Začátkem roku Kylie Jenner prodala polovinu své kosmetické společnosti Kylie Cosmetics v jedné z nejlepších transakcí, jakou kdy nějaká celebrita realizovala. Drobné písmo ve smlouvě ale ukázalo, že nejmladší selfmade miliardářka úspěch a velikost firmy po několik let pořádně nafukovala.

Nejznámější televizní klan Kardashian-Jennerových má pod sebou celou řadu úspěšných a výnosných značek a roky se pře s Forbesem o to, jakou pozici by měl v žebříčku miliardářů zastávat.

Když se jejich nejmladší sestře podařilo prodat 51 procent Kylie Cosmestics kosmetickému gigantu Coty za 600 milionů dolarů (a tím stanovila hodnotu firmy na 1,2 miliardy), byl to úspěch pro všechny. Zároveň se tím potvrdilo, že Kylie je opravdu miliardářka.

Už od začátku se spekulovalo, že Coty přeplatilo. Výkazy Coty za posledních šest měsíců ale ukázaly, že ve skutečnosti Jenner čísla svého byznysu nafukovala (ostatně jak má rodina ve zvyku) a ten má menší hodnotu i výnosnost, než si všichni mysleli.

Data Coty ukazují, že příjmy za 12 měsíců před uskutečněním prodeje byly 177 milionů dolarů, zároveň mělo jít o 40procentní nárůst oproti předešlému roku, kdy Kylie Cosmetics utržilo 125 milionů. Číslo, které se 360 milionům, jimiž se Jenner oháněla, ani nepřibližuje. Nadsazený byl i úspěch řady produktů pro péči o pleť. Tým Jenner tvrdil, že za pouhý měsíc a půl od uvedení značky na trh utržila 100 milionů dolarů. Otázkou pak ale zůstává, jak je možné, že za celý rok byly příjmy jen 25 milionů.

I v otázce čistého zisku se ukazuje, že firma není tak úspěšná. Namísto odhadovaných 44 procent smlouvy s Coty ukázaly, že mnohem blíž realitě je číslo 25 procent. Na povrch navíc vyplavalo i to, že pět procent značky připadá matce Jenner, Kris, jakožto zástupkyni Kylie (která však byla v době uzavření dohody s Coty plnoletá).

Podle těchto nových informací se tedy Jenner mezi miliardáře neřadí.

Po přepočítání nových a přesnějších dat Forbes odhaduje její celkové jmění spíše na 900 milionů dolarů, z toho by asi 340 milionů měl tvořit zisk z prodeje firmy po zdanění.

Samotné Coty zaznamenalo od uzavření obchodu s Jenner propad akcií o 60 procent, zejména kvůli současné ekonomické situaci spojené s koronavirem.