Pro někoho to může být spojení vpravdě nečekané. Král tenisek Footshop bude spolupracovat s ručně šitými botami ze Zlína Vasky, aby vytvořili společný model obuvi. Proč je to zdánlivě protichůdné spojení? Footshop se specializuje na sneakers, které vyhledávají módemani ochotní utratit i desítky tisíc za raritní modely.

Značka Vasky oslovuje ty, kteří dávají přednost lokální výrobě, funkčnosti a trendy tolik neřeší. Přitom farmářky i tenisky jsou důležitým atributem streetstylu, ze kterého mainstreamoová móda v posledních letech tolik čerpá. Nosí je vlivní rapeři, kteří se jako například Asap Rocky objevují v reklamách Dioru, i jejich následovatelé.

Společný model Vasky x Footshop má velké ambice: vrátit eleganci do hor a pohodlí do města, ačkoliv s tím Češi, kteří nosí outdoorové oblečení a obuv kamkoliv a kdykoliv, asi nikdy problém neměli.

Bota vychází z klasické siluety Vasky Farm Boot, ale liší se v určitých detailech i barvách.

„Díky kolaboraci s Footshopem se Vasky dostanou do hledáčku mladších lidí, kteří si raději koupí kvalitní ručně vyráběné zimní farmářky, než aby si je kupovali od konkurence ze zahraničí. A tím podpoří krásné řemeslo v Česku,“ je přesvědčený Martin Brna, hlavní designér zlínské obuvnické značky.

Peter Kováč z Footshopu je přesvědčený, že už podle ohlasů ze sociálních sítí se jedná o spolupráci nadějnou, a proto v ní má smysl dlouhodobě pokračovat. Brna se nebrání ani představě, že by vznikly za přispění Footshopu dokonce tenisky Vasky.

„Peter Hajduček (majitel Footshopu, pozn. redakce) už dlouho řešil průnik společného byznysu s Václavem Staňkem z Vasky. Přišlo nám vhodné také rozšířit sortiment ve chvíli, kdy počasí není příznivé a zákazníci Footshopu hledají zimní sortiment, který jsme neměli úplně dobře pokrytý,“ přiznává Kováč.

Farmářky Footshop x Vasky se ručně vyrábí v Česku, jen dvanáct kilometrů od Zlína. „Osobně jsem přivrtával plíšky na spodní část podešve,“ směje se Brna.

Farmářky Footshop x Vasky jsou vyrobené v České republice. |Foto archiv Martina Brny

Model vznikl také u příležitosti desátých narozenin Footshopu, který slibuje přicházet s dalšími zajímavými projekty. V prodeji je od 20. listopadu za 3499 korun.