Pamatujete si, jak se cítíte, když vyrazíte do přírody, do parku nebo do lesa? Stres všedních dnů a starosti odcházejí, hlava se vám vyčistí a vy se cítíte dobře, jste klidní, vyrovnaní a celkově pozitivně naladění. 

Ne každý den se nám ale podaří vyrazit na takovou procházku. Proto to nejlepší, co pro sebe a svou mysl můžete udělat, je pořídit si trochu zeleně domů nebo do kanceláře.

Podle psycholožky Nancy Etcoff z Harvard Medical School mají totiž i rostliny v květináči nebo ve váze v naší blízkosti pozitivní dopad na naše emoce.

„Věděli jsme, že květiny dělají radost, když je lidé dostávají. Netušili jsme ale, že pouhých pár dní s květinami má velký dopad na naše emoce. Jako psycholožku mě překvapilo, že jen po pár dnech lidé pociťovali méně úzkostí,“ uvádí psycholožka Etcoff.

Behaviorální studie, která byla provedena na Harvardově univerzitě, ukazuje, že lidé, kteří jsou obklopeni živými květinami, jsou pozitivnější a soucitnější vůči ostatním.

Účastníci studie, kteří žili s květinami alespoň pár dní, vykazovali více soucitu s ostatními. Zažívali také méně negativních emocí a měli lepší náladu a větší chuť do práce. Celkově se lidé ve studii cítili mnohem klidnější a ve větší pohodě.

Ať už si tedy domů pořídíte květiny řezané, či v květináči, berte to nejen jako hezké zútulnění vaší domácnosti, ale celkově také jako investici do vaší osobní pohody a životního štěstí.