Je to paradox. Na americkém bankovním trhu se právě svádí boj o vklady, který nikdo nepamatuje.

Menší a střední banky, které od začátku cyklu zvyšování úrokových sazeb ztratily na vkladech přes 800 miliard dolarů, čeká další odliv několika set miliard depozit kvůli placení daní. A k dovršení všeho jim do byznysu začíná fušovat Apple.

Kapitál na kryptotrhu se naopak vrátil na úroveň před první loňským pádem stablecoinu UST a kryptoměny LUNA. Současná tržní kapitalizace kryptoměn je zpět na hodnotách přes 1,26 bilionu dolarů. Co přijde dál? Restart burzy FTX?

Překvapivě ani tento scénář jako ze špatné komedie není v současné chvíli úplně vyloučený – naposledy se o něm v uplynulém týdnu zmínil bývalý šéf institucionálních prodejů na zkrachovalé burze Zane Tackett. Ten navrhl, aby byla FTX oživena v celé původní podobě se všemi produkty a nabídla věřitelům token, který by představoval jejich pohledávky: jeden token za každý ztracený dolar.

„Pokud to zkusí a neuspějí, nebudou na tom věřitelé o mnoho hůře,“ vysvětlil Tackett. Podobným způsobem ostatně v roce 2016 kolateralizovala své ztráty z obřího hacku burza Bitfinex, která si tak pravděpodobně zachránila kůži a ve finále si nejspíše i přišla na pěkný balík.

Jenže to byla ještě doba pomalu doznívajícího kryptoměnového divokého západu. Prošlo by něco takového dnes, v časech téměř paranoidního pohledu amerických regulačních autorit na jakýkoli kryptobyznys?

Ostatně i Tackett sám připustil, že plán naráží na několik překážek. Na financování restartu by se musela použít výrazná část prostředků zachráněných pro věřitele a dost možná také externí investiční kapitál. Pokud by burza restart nezvládla, došlo by k adekvátnímu snížení částky, kterou by nakonec věřitelé dostali. A dalším problémem je například samotné ocenění burzovních aktiv.

Tackett nicméně není autoritou, která by o něčem takovém mohla rozhodovat. Možnost vzkříšení FTX ale naznačují i další zainteresovaná jména. S podobnou ideou přišel na začátku roku dokonce i současný ředitel burzy John J. Ray, když v rozhovoru pro The Wall Street Journal prohlásil, že na stole jsou aktuálně všechny možnosti.

„Pokud existuje cesta vpřed, nejenže ji prozkoumáme, ale také ji uskutečníme,“ konstatovala legenda známá z restrukturalizace Enronu, kde Ray pomohl vrátit miliardy dolarů věřitelům. Snaží se dnes jen navenek dostát své pověsti? Klidně mohlo jít o výrok z kategorie slibů, kterými nezarmoutíte.

Od ledna nicméně proběhlo několik rozhovorů s právnickou firmou, která zastupuje věřitele zkrachovalé FTX, a na jednání o hypotetickém restartu burzy skutečně došlo. Zatím bez známého výsledku, ale burza paralelně nechala právníky prozkoumat výhody a daňové dopady případného obnovení – a dokonce vytvořila maketu na otestování uživatelské zkušenosti.

Hlavní otázkou ale zůstává, kdo a proč by měl důvod se na burzu vracet. Je to trochu, jako kdybyste chtěli obnovovat Mt. Gox nebo kanadské burzy QuadrigaCX.

Obě zmínky o možném obnovení provozu mají však společnou ještě jednu věc: rychlé vypumpování a následný propad hodnoty někdejšího burzovního tokenu FTT.  V současné době existuje pouze pár aktivních trhů s dnes již zcela zbytečným tokenem FTT, který už jen plní roli bizarní sběratelské záležitosti.

FTT token v páru s neméně problematickým stablecoinem BUSD | Zdroj: TradingView

Patří mezi ně Huobi, Coinex, Kucoin, Poloniex a Binance, přičemž většina obchodů se koncentruje na posledním zmíněném.

A mě by příliš nepřekvapilo, kdyby jediným výsledkem spekulací ohledně znovuspuštění FTX byla definitivní změna vlastnictví nepohodlného tokenu směrem k největším hejlům.