Objem obchodů s kryptoměnami v Česku v dubnu meziročně stoupl zhruba o dvacet tři procent na více než 430 milionů korun. Proti březnu je to víc o osm procent.

Za první čtyři měsíce roku se pak celkem v Česku zobchodovaly kryptoměny za 1,53 miliardy korun, což je o třicet dva procent více než ve stejném období loni. Vyplývá to z údajů českého obchodníka Bit.plus.

„Obchodování táhl především bitcoin, nakupoval se v očekávání blížícího se halvingu a možného dalšího zhodnocení. To se ale po půlení odměn těžařům zatím nestalo, protože zvýšení se do ceny promítlo již s předstihem. V delším časovém horizontu ale bitcoin pravděpodobně zdraží,“ uvedl ředitel Bit.plus Martin Stránský.

Bitcoin se podle něj brzy může dostat až k ceně 80 tisíc dolarů a ještě letos není nereálná ani cena 100 tisíc dolarů.

U kryptoměny bitcoin se v noci na 20. dubna uskutečnil další takzvaný halving, tedy snížení odměny pro těžaře bitcoinů na polovinu. Tento krok přichází každé zhruba čtyři roky, v minulosti se po něm cena bitcoinu zvyšovala.

Podle investičního analytika Wood & Company Tomáše Kacerovského došlo v dubnu po více než půlroce růstu na kryptoměnovém trhu k silnější korekci. Její nejdramatičtější fáze nastala podle něj chvíli poté, co íránské drony odstartovaly na Izrael. Stalo se tak během víkendu a jediné otevřené trhy, kde mohli vyděšení investoři bojící se poklesu prodávat svá aktiva, byly ty kryptoměnové, uvedl.

Cenu a zájem o bitcoin letos podle expertů ovlivnilo především spuštění bitcoinových ETF fondů na začátku roku a pak halving, neboli půlení odměn za potvrzování bitcoinových transakcí v druhé polovině dubna.

„Samotný vývoj bitcoinu před halvingem nebyl extra pozitivní, bitcoin následoval technologické akcie a i na něm zavládly výprodeje. Celkovou náladu na trzích totiž kazí odsun prvního letošního snížení úrokových sazeb ve Spojených státech.

Po halvingu se však bitcoinu opět daří a z pohledu do historie by nepřekvapil ani další růst na historický rekord, jak měl v historii bitcoin po halvingu ve zvyku,“ doplnil analytik Purple Trading Petr Lajsek.