Portrét královny Alžběty II. zdobil desítky let nejen britské bankovky a mince, ale také měny celé řady dalších zemí sdružených v Commonwealthu. Podobizna Karla III. je však jen tak nenahradí, peníze s Alžbětou zůstávají v platnosti a nový král se na platidlech poprvé objeví až v roce 2024. Současně to nebude žádná levná záležitost. Náklady na královský ‚‚rebranding“ bankovek se mohou vyšplhat na stovky miliard liber.

Britská centrální banka (Bank of England) a mincovna Royal Mint čekaly s podrobnostmi o nové podobě britských liber na konec období smutku, který královská rodina držela za zesnulou panovnici do pondělí. V úterý zástupci centrální banky oznámili, že bankovky s Karlem III. by měly být v oběhu od poloviny roku 2024. Portrét nového panovníka, který se objeví na všech nominálních hodnotách (pět, deset, dvacet a padesát liber), zveřejní ještě letos.

Jelikož Británie na konci září definitivně ukončí platnost papírových liber, Karlova podobizna už bude zdobit pouze polymerové britské bankovky. Ty s Alžbětou II. však zůstanou zákonným platidlem ještě dlouho poté.

‚‚Aby se minimalizoval ekologický a finanční dopad změny panovníka, budou stávající zásoby bankovek s královnou Alžbětou II. nadále vydávány do oběhu. Nové bankovky budou tištěny pouze jako náhrada opotřebovaných a pro pokrytí celkového nárůstu poptávky po bankovkách,“ stojí v prohlášení centrální banky.

Alžběta II. byla prvním panovníkem, který se objevil na britských bankovkách. Poprvé v roce 1960, osm let po nástupu na trůn, a její portrét byl za tu dobu upraven celkem pětkrát, aby reflektoval královnin věk. Zdobí pouze bankovky, které vydala Bank of England, na skotských a severoirských librách monarcha vyobrazen není.

Britská mincovna Royal Mint zatím dál razí mince s podobou zesnulé královny. ‚‚První mince s podobiznou Jeho Veličenstva krále Karla III. se dostanou do oběhu podle poptávky od bank a pošt,“ uvedla generální ředitelka mincovny Royal Mint Anne Jessopp.

Jak budou vypadat, zatím není jasné, nicméně Karlův portrét bude nejspíš podobný vyobrazení na mincích, které Royal Mint vydávala v roce 2018 k jeho 70. narozeninám. Na rozdíl od pamětních mincí bude jeho obličej na standardních mincích hledět směrem doleva. Podle tradice sahající až do 17. století totiž nový monarcha musí hledět opačně než jeho předchůdce.

Mince, kterou Royal Mint vydávala v roce 2018 k 70. narozeninám krále Karla III. | Foto Royal Mint

V současnosti je v oběhu přes 4,7 miliardy britských bankovek v hodnotě zhruba 82 miliard liber. Výrobní náklady jsou podle centrální banky sedm až osm pencí na jednu bankovku, takže celkové náklady na redesign britských peněz vycházejí na zhruba 350 miliard liber. Mincí je v oběhu přibližně 29 miliard kusů, ale Royal Mint náklady na jejich výrobu nezveřejňuje.

Britské libry však zdaleka nejsou jedinou měnou s podobiznou královny Alžběty II. Nejdéle vládnoucí britskou panovnici má na mincích či bankovkách celkem pětatřicet zemí ze společenství národů Commonwealth. Výměna platidel mimo Velkou Británii potrvá ještě déle než u britských liber, pokud na ni vůbec dojde.

Například u kanadských dolarů, kde Alžběta II. zdobí všechny mince a dvacetidolarovou bankovku, se zatím žádná změna nechystá. „Změna monarchy nevyžaduje výměnu oběžných mincí,“ uvádí královská kanadská mincovna. Podle průzkumu provedeného pár dní po smrti královny 56 procent Kanaďanů nechce Karla III. na svých penězích, změnu designu jich podporuje pouze 24 procent.

Oproti tomu Nový Zéland, který má také všechny mince a dvacetidolarovou bankovku s Alžbětou II., chce všechny portréty nahradit podobiznou nového krále. Není však jasné, kdy to bude. Podle prohlášení tamní centrální banky dojde na jakékoli změny designu až za „několik let”.

Australská mincovna plánuje začít razit mince s novým britským králem už v příštím roce. Nejdřív musí absolvovat poměrně složitý proces změny designu, který obnáší mimo jiné schvalování podoby mincí Buckinghamským palácem, vývoj nových nástrojů pro masovou produkci nebo zkušební období.

Změní se i podoba australské pětidolarové bankovky s Alžbětou II., zatím však není jisté, zda ji nahradí obličej nového krále. Australský viceministr financí Andrew Leigh totiž připouští, že místo něj by se na bankovce mohli objevit Eddie Mabo nebo Vincent Lingiari, aktivisté bojující ve 20. století za práva původních Australanů.