Nejlepší podnikatelkou světa je žena. Doris Hsu z Tchaj-wanu si ze slavnostního vyhlášení v Monte Carlu odnesla titul Světový podnikatel roku. Její firma GlobalWafers je jedním z největších světových výrobců křemíkových plátků, klíčových pro výrobu čipů.

Takzvané wafery vyrábí firma v sedmnácti závodech v Asii, Evropě a Spojených státech. Mezi její zákazníky patří společnosti jako Samsung, Intel, IBM nebo Panasonic. GlobalWafers dosahuje hodnoty 6,7 miliardy dolarů (v přepočtu asi 147 miliard korun) a ročního obrat kolem sedmdesáti miliard tchaj-wanských dolarů (v přepočtu asi padesát miliard korun).

„Řídím se heslem: neporovnávejte se podle toho, čeho jste již dosáhli. Ale podle toho, čeho ještě můžete dosáhnout,“ prozrazuje svůj recept na úspěch jednašedesátiletá podnikatelka, která do kanceláře chodí každý den v pět hodin ráno a brzdit rozhodně nehodlá.

Společnost GlobalWafers se odštěpila v roce 2011 od své mateřské společnosti Sino-American Silicon Products a v té době se také Doris Hsu stala její CEO. Do Sino-American se nadějná počítačová inženýrka zapojila v roce 1998 s příchodem nového investora a v roce 2020 převzala její řízení. Z pozice generální ředitelky tak dnes vede obě firmy.

V rámci Sino-American se soustředí hlavně na solární energii: v poslední době investuje například do fotovoltaických elektráren ve Spojených státech. Právě tenhle trh je klíčový i pro polovodičový byznys.

Firma GlobalWafers nedávno oznámila, že v Texasu postaví novou továrnu za pět miliard dolarů a navýší plánované investice do výroby v Arizoně na čtyřicet miliard.

„Chceme do expanze ve Spojených státech letos šlápnout. Nemůžeme si dovolit tenhle trh přenechat konkurenci,“ říká podnikatelka, která v Americe také studovala na Illinoiské univerzitě a Forbes ji zařadil do asijského výběru 50 nad 50.

V soutěži Světový podnikatel roku uspěla v konkurenci zhruba padesáti podnikatelů z více než čtyřiceti zemí světa. Podnikatelské klání pořádá od roku 1986 poradenská společnost EY a od roku 2000 se koná i v České republice.

Tu na světovém finále reprezentoval Jakub Havrlant z investiční skupiny Rockaway Capital, který zvítězil v národním kole.