Jeden z nejoblíbenějších seriálů posledních let Boj o moc se vrací se závěrečnou čtvrtou řadou. Před premiérou jsme mluvili s hlavní hvězdou, skotským hercem Brianem Coxem.

Když si představíte jeho postavu Logana Roye, skoro se zdráháte promluvit. Logan je muž, který nemá problém poslat každého k čertu – a najednou se na stejného člověka díváte a on čeká na vaši otázku. Bude jeho představitel podobně protivný bručoun? 

Brian Cox se sice nejprve chmuří, ale brzy se ukáže, že to je zjevně úplně jiný případ. Každou odpověď se snaží rozvést, neodsekává, ani když ho otázka evidentně tolik nezaujme. 

Šestasedmdesátiletý muž v pruhovaném saku a černém roláku se ukáže jako milý a zábavný společník ve skupině devíti novinářů na online videokonferenci, kde je Forbes jediným českým zástupcem.

„Jsme s Loganem podobného věku, i když on je starší. Ale oba jsme smutní, kam se lidstvo dostalo,“ vypráví skotská herecká ikona, která se kromě řady divadelních rolí ukázala i v hollywoodských velkofilmech, třeba ve Statečném srdci, Zodiacovi nebo Agentovi bez minulosti.

V pozdní fázi své kariéry ale dostal příležitost, která ho proslavila možná nejvíce: seriál HBO Boj o moc, který vytvořil Jesse Armstrong a od premiéry první řady v roce 2018 posbíral miliony diváků, ceny Emmy i Zlatý glóbus.

Pojednává o mediálním magnátovi Loganu Royovi a jeho dětech. O rodině, která vlastní mediální korporaci Waystar Royco, z níž Logan vybudoval veleúspěšné impérium. I proto, že se v byznysu neštítí ničeho.

A jen stěží kouše, že žádné z jeho čtyř dětí jeho zarputilost a podnikatelský talent tak úplně nepodědilo. Kendall je nepředvídatelný, Roman zůstává věčným dítětem, Connor naivní a Siobhan přehnaně urputná. Místo toho, aby jim moc předal, se tak seriál na ploše čtyř sérií věnuje rodinným půtkám.

„Vidí, že děti by byly jeho přirozenými nástupci. Ale nikdo z nich nebojuje o rodinný byznys tak jako on,“ říká Cox. „On je přitom miluje a chce, aby se dokázaly postavit na vlastní nohy.“

Příběh miliardářské rodiny baví, protože je skvěle napsaný a uvěřitelný. Pozorujte Logana Roye a brzy vás napadne několik zbohatlíků bez servítek, kteří by klidně mohli sloužit jako jeho předobraz. Rupert Murdoch, říkáte? Příkladů by se našlo spoustu.

Ale netřeba ani chodit tak daleko. Royové sice létají soukromými tryskáči a mají letní paláce, jenže tápou v problémech a vzájemných vztazích jako kdejaká obyčejná rodina. Děti rebelující proti otci a svádějící půtky mezi sebou, odcizení rodiče, zoufalá snaha najít rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem.

„Seriál je perfektním odrazem naší doby. Je o vrstvě společnosti, která se díky bohatství stává stále mocnější. A o ohrožení hodnot, které jsou klíčové pro lidstvo,“ říká Cox.

Jeho Logan je v centru dění. Muž, který vybudoval miliardové impérium, ovšem za cenu rozbourání vlastní rodiny i mnoha dalších vztahů. Člověk s geniálním byznysovým instinktem, kterého se nikdy nevyplatí odepisovat. A zároveň věčně mrzutý a nepříjemný chlapík.

„Vždycky byl bručoun. Vylezl z dělohy jako bručoun,“ povídá Cox. „Je v něm něco hodně cynického. Nechová k lidem moc respektu, vidí škody, které napáchali.“

V jeho postavě se zrcadlí daň, kterou zaplatil za svůj byznysový úspěch. Podlomené zdraví, smutek z obětí, které musel učinit. „Nezná štěstí. Nikdy ho nepoznal. Celý jeho život byl boj a úspěch, ale vždycky za nějakou cenu. Takový úspěch nevytvoříte bez obětí,“ říká Cox.

Roli Logana si evidentně vychutnává, dostal za ni Zlatý glóbus a nominaci na Emmy. Stejně jako ostatní postavy v seriálu ani zdaleka není černobílá. Logan se může zdát jako bezskrupulózní magnát, ale zároveň je to muž, kterému tuze záleží na jeho blízkých, především dětech.

„Publikum je Loganem uhranuté. Neví, jestli ho nenávidět, nebo milovat. Většina lidí by řekla: Je to hrozný člověk. Ale nemohou mu odolat,“ povídá Cox. „Já si nemyslím, že to je hrozný člověk. Myslím, že je velmi nepochopený. A aby ochránil, co má, tak dělá strašné věci.“

Herečtí představitelé rodiny Royů na premiéře čtvrté řady, Brian Cox je třetí zleva | Foto HBO

Cox sice není takový mrzout jako Logan, ale to neznamená, že by na svět hleděl s optimismem. „Žijeme ve chmurných časech. Asi nejchmurnějších, co jsem zažil. Volíme si hrozné lídry jako Donalda Trumpa. Když prožijete tolik let s ním, přijde vám, že se svět zbláznil, že už neplatí žádné morální principy,“ rozohní se. I v tom podle něj seriál odráží realitu.

A na rozzlobené notě pak pokračuje dál. „Je děsivé, co se děje ženám v Íránu a Afghánistánu. Trpí na denní bázi a my s tím nic neděláme! To mě trápí ještě víc než válka na Ukrajině, která je taky nesmyslná.“

Na seriál v tu chvíli zapomene, je to koneckonců jen televizní pořad. Zato světové problémy ho skutečně rmoutí. A u situace žen v Afghánistánu či Íránu vidí jasného viníka.

„Žijeme v době, kdy patriarchátu zvoní umíráček. Už nefunguje. Potřebujeme něco, co má mnohem více společného s matriarchátem. Musíme ty ženy zachránit a zajistit, aby měly právo dělat to, co chtějí.“

Publikum devíti novinářů napjatě poslouchá, Cox je podobně uhrančivý jako na televizní obrazovce. Odpoví na ještě jednu závěrečnou otázku, pak se rozloučí. Čas povídání skončil, teď nastává doba na velké finále Loganova příběhu. Čtvrtá, závěrečná řada Boje o moc má premiéru na HBO Max v pondělí 27. března.