Během současné epidemie jsme mnohokrát slyšeli, že léto pravděpodobně strávíme v Česku. Ačkoli se právě opatření rozvolňují a hranice otevírají, zůstává před námi příležitost prožít dny odpočinku v místech, která nejsou typickou prázdninovou destinací. Třeba v Liberci!

Stotisícové město sice na první pohled nabízí hlavně melancholii „starých dobrých časů“, ať už si pod nimi představíte secesní vily z přelomu století, nebo zábavní komplex divokých 90. let Babylon, ale na straně druhé zde můžete zažít atmosféru naprosto autentickou, svěží a syrovou – a to nejen kvůli vichru z přilehlých hor.

„Liberec je město, které se teď probouzí do své někdejší slávy,“ říká Petr Vondřich, autor blogu Jizerské ticho, který právě vydal autorský bedekr po městě pod názvem Lieberec. Jeho slova jsou podložená činy: jen co průvodce spatřil světlo světa, byl záhy vyprodán.

https://www.instagram.com/p/B_u_ub1F1HZ/

Pokud se na vás nedostalo, nemusíte zoufat. Několik tipů, co zažít v Liberci, přinášíme i vám:

Kde se najíst

„Jestli v něčem udělal Liberec za poslední roky největší pokrok, pak je to jeho gastro scéna,“ tvrdí Vondřich a doporučuje nejen legendární stánek Maliník v bedřichovském sedle pár kilometrů za Libercem, ale také hamburgery v podniku Chicago Bar, na jehož interiéru pracovali Mjölk architekti a ilustrátor Matyáš Prošek.

Módemany záhy zas potkáte v Bistru Široká, jak si pochutnávají na vyhlášeném sendviči croque madame a čtou nejnovější vydání fashion a designových časopisů.

O bistru Mikyna, které si oblíbil restauratér Tomáš Karpíšek a jeho manželka Bára alias autorka oblíbených kuchařek Bjukitchen, jste asi už slyšeli. Z celé republiky se sem jezdí často jen proto, abyste ochutnali něco ze zdejšího vyhlášeného vegetariánského menu. 

Kde se napít

Pokud si potrpíte na dobrou kávu, nenechá vás Liberec na holičkách. Svou dávku kofeinu tady navíc můžete získat na místech vpravdě netradičních. Třeba v obchodě s květinami.

„Kafe Kytka je nejlepší květinářství, kde dostanete kávu, a nejlepší kavárna, kde dostanete květiny,“ směje se Petr Vondřich. V bývalém novinovém stánku přímo na dopravním terminálu liberecké MHD sídlí Kofein Plac a je to místo, kde vám flat white udělají i v půl šesté ráno.

https://www.instagram.com/p/B_IVv1SlwYn/

Je libo něco ostřejšího? Pak neopomeňte podnik Jungle Gin, kde vám barman Adam Hajíček předvede své umění míchaných drinků, které se naučil v Londýně. Srdce pivařů zaplesá ve Vokně, které je podle Petra Vondřicha „krčmou bez ubrusu“ a také si ho vzali do parády architekti z výše zmíněného studia Mjölk.

„Pokud se chcete seznámit s tváří nového Liberce, vyrazte právě sem,“ navádí Petr Vondřich.

Kam za kulturou

Oblastní galerie Liberec, která se opět otevírá poslední pondělí v měsíci, vás nadchne nejen svou zrekonstruovanou budovou secesních lázní, ale také zajímavým programem, kde kromě známých autorů dostávají příležitost rovněž mladí umělci. 

https://www.instagram.com/p/Bp2oXHGlnL1/

Do té doby se můžete alespoň kouknout na výstavu v galerii-vitríně s příhodným názvem Ahoj, Nazdar, Čau.

Co musíte vidět

Nebudeme vás zvát na Ještěd, protože stavba Karla Hubáčka je notoricky známá. Ale slyšeli jste třeba o Strossově vile? „Brno má Tugendhat, Praha Müllerovu vilu a Liberec zase Strossovu,“ říká o stavbě z 20. let minulého století Petr Vondřich.

https://www.instagram.com/p/BmvEX9cFrsK/

Strossova vila byla postavena pro libereckého obchodníka s textilem Franze Strosse a pro její nautický styl se jí přezdívá Nilský parník.

A kontrasty pokračují. Kdo by tušil, že skvost současné architektury bude ztělesňovat mateřská škola? Ale je to tak: jedná se o projekt studia Petr Stolín Architekt, inspirovaný stavbami japonského architekta Takaharua Tezuky.

Foto MŠ Donská

Různě vysoké prostory zahaluje plášť z poloprůsvitného sklolaminátu a není divu, že objekt, který má rozvíjet dětskou fantazii a působit jako jedna velká prolézačka, získává zaslouženou pozornost u těch nejlepších světových odborných médií.

Petr Vondřich vám ještě radí, abyste se zastavili v krematoriu. Morbidnost stranou, jedná se opět o výjimečnou budovu, kdysi první svého druhu v Rakousku-Uhersku. Tento „Hrad ohně“ architekta Rudolfa Bitzana posloužil jako inspirace pro román Jaroslava Rudiše Poslední Wintenbergova cesta.

Kde se projít

Okolní hory jsou očividnou destinací, ale fajnšmekři obzvlášť v horkých dnech ocení výlet k lesnímu koupališti z roku 1935. Nebojte, bylo od té doby nejen zrekonstruováno, ale také Forbesem vyhlášeno coby jedno z nejhezčích v Česku.

Z centra města se také autobusem číslo 25 dostanete do Ruprechtic, kde stojí kdysi nejluxusnější hotel ve městě, Ruppersdorfer Hof. Opodál se nachází i secesní kaplička a přilehlá studánka, o které se traduje, že je léčivá.

Vyjmenované tipy nemohou zdaleka obsáhnout všechno, co je v současném Liberci k vidění. Musíte se sem několikrát vrátit, abyste vstřebali historii města, které se ještě se jménem Reichenberg řadilo na přelomu 19. a 20. století svým významem hned za Prahu.

Návštěvu opakujte také proto, abyste nasytili své smysly novinkami na poli gastronomie, designu i umění, které nabízí ten nový, moderní Liberec. Je více než pravděpodobné, že pak objevíte, jak říká Petr Vondřich, Lieberec.

Tedy lásku na celý život.