Americký finančník, miliardář a filantrop Charlie Munger zemřel v úterý v 99 letech. Blízký spolupracovník Warrena Buffetta a dvojka společnosti Berkshire Hathaway proslul nejen jako úspěšný byznysmen, ale také jako mistr chytrých glos.

Charlie Munger uměl publikum vtáhnout a z každoroční valné hromady Berkshire Hathaway dokázal udělat záležitost hodnou globální pozornosti. Investiční dění ve světě ostatně komentoval ještě pár měsíců před svou smrtí. 

Sám sebe sice prezentoval jako muže v ústraní, ale jeho vliv byl výrazný. Přátelství s Warrenem Buffettem ho pojilo od roku 1959, kdy začal tehdy coby podnikový právník šplhat na investorský vrchol. Loni už jeho majetek Forbes odhadoval na 2,6 miliardy dolarů.

Jeho bonmoty zcela jistě přežijí jeho odchod, například rada z nejcitovanějších: „Zapomeň na to, že bys kupoval slušné firmy za fantastickou cenu. Kupuj fantastické firmy za slušnou cenu,“ opakoval často Warren Buffett slova muže, o němž mluvil zásadně jako o „Charliem“.

Lidé příliš mnoho počítají, ale málo přemýšlejí. 

Citát, který vystihuje Mungerovo přesvědčení, že základem každého úspěchu je většinou jednoduchá myšlenka.

Kapitalismus bez selhání je jako náboženství bez pekla.

Charles Munger kapitalismus vždy hájil před těmi, kdo jej vinili z toho, že jako systém selhal. Za nejdůležitější považoval soukromé vlastnictví, které podle něj podporuje lidské myšlenky, vynalézavost a správné využívání zdrojů. 

Diverzifikace je šílený nápad. Alespoň pro odborníka.

Obvyklou investiční radu rozložit svá rizika mezi různé typy investic považoval za hloupou. Jak připomněly Financial Times, jeho investiční strategie byla zcela opačná. „Držte klidně jen tři akcie, pokud jste přesvědčeni, že jsou ty nejlepší.“

Ukažte mi motivaci a já vám ukážu výsledek.

Když hovořil o byznysu, zdůrazňoval, jak důležité je nezůstat stát na místě a neztrácet dech. „Čtěte, já i Warren čteme každý den,“ říkal.

Nejlepší obranou proti stáří je dobře strávený život, který mu předcházel.

Tuto větu říkal muž, který byl nakloněný technologiím a do vysokého věku pracoval a přednášel. Naopak kritizoval burzovní spekulace a v posledních letech také kryptoměny. Na Nový rok 2024 by se dožil sta let.