Česká přepravní platforma Liftago, známá především díky stejnojmenné taxi aplikaci, startuje nový rok dynamicky – společnost oznámila, že se do konce roku 2024 rozdělí do dvou samostatných částí.

První z nich se bude i nadále soustředit na rozvoj přepravních a kurýrních služeb pro koncové zákazníky a firmy, nově se však osamostatní nedávno vytvořená Liftago.network, sdílená logistická síť pro přepravní společnosti, e-commerce, obchodníky a dopravce, kterým umožňuje efektivně sdílet přepravní kapacitu. Liftago ji spustilo v roce 2022 a od té doby ji rozvíjí.

Zároveň se mění i nejvyšší vedení Liftaga. Dosavadní CEO a spoluzakladatel Ondřej Krátký se přesune do nově vzniklé firmy, kde se bude věnovat rozvoji přepravní sítě pro městskou logistiku. Řízení Liftaga od něj od počátku ledna přebírá dosavadní COO Radek Svíčka.

„Obě části firmy mají různou dynamiku a potřebují odlišný přístup. Na konci roku 2024 se proto oddělí do samostatných společností, které budou mít vlastní vize a strategie. Liftago dostane více prostoru se soustředit na rozvoj služeb pro koncové zákazníky,“ vysvětluje chystané kroky jednačtyřicetiletý Svíčka, který do společnosti přišel v roce 2020 po dvanáctiletém působení ve švýcarské společnosti Schindler Group.

Nový CEO Liftaga Radek Svíčka

„Na Liftagu jsem vyrostl a hodně jsem se naučil. Jsem rád, že péči o něj přebírá Radek se zkušeným týmem schopným zachovat hodnoty jak směrem k řidičům, tak k zákazníkům, a dále inovovat,“ uvádí ke změnám Ondřej Krátký, který stál spolu Martinem Hausenblasem a Jurajem Atlasem u zrodu Liftaga v roce 2013.

Dnes ve společnosti drží nadpoloviční podíl Livesport Martina Hájka, druhým největším podílníkem je Martin Hausenblas a menšinové podíly drží také Juraj Atlas a Ondřej Krátký. Vloni dosáhla na tržbách 180 milionů korun, v meziročním srovnání šlo o nárůst o 21 milionů. Hodnota realizovaných doprav pak vzrostla na 386 milionů korun.  

Krátký se v nové společnosti vedle jejího vedení zároveň stane majoritním akcionářem. Firma se do budoucna přejmenuje, aby se odklonila od svých taxi kořenů. Sdílená přepravní síť se totiž rozrostla o další řidičské a kurýrní segmenty a taxikáři Liftaga dnes pokrývají jen dvacet procent kapacity přepravní sítě.

Spin-off Liftaga bude do budoucna rozvíjet svou technologickou platformu, která propojí nabídku a poptávku po městské logistice v reálném čase, na aukčním principu a mezi různými segmenty dopravců. Firemní misí bude stavba základů digitální infrastruktury městské logistiky, podporující větší univerzalitu dopravců a možnost dopravu ve městě flexibilně programovat.

„Na dalším rozvoji Liftago.network pod novým jménem ukážeme, že s dalším růstem e-commerce a budoucích základních služeb není nutné do ulic přidávat další jednoúčelové přepravní prostředky. Pro zákazníky, stávající byznys i město bude lepší, když část dopravců bude univerzální a sdílená,“ konstatuje Ondřej Krátký.