Nejsledovanější slovenská televize Markíza dala výpověď moderátorovi Michalu Kovačičovi, který v květnu v živém vysílání kritizoval vedení stanice a varoval také před takzvanou orbánizací médií na Slovensku, tedy před možným získáním kontroly nad médii vládní mocí po vzoru kroků maďarského premiéra Viktora Orbána.

Na sociální síti o výpovědi informoval sám Kovačič, který je také odborovým předákem v Markíze.

Uvedl v této souvislosti, že bez souhlasu odborové organizace je v takovém případě výpověď neplatná. Odbory v Markíze se ho zastaly.

Výpověď pro Kovačiče je prozatím vyvrcholením několik měsíců trvajících sporů mezi částí pracovníků Markízy, která patří do české skupiny PPF, a vedením stanice o podobu zpravodajství.

Redaktoři si už dříve stěžovali kromě jiného na zásahy do své práce. Tvrdili, že nový šéf zpravodajství, český novinář Michal Kratochvíl, prosazuje menší důraz na politické zprávy a od redaktorů chce, aby se vyhýbali konfrontaci s vládními politiky.

Skupina PPF dříve uvedla, že nezávislost redakcí televizních stanic mediální divize PPF garantuje Redakční rada CME.

„Dnes jsem v televizi Markíza po šestnácti letech dostal výpověď. Bez souhlasu odborů je neplatná, navzdory tomu se management rozhodl jít cestou porušení zákona. Za to, že jsem řekl ve veřejném zájmu pravdu. Bránit se vůči tomu, žel, lze už jen soudní cestou,“ uvedl Kovačič.

Dodal, že pokud bude jediným výsledkem situace, že se ho ředitel Markízy zbaví, ale přihlásí se k základům žurnalistiky a zaručí redakci svobodu, považoval by svou misi v Markíze za splněnou.

Kovačiče se již dříve zastalo 120 jeho kolegů. Zpravodajské odbory TV Markíza po dnešním Kovačičově prohlášení napsaly, že televize výpovědí pro moderátora porušila zákon, protože předsedu odborů nelze propustit bez souhlasu odborové organizace. Kovačič se dříve stal odborovým předákem v Markíze.

Slovenský zákoník práce stanoví, že členovi odborového orgánu může dát zaměstnavatel výpověď jen s předchozím souhlasem odborů, jinak je výpověď neplatná.

Zákon ale současně umožňuje soudu, aby v případném sporu rozhodl o platnosti výpovědi, pokud zjistí, že od zaměstnavatele nelze spravedlivě požadovat, aby propuštěného zaměstnance nadále zaměstnával.

Spory o podobu zpravodajství v Markíze začaly po loňském jmenování nynější slovenské vlády premiéra Roberta Fica, který Markízu a další tři redakce označil za nepřátelská média a jejich redaktorům přestal odpovídat na dotazy.

Letos na jaře zástupci vládní koalice začali ignorovat hlavní diskusní pořad Markízy, který moderoval Kovačič.

Minulý týden pak vládní poslanci prosadili ve sněmovně nový zákon o veřejnoprávní televizi a rozhlasu; podle opozice tak vládní koalice toto veřejnoprávní médium ovládne.

Už letos na jaře přestala vysílat politický diskusní pořad soukromá televize Joj; jeho moderátorka si stěžovala na problémy se získáváním hostů a následně z televize odešla.