skip to main content
Bydlení

Kunovského Central Group začíná stavět Teslu Hloubětín. Za devět miliard tam vznikne 1500 bytů

V minulosti se tu vyráběly televizní a rozhlasové vysílače, teď je na místě bývalého areálu Tesly Hloubětín už jen velká díra v zemi. A přímo před ní dnes poklepal majitel developerské společnosti Central Group a jedenáctý nejbohatší Čech Dušan Kunovský na základní kámen nové čtvrti. V ní Central Group postaví celkem patnáct set bytů pro více než tři tisíce nových obyvatel.

Bývalý zanedbaný a nepřístupný brownfield, který se rozprostírá na ploše téměř sedmi hektarů se má podle plánů developera změnit na rezidenční čtvrť.

„Celkem činí aktuální odhadované investiční náklady více než devět miliard korun,“ říká Kunovský. Ještě loni se přitom mluvilo o zhruba sedmi miliardách. Celkem 190 milionů dá Central Group na veřejnou vybavenost včetně dvou mateřských školek, které v nové čtvrti vzniknou.

Urbanismus a částečně i architektura nové čtvrti pochází od ateliéru Loxia. Čtvrť by měla být polyfunkční, což znamená, že vedle bytů je v plánu také vybudování asi šesti tisíc metrů čtverečních pro obchody a služby. Počítá se také s podélným parkem, který bude čtvrť protínat od východu k západu.

„Chtěli jsme, aby čtvrť měla lidské měřítko. Některé bloky jsme vyhnali do výšky jedenácti pater. Vznikly nám tak čtyři věže, díky kterým bude místo pro příjemné zelené vnitrobloky, které budou veřejně průchozí,“ shrnuje urbanistickou koncepci architektka Jana Mastíková.

Reklama

Na průmyslovou historii místa má odkazovat například režné zdivo na fasádách domů. „Na domech budou také zelené střechy a retenční nádrže na dešťovou vodu a všude pracujeme s moderním systémem větrání s rekuperací tepla,“ říká Kunovský.

První etapu by měl Central Group dokončit na konci roku 2024. Celá čtvrť by pak mohla být hotová někdy v roce 2030. „U Tesly Hloubětín se nám podařilo celý projekt povolit za pět let, což je v současnosti velký výkon. Průměrná doba povolovacího procesu u našich projektů je mezi osmi a dvanácti lety,“ dodává Kunovský.

Praha 9 je v současné době díky rozsáhlým brownfieldům v hledáčku mnoha developerů. O kus dál od areálu Tesly Hloubětín vzniká například projekt Nová Elektra od Finepu a v dalším bývalém průmyslovém areálu Prahy 9 buduje Skanska rezidenční čtvrť Emila Kolbena. V budoucnu by se měl přestavět v novou čtvrť také areál ČKD u O2 Areny.

Velkou stavební aktivitu v této části Prahy potvrzují i statistiky. V posledních deseti letech se v Praze 9 povolilo přes deset tisíc nových bytů, což je skoro třetina všech bytů, které se za tu dobu povolily v celé Praze. A aktuálně se na území Prahy 9 připravuje téměř třiatřicet tisíc bytů, tedy čtvrtina ze všech bytů připravovaných v metropoli.