skip to main content
Breaking News

Kutnarův DEK má další zářez. Koupil výrobce stavební chemie Stachema

Vánoce letos přišly dřív – alespoň u lídra na českém trhu se stavebninami DEK. Ten nově uzavřel smlouvu o koupi stoprocentního podílu společnosti Stachema, jednoho z předních výrobců a dodavatelů stavební chemie.

Společnost, kterou založil a spoluvlastní 34. nejbohatší Čech Vít Kutnar se svou bývalou ženou Petrou Kutnarovou, už letos jednu významnou akvizici dokončila – na jaře uzavřela multimiliardovou smlouvu o nákupu největšího českého výrobce betonové dlažby Best z rukou podnikatelského matadora Tomáše Březiny.

DEK se tak rozkročil ze světa prodejců stavebnin mezi jejich výrobce. Aktuální obchod pro společnost znamená významnou posilu právě v oblasti výroby stavebních materiálů a chemie.

„Stachema je pro nás příležitost rozšířit naše portfolio o výrobu materiálů, které nejsou v přímém konkurenčním vztahu k našim hlavním dodavatelům,“ říká Petra Kutnarová, spolumajitelka a členka správní rady DEK. Nový deal bude v následujících dnech ještě schvalovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Cenu celé transakce nechtěla ani jedna ze zúčastněných stran komentovat. Skupina Stachema v roce 2020 dosáhla konsolidovaných tržeb čtyřicet milionů eur a zisku EBITDA na úrovni pěti milionů eur, tudíž by se mohlo jednat o vyšší stovky milionů korun.

Společnost Stachema založil v roce 1991 v Bratislavě vědec a vynálezce Zdeněk Bruthans, hned o rok později se rozrostla také do Česka. Další dceřiné společnosti má skupina, v níž aktuálně pět členů rodiny Bruthansových stále drží 67procentní podíl, v Polsku a na Ukrajině.

„Pro rodinu Bruthansových bylo při jejich rozhodování o prodeji klíčové, že DEK plánuje Stachemu dále rozvíjet. A že se nejedná o konkurenční firmu nebo pouze finančního investora,“ komentuje rozhodnutí o prodeji dlouholetý ředitel Stachemy Radim Novák. 

Reklama

Firma se specializuje nejenom na kompletní sortiment stavební chemie, jako jsou přísady do betonu, barvy, omítky a profesionální lepidla, ale je také dodavatelem bazénové chemie a fungicidních materiálů.

Skupině DEK se letos opět daří. Přestože se stejně jako její konkurenti na trhu musí vypořádávat s nedostatkem stavebních materiálů a jejich zdražováním i s komplikacemi s dopravou, z pohledu výsledků očekává rekordní rok s tržbami blížícími se hranici třicet miliard korun.

To představuje výrazný nárůst oproti loňsku, kdy se tržby vyšplhaly na 22,6 miliardy korun a zisk EBITDA dosáhl 1,6 miliardy korun. A apetit růst společnost neopouští.

„I nadále se chceme hlavně soustředit na rozšiřování naší prodejní sítě. Naší ambicí je v následujících deseti letech otevřít prodejnu stavebnin ve všech českých a slovenských městech nad deset tisíc obyvatel,“ říká k dalším plánům firmy Petra Kutnarová.

Síly na českém trhu se stavebninami se tak i díky aktuální transakci letos významně přeskupily. Vedle DEK výrazně posílil i druhý největší hráč v oboru, společnost Pro-Doma dalšího ostříleného podnikatele Josefa Mařince.

Ta v říjnu oznámila akvizici čtyřky na trhu, společnosti Woodcote. Spojení přineslo Mařincově Pro-Doma jednak rozšíření sítě poboček, jednak posílení v nabídce sortimentu. Obrat společnosti se po spojení podle předběžných odhadů meziročně zvýší z necelých deseti na třináct miliard korun.