Jedna ovečka, druhá ovečka… Ne, nezavírejte oči, žádné takové! A jestli je přece zavíráte, probere vás mladá slečna. Dominika Sokolová, autorka aplikace na evidenci ovčích a kozích stád, kterou nyní propojila s globální platformou.

Laikům vysvětluje Dominika Sokolová svou aplikaci tak, že jde o Facebook pro ovce: „Každá ovce tam má profilovku, jméno, zaznamenané rodinné vztahy, reprodukční hodnoty, užitkovost a různé další poznámky. Zkrátka vše, co chovatel potřebuje vědět.“

Laikové mohou lajkovat. Pomyslně lajkovat počin, který se pětadvacetileté studentce podařil. Po aplikaci s názvem Festada sáhla švýcarská společnost Datamars, jeden z nejpřednějších světových hráčů na poli chovatelských potřeb.

Do portfolia Datamarsu patří i firma Tru-Test vyrábějící vážící a čtecí systémy pro dobytek a právě ta své produkty se softwarem slečny Dominiky provázala.

„Jako bych vymyslela hodinky a ty byly napojeny na systém Apple,“ snaží se Dominika o přirovnání, jež je zase určeno ponejvíce laikům, aby si dokázali představit, o jak velký triumf jde.

„Každopádně jsem se na nic takového neodvážila ani pomyslet,“ rozhodí posléze rukama a v hlase má víc nadšení, než je ovčího trusu na louce, kterou spásá početné stádo – bobkům se vyhnout lze, dívčině euforii nikoli.

Co se vám honí hlavou, ptá se Facebook. Ten standardní, ne ten od Festady. Těžko říct, co se ovcím honí hlavou, samy se honí po kopcích za Hlubočkami na Olomoucku, na pozemcích farmy, s níž Dominika Sokolová spolupracuje.