Za první čtvrtletí se v Česku zobchodovaly kryptoměny za 1,1 miliardy korun, což je o třetinu více než ve stejném období loni.

Objem obchodů v březnu meziročně stoupl zhruba o pětinu na více než čtyři sta milionů korun. To je zhruba stejně jako v předchozím měsíci. Vyplývá to z údajů obchodníka Bit.plus.

„Obchodování táhl především bitcoin, který v březnu zaznamenal historické maximum, když se jeho cena přiblížila 74 tisícům dolarů, tedy pět tisíc dolarů nad dosavadním rekordem z listopadu 2021,“ uvedl ředitel Bit.plus Martin Stránský.

„Následovalo částečné vybírání zisků, což podpořilo vysoký objem obchodů,“ řekl Stránský.

Březen byl pro bitcoin podle investičního analytika Wood & Company Tomáše Kacerovského významným měsícem, když překonal svou dosavadní maximální hodnotu.

„Velký vliv na to samozřejmě mají americké fondy ETF, které zaznamenaly od svého schválení v lednu čistý přítok téměř dvanáct miliard dolarů,“ řekl Kacerovský.

„I přesto, že dochází k růstu cen ostatních kryptoměn, je to bitcoin, co stále udává směr, a velká většina ostatních kryptoměn je na rozdíl od něj daleko pod svými maximy.“

„To by se mohlo v následujících měsících změnit a ethereum a jiné kryptoměny by mohly růstový náskok bitcoinu dohnat,“ dodal Kacerovský.

I když se cena bitcoinu po dosažení maxima následně snížila, přesto je stále podle analytika Portu Lukáše Rašky za první čtvrtletí vyšší o více než šedesát procent.

Stále vysoké jsou podle něj i šance na spuštění fondů ETF na ethereum. Společnost Fidelity, jeden z největších správců investičního majetku, podala v březnu registrační prohlášení potřebné pro schválení fondu Fidelity Ethereum Fund na největší opční burze na světě sídlící v Chicagu.

Cena etherea za první čtvrtletí vzrostla o víc než padesát procent.

Podle obchodní platformy eToro Češi v prvním čtvrtletí nejčastěji drželi kryptoměny bitcoin, ethereum, cardano, dogecoin a XRP. Následují shiba, solana a litecoin.