Když založila společnost The Newsette, která vydává oblíbený zpravodajský newsletter pro ženy, bylo jí pouhých devatenáct let. Teď je Daniella Pierson jednou z nejbohatších žen ve Spojených státech. A ve svých sedmadvaceti letech je mladší než téměř všechny podnikatelky, které vlastní majetek v hodnotě několika stovek milionů dolarů.
Pierson pochází z Latinské Ameriky a svou společnost vytáhla z nuly až k loňským čtyřiceti milionům dolarů tržeb a deseti milionům zisku. Před dvěma týdny prodala investorovi první malý podíl v The Newsette, tahle transakce stanovila hodnotu společnosti na 200 milionů dolarů.
Jsou to první peníze zvenčí, které si kdy Pierson vzala, pokud tedy nepočítáme půjčku 15 000 dolarů od rodičů. Podnikatelka tak i nadále zůstává většinovým akcionářem společnosti.
Spolu se zpěvačkou a herečkou Selenou Gomez a s Mandy Teefey je také spoluzakladatelkou a spoluředitelkou ani ne rok starého startupu Wondermind zaměřeného na duševní zdraví.
Při započtení jejího podílu v této společnosti, spolu s hotovostí a dalšími investicemi, které provedla, Forbes odhaduje, že hodnota jejího majetku se pohybuje kolem 220 milionů dolarů, tedy asi 5,2 miliardy korun.
Když byla Pierson v roce 2015 ve druhém ročníku na Bostonské univerzitě, nemohla si najít čas na prohlížení všech svých oblíbených webových stránek, a tak se rozhodla vytvořit zpravodaj, který by automaticky shromažďoval obsah z oblasti kultury, podnikání, krásy a wellness, který by ona a její přátelé chtěli číst.
Nejprve však všem tvrdila, že pracuje jako stážistka pro společnost, která se zabývá vydáváním cool newsletterů. „Nechtěla jsem říkat, že jsem zakladatelka vlastního projektu,“ říká a vysvětluje, že jí chybělo sebevědomí. Ale snažila se, tiskla letáky a umisťovala je do společných prostor a vestibulů budov po celé univerzitě.
Příjmy z reklamy začala Pierson řešit až po ukončení studia. Říká, že příjmy pak rychle vzrostly z jednoho milionu dolarů v roce 2019 na sedm milionů v roce 2020 a čtyřicet milionů v roce 2021, přičemž mezi její partnery a inzerenty dnes patří například Bumble, Fidelity, Old Navy, Twitter a Walmart. I díky tomu se v roce 2020, kdy jí bylo čtyřiadvacet let, dostala na seznam Forbes 30 pod 30 v kategorii Média.
Nyní má její bezplatný newsletter, který kombinuje zprávy a odkazy na články o věcech, jako jsou přírodní kosmetické produkty, více než půl milionu odběratelů, většinou z řad žen ve věku 18 až 35 let. Pokud bychom ho chtěli srovnat s konkurencí, dalo by se o něm říct, že mívá intelektuálnější obsah než například Daily Skimm, ale podobně drzý přístup jako newsletter Morning Brew.
V růstu společnosti se Pierson spoléhá zejména na to, že si lidé o jejím newsletteru sami mezi sebou řeknou, což se snaží podpořit i věrnostním programem. Předplatitelé totiž získávají body za doporučení nových čtenářů prostřednictvím osobního kódu.
Body lze vyměnit za nejrůznější služby a produkty, například za exkluzivní nedělní zpravodaj (3 body), hrnek na kávu (15 bodů), cool mikinu (55 bodů) nebo kávu na rok zdarma (350 bodů).
Kromě Newsette založila Pierson v roce 2020 také kreativní agenturu Newland, která pro klienty vytváří obsah na sociální síť TikTok a pomáhá jim hledat influencery pro marketing jejich značek. Její první kampaní byla kampaň pro Amazon k Mezinárodnímu dni žen 2020, která upozorňovala na dvacet malých podniků založených ženami.
Zpravodajská odbornice si své štěstí užívá, ale na rovinu říká, že není typickým ideálem úspěšné podnikatelky. „Mám obsedantně-kompulzivní poruchu a deprese. Byla jsem hrozná studentka,“ přiznává.
Její matka vyrůstala v chudobě v Kolumbii a nakonec se stala zubařkou a její otec, který vyrůstal v Niagara Falls ve státě New York, vlastní prodejny aut v Jacksonville na Floridě, kde Pierson vyrůstala. Jako malá měla Pierson problémy se spánkem, vadilo jí, že na jedné straně její postele byla černá páska, ale na druhé ne.
Vyvinula si proto rituály, mezi něž patřilo i posouvání postelí, dokud se „necítila správně“. Až na střední škole v hodinách zdravovědy si při studiu duševních poruch uvědomila, že má OCD.
„Byla jsem považována za hloupé dvojče premianta třídy,“ říká. Její sestra a dvojče, která vystupuje pod jménem Alex Aster, studovala na Pensylvánské univerzitě, promovala s vyznamenáním, má milion sledujících na TikToku (což z ní dělá jednu z nejsledovanějších autorek na této sociální síti) a vydala dvě populární fantasy a thrillerové knihy pro mládež. Jednu z nich se chystá zfilmovat společnost Universal a producenti filmu Stmívání.
Pierson vyhledala léčbu OCD až v posledním ročníku vysoké školy. Její průměrný prospěch totiž klesl ve druhém semestru prvního ročníku pod 2,0 a bála se, že ji ze školy vyhodí, pokud si známky nezlepší. Kromě posouvání postelí mlátila někdy rukama o zem – to byla součást rituálu – a to tak silně, že jí jednoho dne začaly ruce i krvácet, vzpomíná. „Tři měsíce jsem každý den brečela.“
Věděla, že potřebuje pomoc, ale také věděla, že její rodiče terapeutům nevěří. Z účtu již fungujícího The Newsette si zaplatila návštěvu terapeuta, který jí předepsal Prozac. Ten spolu s kognitivně-behaviorální terapií vše změnil. V posledním ročníku se dostala na děkanský seznam a měla téměř samé jedničky.
„S Danny máme něco společného: nerady zamlčujeme těžké věci,“ říká její sestra Alex. Ale ani v jejím případě nešlo vše snadno. Aster byla nejprve odmítnuta několika nakladateli a rozešla se se svým agentem, než svou knihu představila na TikToku, což vedlo k dražbě mezi nakladateli a šestimístné odměně.
Sestry jsou si blízké a vzájemně si pomáhaly – Aster v začátcích každé ráno editovala pro The Newsette a Pierson četla Aster kapitoly jako první. „Jejímu názoru věřím víc než kohokoli jiného,“ říká Aster.
Pierson říká, že si minulý měsíc vzala poprvé za poslední čtyři roky týdenní dovolenou. „Nemohla jsem si odpočinout,“ říká. „Nic mi nepřináší tolik štěstí jako budování firem.“ Přesto říká, že se její nemoc a porucha jen vyvinula a ustálila, ale nezmizela. Naučila se s OCD nejen vyrovnat, ale snad i být inspirací pro ostatní.
„Nechci, aby se kdokoli, kdo má problémy s duševním zdravím, smířil s tím, že nemůže být úspěšný,“ říká Pierson. „Chci světu dokázat, že úspěch může přijít i jinou cestou.“
Čerstvě sedmadvacetiletá Pierson je o deset měsíců mladší než Lucy Guo, nejbohatší žena mladší třiceti let v našem letošním žebříčku nejbohatších samostatně hospodařících žen Ameriky. Guo, které bude v říjnu 28 let, spoluzaložila technologickou firmu Scale AI a na seznamu Forbesu se objevila s majetkem 440 milionů dolarů.
Jedinou další podnikatelkou v žebříčku Forbesu mladší než Pierson je Kylie Jenner, která ve středu 10. srpna oslavila 25 let. Hranicí pro zařazení do tohoto žebříčku v roce 2022 bylo jmění 215 milionů dolarů.