Zájem o svěřenské fondy v Česku prudce roste. Zatímco v roce 2014 jich na tuzemském trhu existovalo podle vlastních propočtů zakladatelských subjektů jen několik desítek, na podzim letošního roku je v evidenci (ISESF, Justice.cz) více než 2,5 tisíce svěřenských fondů

Svěřenské fondy, které se pod kůži Čechů zakously díky převodu majetku premiéra Andreje Babiše do této formy vlastnictví, tak na základě statistik ztrácejí odstín tajemnosti a nečitelnosti a naplňují svůj původní význam, kterým je ochrana a správa majetku.

„Již delší dobu pozorujeme, že je vývoj svěřenských fondů velmi dynamický. Jen za poslední dva roky se jejich počet více než zdvojnásobil, což jasně dokládá, že i přes prvotní obavy se tento institut na českém trhu plně etabloval,“ říká k tomu Jakub Hollmann, partner advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný.

Zdroj: ISESF; data advokátních kanceláří

Jeden z důvodů narůstající obliby je i fakt, že v Česku dozrála generace podnikatelů, kteří svůj byznys rozjeli v devadesátých letech a nyní nemají svůj majetek komu předat. Nebo mají potomky, ale ti mají jiné plány než vést rodinný podnik.

Svěřenské fondy si většinou zakládají podnikatelé kvůli vyšší ochraně soukromého majetku. Do fondu vloží veškeré své finanční prostředky a nemovitosti, aby je uchránili před nejrůznějšími a neočekávanými riziky. V praxi obvykle fungují jako prostředek pro elegantní a bezpečné předání rodinné firmy mezi generacemi.

Zakladatelem svěřenského fondu může být jak právnická, tak i fyzická osoba, která do něj svůj majetek vyčlení z vlastní vůle a s jasně vymezeným záměrem.

Tím však zakladatel k vyčleněnému majetku ztrácí vlastnické právo. O majetek se stará správce, a to ve prospěch obmyšlených, kteří mohou mít z majetku užitek. Ani obmyšlení však nejsou novým vlastníkem fondu. Nad fondem nadále vykonává plnou správu zakladatelem určený svěřenský správce.

Předplatné Forbesu Freeride

„Každý z fondů má svůj vlastní a originální příběh. Liší se nejen konkrétní potřeby a záměr zakladatele, pro které se svěřenský fond zakládá, ale také představa, strategie a vize, jak vyčleněný majetek spravovat,“ dodává partner advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný Jakub Hollmann.

Podstatou svěřenského fondu je přehledná a efektivní správa veškerého majetku, v mnoha ohledech je mnohem flexibilnější než instituty dědického práva. Fond zajistí přetrvání majetku do budoucna, navíc se o veškerý svěřený majetek mohou po celou dobu jeho trvání starat profesionálové.