Milujete cestování a v zaměstnání jste shodou okolností dostali home office na neurčito? Pak neváhejte ani minutu, vezměte nohy na ramena a vyrazte na Bermudy, Barbados či Antiguu a Barbudu.
Nejenže tam máte větší pravděpodobnost úspěšně se vyhnout koronavirové nákaze, ale zároveň tam naleznete veškeré potřebné zázemí pro svoji práci a v neposlední řadě rovněž dokonale zrelaxujete. Zkrátka win-win situace za všech okolností.
Ruku nahoru, kdo sní o zaměstnání, které lze vykonávat na dálku z pohodlí plážového lehátka s výhledem na blankytně modré moře a s vychlazeným drinkem v ruce. Počítat netřeba, bude nás nejspíš vícero.
Dobrou zprávou je, že vzhledem k aktuální epidemiologické situaci není taková představa skutečnosti až tolik vzdálená. Vlastně pro to stačí udělat jen velmi málo – zaplatit řádově několik stovek dolarů za vyřízení potřebných formalit, zabookovat letenku, pobalit pár košil, kraťasy a žabky a vydat se na cestu.
Bermudy
Míst, kde se vaše plány setkají s naprostým pochopením ze strany příslušných úřadů, je v současnosti celá řada. Jedním z nich jsou například Bermudské ostrovy, jež se nacházejí zhruba tisíc kilometrů východně od pobřeží Spojených států amerických ve vodách Atlantského oceánu.
I když se rozkládají na pouhých 54 kilometrech čtverečních, věcí k vidění je tu více než dost. Křišťálově čisté moře, všudypřítomné palmy i překrásné růžové pláže – to vše jsou důvody, proč by se věhlasné souostroví mělo stát na několik měsíců vaším příštím domovem.
Abyste zde mohli po celý jeden rok pobývat a nadále vydělávat peníze, na něž jste zvyklí, musíte si nechat za 263 dolarů (necelých šest tisíc korun) vystavit certifikát, v jehož rámci stvrdíte, že jste zaměstnancem některé z firem sídlících mimo území Bermud, studentem vysoké školy nebo že máte stálý a nepřetržitý příjem – úřady se tak chrání před tím, abyste svou přítomností na ostrovech brali práci místním.
Jakmile bude vaše žádost posvěcena, můžete se nastěhovat. Se sháněním ubytování a vhodných pracovních prostor vám zdejší autority rády pomohou a v případě zájmu vám rovněž poskytnou i soukromý elektromobil, v němž se můžete svůj nový dočasný domov kdykoli vydat prozkoumat.
Kromě vlastní maličkosti můžete s sebou na Bermudy vzít také zbytek rodiny a domácí mazlíčky. Dětem bude umožněno navštěvovat zdejší státní i soukromé školy, abyste tak vy sami měli možnost soustředit se na práci. Zkrátka a dobře, jedná se o nabídku, která se neodmítá.
Barbados
Je libo místo Atlantského oceánu raději Karibik? Pak je ideální destinací pro vaše digitální nomádství ostrov Barbados, jenž doslova překypuje zdánlivě nekonečnými bílými plážemi, které jsou z jedné strany lemovány vysokými palmami a ze strany druhé úžasně průzračným mořem.
Také zde se můžete na celých 12 měsíců usadit a vykonávat svoji běžnou pracovní činnost. Jednotlivce vyjde vyřízení potřebného víza na dva tisíce dolarů, pokud byste s sebou chtěli vzít i rodinu, pak to bude o tisícovku víc.
Ostrov je veřejně přístupnou wi-fi prošpikován skrz naskrz, takže omrzí-li vás po čase práce z pláže, můžete si sbalit vše potřebné a přemístit se do některé z přilehlých restaurací, kaváren či všudypřítomných parků.
O vaše ratolesti se podobně jako na Bermudách postarají ve škole – ať už státní, či soukromé –, a problém dokonce nebude, ani pokud během oněch 12 měsíců z ostrova na určitou chvíli odjedete a poté se sem znovu vrátíte. Na Barbadosu vám totiž vyjdou vstříc téměř za každých okolností.
Antigua a Barbuda
A ještě jednou Karibik. Několik málo set kilometrů na sever od Barbadosu leží Antigua a Barbuda, další z mnoha souostroví tvořících Commonwealth, jehož hlavou státu je britská královna Alžběta II. Rozkládá se na bezmála 450 kilometrech čtverečních a trvale ho obývá zhruba 100 tisíc lidí.
Že se i tentokrát jedná o nefalšovaný kus tropického ráje, je zřejmé již na první pohled. Naleznete tu vše, co byste od takového místa čekali. Pláže s bílým pískem, překrásné modré laguny, v nichž je vody akorát tak po kolena, majestátní útesy, a dokonce i pestrý podmořský svět plný zajímavých a mnohdy i poněkud zvláštních tvorů.
Kritéria nutná k tomu, abyste se stali úspěšným žadatelem o pracovní vízum, jsou sice v případě Antiguy a Barbudy o něco přísnější – musíte vydělávat v přepočtu alespoň 50 tisíc dolarů ročně – na oplátku však budete mít možnost zde setrvat nikoliv pouze jeden, ale rovnou dva roky. Což rozhodně není na škodu.
Poplatek za vyřízení víza vyjde na 1500 dolarů pro jednoho, dva tisíce pro páry a tři tisíce pro rodiny s dětmi. Co je však doslova k nezaplacení, je fakt, že na světě není příliš mnoho jiných míst, kde byste byli od koronavirové pandemie dále než právě tady. Od loňského jara totiž místní úřady zaznamenaly pouze 160 případů nákazy covidem-19.
Nakonec se sluší podotknout, že Bermudské ostrovy, Barbados a Antigua a Barbuda nejsou ani zdaleka jedinými zeměmi zaslíbenými fenoménu digitálního nomádství.
Ve snaze podpořit ochromený cestovní ruch nabízejí podobnou možnost například i na Mauriciu, Kajmanských ostrovech, v Dubaji či pro Čechy v ne až tak vzdáleném, zato o to netradičnějším Estonsku.