místa, hotely, restaurace i kulturní vyžití. Nedílnou součástí je i detailní plánovač, který vám sám dokáže nabídnout optimální trasu po malebných lokalitách.

Park4night

ke stažení: Andriod // iOS

Možná i vy jste letos propadli roadtripům karavany, obytnými vozy nebo prostě jen osobáky. A jestli jste vyznavači volného kempování, neměla by vám uniknout aplikace Park4night. Francouzská aplikace s celoevropskou působností je patrně tím nejlepším, co můžou kempaři a karavanisti do mobilu dostat.

Podobně jako Swimplaces koupání nabídne v mapě označená místa vhodná k volnému i placenému táboření i s fotkami, dodatečnými informacemi a aktuálními recenzemi samotných uživatelů.

Jak už název napovídá, místa jsou vhodná převážně pro jednorázové přenocování, ne dlouhodobé kempování. Je tak ideálním pomocníkem například při dlouhém přejezdu za sluníčkem na jih Evropy, kdy můžete najít klidný a prověřený spot pro doplnění sil.

Mapy.cz a Google Map

Ale stejně, pokud hledáte nějaký pěkný „flek“ na free kempování či obecně bivakování, vraťte se ke starým dobrým mapám. Nemyslíme tím úplně zpět k papírovým, ale pro Čechy známé aplikace jako Mapy.cz nebo Google Maps pro takové účely bezesporu vystačí.

Brouzdejte po mapách v oblasti svého zájmu v režimu leteckého pohledu a dříve nebo později narazíte na zajímavé místo, které stojí mimo jakékoli aplikace a tím i turistický ruch a bude jen vaše. Navíc konkrétně Mapy.cz jsou dost turisticky přívětivé a užitečné.

Na závěr jeden menší „survival tip“. Až vám na vašich cestách vyprahne a čutora už nedá ani kapku, ať už budete v divočině, nebo ve městě, zkuste si na Mapy.cz vyhledat sousloví „pitná voda“. Třeba budete zrovna u pramene.

A to je zároveň také zajímavý cestovatelský tip k prozkoumání nových míst, no ne?