Dělej jednu věc, ale dělej ji pořádně. Startupům se zkrátka obecně doporučuje co nejužší specializace. Na tuhle poučku však zakladatelé OpenSea nehleděli. A dobře udělali, jelikož jim úspěch přineslo vybudování široce zaměřeného trhu pro vytváření a obchodování různých NFT tokenů, od umění přes hudbu až po počítačové hry. Teď, když jsou milionáři a mají našlápnuto se stát miliardáři, mají před sebou nicméně trochu jiné výzvy: konkurenci, podvodníky a příští pád kryptoměn.
V březnu 2020, kdy se začal šířit koronavirus, si spolu volali zakladatelé OpenSea Devin Finzer a Alex Atallah, potřebovali si totiž ujasnit, jestli mají vůbec ještě odvahu pokračovat v nejistě rozjetém byznysu. Se svým startupem o pěti zaměstnancích vybudovali platformu, kde lidé mohli vytvářet, kupovat a prodávat všechny možné NFT, tedy nezaměnitelné tokeny.
Pro ty, kdo slyší tenhle pojem poprvé, jedná se zjednodušeně o počítačové soubory, které se používají pro sledování vlastnictví. Ať už věcí, jako jsou výtvarná díla či hudba, tak i fyzického majetku, jako může být třeba vila na pláži na Floridě. Podstatné je, že jsou tyhle tokeny unikátní a jsou uloženy ve speciální účetní knize, které se říká blockchain.
Zpět ale k k OpenSea. Startup na tom na jaře 2020 nebyl nejlépe. Šestadvacet měsíců po spuštění měl pouhé čtyři tisíce aktivních uživatelů, kteří prováděli transakce ve výši 1,1 milionu dolarů měsíčně. Jelikož si OpenSea účtuje provizi ve výši 2,5 procenta, znamenalo to tržbu pouhých 28 tisíc dolarů za měsíc.
Atallah vzpomíná, že se mu v té době NFT trh zdál mrtvý. Volal proto Finzerovi ze sklepa domu svých rodičů v Coloradu, kam se přesunul pracovat, když New York vyhlásil lockdown. A temná mračna se stahovala i nad jejich podnikáním. Ostatně, přímý a lépe sponzorovaný konkurent Rare Bits právě oznámil, že končí.
Finzer a Atallah se proto rozhodli, že si stanoví poslední cíl, který měl osud jejich byznysu rozseknout. Chtěli zdvojnásobit tržby. A to nejpozději do konce roku.
Podařilo se jim to už v září. O pár měsíců později, v únoru 2021, se NFT trh definitivně vzbudil ze spánku a zájem rostl exponenciální řadou. V červenci společnost OpenSea zprostředkovala NFT obchody v hodnotě 350 milionů dolarů. A hned ten samý měsíc získala investice ve výši sto milionů dolarů se zhodnocením na 1,5 miliardy dolarů.
V srpnu dosáhla horečka okolo NFT vrcholu a objem obchodů dosáhl desetinásobku, tedy 3,4 miliardy dolarů. Provize společnosti OpenSea se tak vyšplhala na nečekaných 85 milionů dolarů za měsíc, přičemž náklady nepřekročily pět milionů dolarů.
Přestože objem transakcí klesl zhruba na dvě miliardy dolarů měsíčně, získala platforma 1,8 milionu aktivních uživatelů a dominantní postavení na trhu. Zaměstnává nyní sedmdesát lidí a hledá desítky dalších, včetně velmi potřebných zástupců klientského servisu.
V poslední době se navíc mluví o dalším investičním balíku se zhodnocením, které by mohlo dosáhnout deseti miliard dolarů. Jednatřicetiletý Finzer a devětadvacetiletý Atallah, každý s podílem devatenáct procent, tak mají na dosah šanci stát se nejnovějšími kryptomiliardáři.
I přesto působí Atallah skromně. Dalo by se dokonce říct, že pokora je to, na čem úspěšná strategie Finzera a Atallaha od začátku stojí. Někteří poradci se je snažili přimět ke specializaci na specifický segment NFT – například na umění, počítačové hry nebo hudbu. Ale oni si zvolili cestu univerzální platformy, protože nevěřili tomu, že jsou tak prozíraví, aby předurčili, který typ NFT se chytne.
Mimo vytvoření široké sítě pomohl společnosti OpenSea podle Finzera i fakt, že byla ve správný čas na správném místě a dokázala naslouchat potřebám svých uživatelů. Jejich platforma využívá Ethereum a další blockchainy a všechny obchody jsou placeny pomocí kryptoměn. Prodávající si může vybrat, zda stanoví fixní cenu, nebo formát aukce. A umělci si mohou také stanovit procento z každého přeprodeje svého díla.
V konečném měřítku funguje model ověřování vlastnictví NFT dle Finzera na cokoli od lístků na koncert po nemovitost. Jen si není jistý, co a kdy zrovna bude mít úspěch. „Měl jsem vždy jen matnou představu o budoucnosti,“ dodává.
Navzdory náhlému úspěchu však čelí společnost OpenSea nejrůznějším rizikům – od podvodů přes další pád NFT trhu po novou konkurenci. Jedním z rivalů je společnost Coinbase, která je ve Spojených státech největší burzou na kryptoměny a zároveň původním investorem společnosti OpenSea.
V říjnu společnost Coinbase oznámila, že spustí svoji vlastní platformu na obchodování s NFT tokeny. Během několika týdnů se u ní zapsalo 2,5 milionu uživatelů na čekací listinu a její výkonný ředitel Brian Armstrong předvídal, že jejich nový byznys by mohl být stejně velký ne-li větší než jejich základní podnikání v obchodování s kryptoměnami.
Otevřený přístup společnosti OpenSea současně zvyšuje riziko padělků a podvodů. O tom vědí své i firmy Amazon nebo eBay. Podvodník může například zkopírovat fotku uměleckého díla někoho jiného a prodávat ji jako NFT na OpenSea. Finzer ale vysvětluje, že jejich stránka má automatický systém na rozpoznávání padělků a využívá prostředníky pro ověření podezřelých nabídek.
Stejně tak ale mohou způsobit problémy i zaměstnanci. V září Finzer propustil produktového ředitele OpenSea poté, co uživatelé Twitteru zjistili, že ředitel zneužil své funkce, když kupoval NFT krátce předtím, než se objevily na OpenSea stránce.
Skromnost i drive
Přestože zakladatelé OpenSea působí skromně, nemají malé ambice. Finzer vyrostl v San Franciscu. Jeho matka pracovala jako doktorka a otec byl softwarový inženýr.
Finzer vzpomíná, že byl zdrcený, když ho nevzali na Harvard, Stanford, Princeton ani Yale. Spokojil se tedy s Brownovou univerzitou. Po krátkém působení jako softwarový inženýr v Pinterestu si v roce 2015 založil svůj první startup Claimdog. O rok později ho prodal finanční společnosti Credit Karma.
Atallah se narodil v Coloradu. Jeho otec pocházel z Kolumbie a matka ze Spojených států. Už odmala si rád vytvářel tabulky na porovnávání charakteristik všeho možného, od ptáků po internetové prohlížeče. Po promoci na Stanfordu pracoval jako programátor, než začal spolupracovat s Finzerem.
V lednu 2018 vstoupili do podnikatelského akcelerátoru Y Combinator s nápadem na placení uživatelům kryptoměnami za sdílení hotspotů wi-fi.
V této době ovšem uchvátily veřejnost CryptoKitties – kreslené virtuální kočky, jejichž záznam o vlastnictví byl digitálně zapsán na blockchainu Etherea.
„To bylo poprvé, kdy se lidé, které nezajímaly kryptoměny, s nimi dostávali do styku, a to z jiného důvodu než na nich vydělat peníze. Zdálo se mi to jako významný moment,“ vzpomíná Atallah. Velmi rychle se proto začali věnovat OpenSea a později přesunuli svoji základnu do New Yorku.
Stejně jako jejich plyšoví předchůdci Beanie Babies, i CryptoKitties se ukázaly jako investičně nevýhodný sběratelský kus. Jejich nabídka byla příliš velká, než aby většina z nich za něco stála. A po vzruchu v roce 2018 zájem o kryptoměny i NFT tokeny obecně opadl.
To, co na začátku roku 2021 probudilo trh, nemělo s OpenSea co do činění. Byly to platformy jako Nifty Gateway od dvojčat Winklevossových, které zaujaly pozornost s vysoce kvalitními uměleckými díly. A v březnu pak aukční dům Christie’s vydražil NFT digitálního umělce Beeple s názvem Everydays: The First 5000 Days za 69 milionů dolarů. To je třetí nejvyšší částka, která kdy byla zaplacena za dílo žijícího umělce.
Díky tomu, že se NFT začaly prodávat za překvapivě vysoké ceny, čím dál více běžných lidí lákalo stát se tvůrcem, sběratelem nebo spekulantem. A tak se obraceli na společnost OpenSea, která hlásala, že umělcem se může stát kdokoli. Ale hlavně vlastnila platformu se sekundárním trhem a mnoha užitečnými prvky.
Měla třeba pokročilé filtrování, takže si uživatelé mohli najít tokeny s nejvzácnějšími (a teoreticky nejcennějšími) charakteristikami. Například pouhých 46 opičích obrázků Bored Apes má zlatou srst, což znamená slušný příplatek.
Výhodu měla firma i v tom, že kdykoli je vytvořen nový NFT a je zaznamenán na Ethereu, OpenSea automaticky vytvoří stránku, kde ho zobrazí. Lidé si proto mezi sebou sdíleli přímo OpenSea stránky a měnili si profilové obrázky na Twitteru za NFT, které vlastnili.
„Stala se z toho zacyklená smyčka poháněná touhou a závistí. A společnosti OpenSea se podařilo zachytit tento trh,“ míní Richard Chen z partnerské firmy 1Confirmation a jeden z prvních investorů OpenSea.
Příběhů o úspěších s NFT už jsme popsali mnoho. Například sedmadvacetiletá Dani, bývalá módní návrhářka žijící v Georgii, investovala do NFT, jako je World of Women, 17 tisíc dolarů a nyní má portfolio v hodnotě 715 tisíc dolarů.
Sedmatřicetiletý AJ, bývalý ředitel firmy na počítačové hry ze Severní Karolíny, vložil do NFT méně než deset tisíc dolarů a teď má jeho digitální jmění cenu 1,3 milionu dolarů. Nedávno přesvědčil svého bratra, gastroenterologa, aby si koupil NFT token a ten k tomu zase přiměl své kolegy. „V podstatě dělají kolonoskopii a pak kontrolují na mobilu nové nabídky tokenů,“ uvádí AJ.
Dost možná jde ale o bublinu, která se kvapně blíží k bodu prasknutí. Nebylo by to rozhodně poprvé. A je tedy otázka, jak si OpenSea povede, pokud tahle bublina praskne. Finzer na to reaguje: „Máme teď slušný polštář, kdybychom potřebovali přečkat zimu.“