skip to main content

Léto v Brně nebude smutné, věří festivalový produkční Petr Vídeňský

Brno Talks je seriál odlehčených rozhovorů s inspirativními lidmi, pod jejichž taktovkou vyrostl v moravské metropoli nejeden úspěšný byznys. A taky s těmi, kteří dělají Brno lepší v tichosti a zpovzdálí.

Petr Vídeňský kdysi zakládal hudební klub Fléda, dnes je spolumajitelem eventové společnosti pořádající koncerty, kulturní festivaly nebo standupová vystoupení. Je také dramaturgem festivalů Vaňkovka Fest, Jakubák nebo Brno živě.

Claim jeho rodinného byznysu, který dělá s manželkou Magdou, zní „We design events“, jenomže loni těch eventů pochopitelně moc neměli. Jak to bude nejen v Brně vypadat s akcemi letos? A jak se daří kultovním tričkům Porno jako Brno, která vyrábí?

Reklama

„Nemůžeš mít na tričku Brno a říct tramvaj, ty vole.“ Hláška sparťanského fotbalisty Ládi Krejčího obletěla sítě. Vaše trička už si žijí vlastním životem…

Je to neuvěřitelné, stala se fakt nečekaně kultovními a jedou čím dál víc. Prodali jsme jich už přes tisíc a já jen koukám, kde se v nich vždycky někdo objeví. Naposledy tihle hráči za Spartu z Brna, předtím ho měl v klipu Kato z Prago Union, objevilo se taky v DVTV.

Jede si to organicky a nás tahle srandička pořád baví. Byznys tomu neříkám, i když teď chystáme varianty v biobavlně a nové průhledné materiály.

To Praha jen tak mít nebude, že…

No asi ne! Nedávno to zkoušel vymyslet Márdi z Vypsané fixy, napadlo ho Praha prcá, ale to prostě nejde, ani normálně, ani graficky.

Když jsme u těch kapel, jaký byl loňský rok produkčního koncertů a eventů?

Hrozný! Ale úplně si stěžovat nemůžeme. Třeba léto bylo navzdory nekonání mnoha akcí fajn. Domluvili jsme se s Brnem na kulturním projektu oživení města a uspořádali pro lidi mnoho koncertů ve veřejném prostoru zdarma. Zapojili jsme klubovou scénu, která byla jinak zavřená, a pořádali menší akce.

Bylo to dost podnětné, spolupracovaly spolu kluby, které si v minulosti konkurovaly, a Vaňkovka, kde jinak pořádáme festival, nám zapůjčila bezplatně svoje pódium a techniku, což by se za „normálních“ okolností nestalo. Takže nakonec dobrý.

Pustil ses taky do virtuální talkshow. Funguje takový koncept?

V lockdownu jsme uspořádali jedno placené virtuální představení Rozchody stylově s Adélou Elbel a Ivou Pazderkovou. Lístky si koupily stovky diváků. Finančně jsme skončili na nule, ale vůbec toho nelitujeme.

Reklama

Vyplynulo z toho velmi zajímavé dobrodružství a vlastně se nám i podařilo přenést interaktivní talkshow do virtuálního světa. Vtáhli jsme do děje jednotlivé připojené domácnosti a vznikaly opravdu zajímavé a vtipné momenty, které i převýšily komunikaci v divadle. 

Stand-up je u nás už nějakou dobu in, udrží si tuhle pozornost?

Určitě, ten formát je prostě zábavný stejně jako muzika. Dělají to chytří lidi, u kterých se směju, i když je slyším poněkolikáté. Před lockdownem jsme náš Stand-up jako Brno měli pořád vyprodaný a věřím tomu nadále. Teď chystáme na červen v Cabaret des Péchés jeden s Michaelem Szatmarym.

Děláš taky už deset let stage management Colours of Ostrava, ten letos jako mnoho dalších neproběhne.

Je to škoda. Bohužel velké festivaly souvisí se zahraniční produkcí, letectvím, ubytováním, domlouvají se rok dopředu a teď se nedalo plánovat vůbec nic, dokonce i ty zahraniční produkce řekly, že ne.

Jsou to velké peníze a risky, takže když fakt neví, jak to bude, raději to zruší, což chápu. Všichni se tedy snaží udělat aspoň něco menšího, takže smutné tohle léto úplně nebude. Navíc malé akce dávají příležitost se aspoň trochu nadechnout, což je super. 

Legendární klub Fléda letos slaví dvacáté narozeniny. Tys ji spoluzakládal, jaké máš vzpomínky a co si o ní myslíš dnes?

Fléda je takové brněnské Roxy a jsem rád, že jsem byl součástí. Tehdy se nám z ní povedlo za tři roky udělat křižovatku hudby se super kapelami a taková je i dnes. Byla to srdcovka, taky jsem tam potkal svou ženu… Se současnými majiteli jsme kamarádi a moc jim fandím, aby se po covidu zase zvedli na nohy.

Na co se tedy můžeme v Brně těšit?

Je trošku těžké orientovat se, co je možné a co není. Všichni víme už rok, že nějaká omezení budou, ale vlastně ani teď nejsem přesvědčený, že já sám vím, jaká pravidla budou platit pro pořádání akcí třeba v srpnu.

Každopádně jsme se rozhodli, a město Brno nás v tom opět podpořilo, uspořádat přes léto akce menšího charakteru pro 200 až 500 osob ve veřejném prostoru. To nám přijde jako bezpečná varianta, která má šanci na přežití. S letošním projektem Brno živě chceme pokračovat jako loni, oživit brněnské ulice a náměstí, opět bez vstupného. V plánu je asi třicet akcí v období červenec a srpen.

Nalákej na některou z nich!

Třeba na koupáku na Kraví hoře bude mít v rekultivovaném amfiteátru celé léto stage Divadlo Bolka Polívky a my tam budeme mít koncerty. V půlce července přijede Dan Bárta s beatboxerem Ondrou Havlíkem nebo na Moravském náměstí budou v červenci Skyline. A snažíme se ještě domluvit 7krát3.

A podařilo se nám udržet při životě projekt Jakubák, malý a milý festival na Jakubském náměstí. Finalizujeme letní programy obou festivalů, otevíráme 16. června stand-upem s Karlem Hynkem na pódiu za kostelem, které bude zase tamním farářem vysvěcené jako loni, za což jsem moc rád. Tahle symbióza mě baví.

Na co se nejvíc těšíš ty?

Že si v červenci s kapelou zahrajeme na Favále s Insanií. Bude to gratis, bude to tvrdý a bude to dobrý!

Reklama
Reklama