Je považován za jednoho z nejlepších basketbalových rozehrávačů a pro spoustu lidí je tím vůbec nejlepším. Řadí se mezi nejzářivější sportovní hvězdy konce minulého století, je členem Síně slávy NBA a byl zvolen mezi padesátku nejlepších basketbalistů ligové historie.

Řeč je samozřejmě o Earvinu „Magic“ Johnsonovi. Od dob, kdy se na střední škole dostal na slavný basketbalový turnaj pro nejlepší středoškolské a vysokoškolské basketbalisty USA a Kanady, šla jeho kariéra strmě vzhůru.

Roku 1977 dovedl tým Michiganské univerzity k vítězství nad univerzitou v Indianě, za který hrála další budoucí hvězda světového basketbalu Larry Bird – zápas je mimochodem dodnes nejsledovanějším v historii amerického univerzitního basketbalu.

O pouhý rok později už jako profesionál nahradil zraněného Kareema Abdul-Jabbara v šestém zápase finálové série NBA, zaznamenal neuvěřitelných dvaačtyřicet bodů a dovedl tým Los Angeles Lakers k ligovému titulu. Za výkon v jediném zápase byl jmenován nejužitečnějším hráčem celé finálové série, což ve své první ligové sezoně dodnes nikdo jiný nedokázal.

Magic Johnson s titulem pro nejplatnějšího hráče finále | Foto Getty

Za svou kariéru nashromáždil celkem pět titulů NBA, třikrát byl zvolen nejužitečnějším hráčem ligy, je držitelem několika dosud nepřekonaných ligových rekordů a v roce 1992 byl součástí amerického „Dream Teamu“, který získal zlatou medaili na olympijských hrách v Barceloně.

Po skončení aktivní kariéry se stal v roce 1994 na jednu sezonu trenérem Lakers a dokonce v týmu vlastnil podíl, který však později prodal. Začal se angažovat ve filantropii a založil úspěšnou investiční firmu Magic Johnson Enterprises.

Během let vlastnil skrze své podniky více než sto poboček Starbucks, desítky franšíz fastfoodového řetězce Burger King, kinosály, restaurace, významný podíl ve stáčírně PepsiCo a investoval do mnoha realitních a developerských projektů.

Dva roky poté, co prodal svůj podíl v Lakers, stál v čele skupiny investorů, která koupila jeden z nejslavnějších baseballových týmů světa Los Angeles Dodgers za dvě miliardy dolarů – tehdy rekordní sumu napříč všemi sportovními týmy. Dodgers hned v následujícím roce získali ligový titul.

Po investici do baseballu se vrátil k basketbalu a koupil ženský basketbalový tým Los Angeles Sparks, který podobně jako Dodgers hned v následující sezoně opanoval první pozici ligového žebříčku. Zatím posledním sportovním týmem, který Johnson přidal do svého portfolia, je fotbalový klub Los Angeles Football Club.

Ten sice zatím na titul v nejvyšší soutěži MLS čeká, avšak vzhledem k Johnsonovým úspěchům napříč sportovními odvětvími se zdá být i jeho úspěch jen otázkou času. Zatím posledním Magicovým velkým počinem bylo uzavření partnerství se společností Ecolab vyrábějící čisticí prostředky.

Její program Ecolab Science Certified byl spuštěn uprostřed celosvětové pandemie v létě 2020 a snaží se přenést své čisticí postupy do restaurací, hotelů, obchodů s potravinami a sportovních areálů. Společnosti, které doporučené postupy přijmou a správně dodržují, získají pečeť společnosti Ecolab. A některé předává sám Magic Johnson.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

„Nedávno jsem vedl velmi inspirativní rozhovor s majitelem kavárny a pekárny v Glendale. Zdědil ji po rodičích, kteří podnik založili. V jeho pekárně bylo velmi čisto, s radostí jsme mu udělili naši pečeť. Je skvělé potkávat majitele podniků, kteří to celé berou vážně a chtějí zajistit co největší bezpečí jak pro své zákazníky, tak pro své zaměstnance,“ pochvaluje si sportovní legenda.

Již od svých basketbalových let Johnson miluje cestování a je to vášeň, kterou sdílí se svou ženou Cookie. Právě o svých vášních se rozhovořil v exkluzivním rozhovoru pro Forbes.

Co vás na cestování tak baví?

Milujeme poznávat svět a dívat se, jak žijí jiní lidé. Cestujeme spolu už třiačtyřicet let, od doby, kdy jsme se poznali. Objeli jsme skoro celý svět, navštívili spoustu různých zemí. Milujeme poznávání historie míst, která navštívíme. Rádi se procházíme kolem a hledáme zvláštní místa, třeba staré kostely a budovy, které vám dovolí opravdu nahlédnout do historie a kultury dané země.

Každý rok jedeme na pět týdnů pryč. Pracuji tvrdě během roku a na těch pět týdnů v Evropě nebo někde jinde se opravdu těším. To, že mám svou vlastní společnost, mi dává možnost odjet na takhle dlouhou dobu. Když jsem doma, pracuji tvrdě, ale když jsem na dovolené, chci být opravdu na dovolené, žádná práce. Letos v létě jsme byli v Řecku, Itálii a ve Francii.

I doma je vždycky co objevovat.

Miluju italskou kuchyni a francouzské pečivo, Francouzi pečou opravdu skvělý chléb. V Itálii mám nejraději samozřejmě těstoviny a v Řecku mě uchvátil například ten jejich řecký salát s čerstvou rybou. Cestování doporučuji opravdu každému a nemusí to být ani do zahraničí – i doma je vždycky co objevovat.

Máte nějaký oblíbený způsob trávení dovolené? Aktivní v přírodě, na pláži nebo třeba ve městě?

Od každého trochu. Už třicet let se věnuji jachtaření a hrozně rád jezdím na jachtě v Evropě. Takže na pláž se dostaneme poměrně často, protože jsem rád u vody. Když nad tím tak přemýšlím, většina mých dovolených se točí kolem vody, ať už je to cestování po Evropě, nebo v Karibiku.

Kdybych si měl vzpomenout na nejhezčí pláže, tak řeknu asi Brazílii nebo Ibizu. I v Austrálii mají překrásné pláže, ale zajdeme i do města, v Itálii musíte navštívit Řím nebo Milán. Moje žena miluje módu a nakupování, takže kombinujeme pláže s městy.

Máte už plány na příští velkou cestu?

Zrovna plánujeme, je potřeba začít včas. Máme zarezervované Řecko, protože jsme ho letos nestihli celé a je tam ještě spousta míst, která chceme vidět, třeba Mykonos, Santorini a další. Takže první dva týdny už jsou jasné.

Máte nějaké nejoblíbenější místo, které jste navštívil?

Ano, Portofino a Capri v Itálii. To jsou asi moje dvě nejoblíbenější místa, nic hezčího neznám. Taky miluju St. Tropez. A samozřejmě mám spoustu dalších krásných míst, celé pobřeží Amalfi je prostě úžasné. Nebo mám moc rád Monte Carlo, z mnoha různých důvodů.

Co nějaká místa v USA, cestujete taky doma?

Miluju New York, je tak jiný, tak rychlý. Mám rád i Wall Street, které mám samozřejmě spojené s byznysem. Pak je tu New Orleans, to hlavně kvůli skvělému jídlu, a taky Chicago. A mám rád i spoustu míst v Kalifornii, ale kdybych měl vybrat jedno místo v USA, je to určitě New York.

Sdílíte své zážitky z cestování na sociálních sítích? 
(smích) Ano, sdílím, ale snažím se přidávat příspěvky o konkrétních místech, až když odjíždíme. Chci lidi inspirovat k cestování, chci jim ukázat, že jsou na světě místa, která by měli navštívit. Spousta lidí taky zajde do restaurací, o kterých se zmíním třeba na Twitteru. Dwayne Wade a jeho žena Gabbi byli zrovna nedávno v Capri a zašli do restaurace Lemon Tree, o které jsme tweetovali. A pak mi říkali, páni, Magicu, měl jsi pravdu! Z toho mám radost.

Jay-Z a Beyoncé si ode mě nechali doporučit restauraci Michelangelo’s ve francouzském městě Antibes. Od té doby tam prý minimálně dvakrát zajdou pokaždé, když jsou zrovna v Evropě. Beyoncé tam dokonce nedávno oslavila své narozeniny.  A o tom to je, chci to všechno sdílet se svými přáteli a lidmi, kteří mě sledují.

Poslední cestu jste podnikli během pandemie. Dělali jste kvůli pandemii něco jinak, abyste cestovali co nejbezpečněji?

Díky tomu, že jsme si pronajali jachtu, jsme byli dost v bezpečí. Otestovali jsme se před cestou a také hned po příletu do Evropy, stejně tak i celý náš doprovod. A samozřejmě nosíme roušky. Častokrát jsme jen dojeli do naší oblíbené restaurace na jídlo a hned zas zpět. Ve všech našich oblíbených podnicích v Evropě přijali spoustu opatření, aby zajistili větší bezpečí. A mnohokrát jsme prostě zůstali na jídlo na lodi a nikam nešli.

Johnson se snaží v době pandemie cestovat co nejbezpečněji, na snímku v rámci kampaně za zvýšení povědomí o očkování dostává vakcínu proti covidu-19 od kapitána losangelského hasičského sboru. Vpravo stojí starosta Los Angeles Eric Garcetti. | Foto AP

Máte ještě nějakou vysněnou destinaci, kam se chcete podívat?

Mám pár míst, o kterých jsem slyšel a kam bych se chtěl podívat, třeba Chile. Pak bychom chtěli na Bali. A nikdy jsem nebyl v Dubaji. To je pár míst, kde ani jeden z nás nebyl a kam pravděpodobně pojedeme příště. Moje žena nikdy nebyla v Austrálii a na Novém Zélandu, já ano. Taky nikdy nebyla v Japonsku, kde jsem byl asi sedm nebo osmkrát. Tam asi pojedeme nejdřív a pak snad zvládneme i tu Austrálii a Nový Zéland.