Hic sunt leones. Latinská fráze, která v překladu znamená zde jsou lvi, označovala na starých mapách neprobádaná území. A je také mottem investiční skupiny Rockaway Capital.

Když si Jakub Havrlant tohle heslo zvolil, ještě netušil, že ho cesty do míst, kam se jiní dosud neodvážili, zavedou až na pomyslný podnikatelský trůn. Na ten usedl v úterý večer, když si na Žofíně přebral ocenění EY Podnikatel roku.

Jeho stopu najdete za byznysovými i kulturními projekty napříč Českem od Bezrealitky, Heureky a Košíku přes Productboard a DoDo až po Luxor, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Colours of Ostrava. Investiční skupina Rockaway Capital, kterou už deset let buduje, spravuje aktiva v hodnotě stovek milionů eur. A za sebou má i celou řadu úspěšných exitů včetně prodeje Mall Group polské společnosti Allegro.

Jakub Havrlant přitom hraje nejvyšší ligu. Je parťákem pro giganty typu PPF, EPH nebo KKCG. A jeho blockchainová divize Rockaway X zase dostala příležitost investovat do fondu jedné z nejúspěšnějších venture kapitálových firem světa Andreessen Horowitz, známé také jako a16z.

“Při podnikání musíte mít dostatečně velkou ambici na velké věci. Samozřejmě je tenká linie mezi snílkovstvím a ambicí, ale nikdy se vám nepovede nic velkého, když pořádně nezakloníte hlavu. Nikdy jsem neměl pocit, že mi to stačí nebo že už jsem na konci,” říká Havrlant v titulním rozhovoru pro březnové číslo Forbesu, kde kromě vítěze Podnikatele roku blíže představujeme i další finalisty.

Mezi ty se letos dostal také zakladatel oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka. Uznávaný oftalmolog provedl desítky tisíc operací zraku včetně celé řady revolučních zákroků. A díky úspěchům na poli medicíny se mu podařilo prosadit také ve světě byznysu. Vybudoval největší řetězec očních klinik Gemini v Česku, do kterého se jezdí inspirovat nejlepší oftalmologové z celého světa.

Firma s obratem kolem osmi set milionů korun si vyvíjí vlastní nitrooční čočky, přelomové implantáty nebo operační lasery. „Podnikám proto, abych mohl co nejlépe dělat medicínu. Myslím, že když se zdravotní péče dělá čistě se záměrem výdělku, je to krátkozraké,“ říká Stodůlka.

Dalším finalistou je Marcel Klaus, majitel největšího výrobce atypických palet a dřevěných obalů v Česku. Jeho společnost Klaus Timber ročně vyrobí kolem sedmi milionů palet, které putují do celého světa. Mezi její klienty patří firmy jako BMW, Siemens, Bosch nebo Lego. Vedle toho provozuje Marcel Klaus také penzion s vyhlášenou restaurací, flotilu čtyřiceti kamionů, stavební divizi a vlastní stavebniny Unibrick.

Podnikání přitom rozjel z peněz, které si vydělal čištěním ryb v Německu. “Začínalo se v pondělí ve čtyři odpoledne a končilo v neděli ráno. Dva roky jsem vlastně nežil, jen pracoval,” líčí Klaus, který z počátečního milionu vybudoval firmu s ročním obratem kolem dvou miliard korun.

Do finále Podnikatele roku se probojoval také Pavel Louda, jehož síť autosalonů Louda Auto je v Česku největších prodejcem Škodovek a také jedničkou v prodeji značek Hyundai a Mazda. Do jeho podnikatelského impéria spadá také carsharingová firma Car4Way, nástrojárny Louda Alform a realitní větev Louda Reality.

Za rok 2022 měla celá skupina tržby asi 10,5 miliardy korun. „Má vize je jednoduchá. Nabízet v rámci mobility veškeré služby od jedné minuty do pěti let. Auta nejen prodávat, servisovat, půjčovat, ale také provozovat v rámci carsharingu a operativního leasingu,” přibližuje Pavel Louda.

Pětici nejlepších podnikatelů Česka uzavírají Marek Vašíček a Otakar Šuffner, strůjci platformy FTMO, která umožňuje amatérským traderům zprostředkovaně obchodovat na burze. S růstem 25 tisíc procent za poslední čtyři roky jsou nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední a východní Evropě a dost možná i dalším českým jednorožcem.

Za rok 2021 měla firma tržby kolem tří miliard a zisk EBITDA asi dvě miliardy korun. “Spíš než naše čísla jsme hrdí na to, že děláme v Česku světový byznys a peníze z něj nekončí nikde za hranicemi, ale v naší zemi,” říkají mladí podnikatelé, kteří jsou nejen finalisty Podnikatele roku, ale také vítězi kagegorie Technologický podnikatel roku.

Kategorii Začínající podnikatel roku vyhrála Linda Šejdová a Tomáš Zahradník, kteří vyrábějí populární menstruační kalhotky Snuggs. Jejich nápad na pohodlnou a ekologickou alternativu mentruačních potřeb podpořila mimo jiné finanční skupina Wood & Company, investiční fond Nation 1 a nově i family office obuvnické rodiny Baťa.

Za čtyři roky existence získali od investorů přes 150 milionů korun a expandovali do celé Evropy. “Teď míříme do Londýna, kde chceme nasávat know-how pro další evropský růst,” prozrazuje Tomáš Zahradník, který se kvůli tomu do britské metropole stěhuje. Produkty Snuggs nosí přes 200 tisíc zákaznic a loni se obrat firmy vyšplhal na čtvrt miliardy korun.

Soutěž o nejlepší české podnikatele pořádá v Česku už 22 let poradenská společnost EY. Vítěz hlavní kategorie Jakub Havrlant v ní letos žezlo přebral od zakladatele online supermarketu Rohlík.cz Tomáše Čupra.

Díky vítězství v národním kole v červnu zamíří do Monaka, kde se ve světovém finále utká s podnikateli z více než padesáti zemí světa.