Investiční skupina Trigema miliardáře Marcela Sourala dnes poklepáním na základní kámen, respektive betonový barel, oficiálně zahájila výstavbu ambiciózního projektu Lihovar na pražském Smíchově. Projekt za více než čtyři miliardy má být hotový v polovině roku 2026. První etapu s 250 byty, která se teď začíná stavět, chce Trigema dokončit na konci příštího roku.

„Celkem bude Lihovar obsahovat 550 bytů a asi pět tisíc metrů čtverečních obchodních ploch. Po první etapě, kterou teď stavíme, bude následovat druhá, kde chceme mít nájemní bydlení a také food market uprostřed komplexu,“ říká majitel Trigemy Soural. Poslední etapa podle něj bude specifická tím, že se během ní bude stavět obytná továrna s obytným komínem.

„Bude to připomínka toho, jak byl dřív Smíchov pěkně industriální,“ dodává k tomu umělec David Černý, který se na podobě projektu v rámci architektonického studia Black n ‚Arch podílí.

David Černý byl i u nápadu takzvané Flašky, tedy domu, který svým nárožím připomíná lahev z lihovaru postavenou dnem vzhůru. Druhý komín v areálu zůstává původní a Trigema z něj plánuje udělat vyhlídku.

„Bude tam samonosný výtah, taková skleněná kapsle, která vyjede nahoru, vykoukne z toho komína, vy se rozhlédnete, pokocháte a zase sjedete dolů,“ popisuje Soural s tím, že pod komínem bude také kavárna nebo restaurace. V Lihovaru vznikne i velká galerie Davida Černého, který v ní bude mít stálou expozici a prostor bude i pro hostující umělce.

Loňský nováček v žebříčku nejbohatších Čechů, který Forbes pravidelně sestavuje, vidí jedinečnost projektu v tom, že tvoří vstupní bránu nejen na Smíchov, ale do celé Prahy.

„Naše motivace je, aby si lidé zapamatovali, že tady začíná Smíchov. Protože ten se do deseti let obrovsky promění. Staví tady Sekyra Group, plánuje se nový dopravní terminál a nádraží, takže do deseti let to bude úžasná část města srovnatelná s Karlínem,“ popisuje Soural.

Původní propočet celkových nákladů hovořil o zhruba čtyřech miliardách, nakonec bude ale vzhledem k situaci na stavebním trhu cena pravděpodobně vyšší.

„My zatím nemáme představu, o kolik se nám stavba prodraží,“ přiznává Soural. I proto Tigema zatím příliš nespěchá na prodej dalších bytů v projektu. „Máme prodaných asi dvacet procent bytů, ale protože nevíme, za kolik stavíme, tak se do prodeje zbytku moc nehrneme,“ dodává Soural.