Kdysi v ní bývala přádelna Herzigovy textilní továrny, teď se proměnila v největší soukromou galerii moderního umění na severu Čech. V Jablonci nad Nisou, na ploše 600 metrů čtverečních, ji otevřela sklářská firma GB Beads, která se zabývá výrobou skleněných perlí. Seznamte se s Nisa Factory.

Galerií si majitelka Zuzana Slámová splnila sen a zároveň zachránila budovu, kterou před dvanácti lety kupovala v žalostném stavu. Dům z roku 1825 získal v minulosti od továrníka Herziga Isaac Mautners, jednoho z největších textilních podnikatelů v severočeském a východočeském kraji, který ji také pravděpodobně propojil s barvírnou textilu ležící za potokem.

„Když jsme ten dům kupovali, bylo to tady už prázdné. Předtím tu fungovala bižuterní výroba, provoz už byl ale léta zavřený a budova chátrala,“ popisuje Zuzana Slámová.

Ta využila možnosti získat na rekonstrukci dotaci, která by vdechla domu nový život. Jako první přišla na řadu oprava skladu a venkovního pavilonu a nakonec – po etapách – i vnitřní prostory. Rekonstrukcí prošlo schodiště, vyměnil se výtah, kompletně nová je vzduchotechnika.

https://www.instagram.com/p/CazV_FFNoft/

„Přiznali jsme třeba i staré cihly na chodbách a také světlík. Během rekonstrukce odhalili řemeslníci i původní trámy podpírající strop. Ten nejdelší měří až osmnáct metrů,“ přibližuje majitelka firmy.

Oprava vyšla na patnáct milionů korun a z větší části ji pokryly dotační peníze. „Kdysi jsme si chtěli s kamarádem otevřít galerii v Praze, z toho nakonec sešlo. Ale protože mě umění baví, a protože bývalá barvírna nabízí úžasný výstavní prostor, byla Nisa Factory logickou volbou,“ říká.

Výstavy by se tady ale neměly střídat jak na běžícím pásu. Představa je mít tu dvě do roka. Tou první, která galerii v pátek otevřela, je Big Bead. Jejím ústředním motivem jsou korálky a sklo jako původní surovina, vzájemně propojené s dalšími materiály ve zdánlivě neslučitelném kontextu.

„Na jednu hromadu jsme snesli luxusní materiály, dokonale broušené sklo, pozlacené sošky, skleněné tyče, korále, části původní technologie, ale i beton nebo štuky, se kterými se pracovalo během rekonstrukce,“ popisují Jakub Neufuss a Jan Salanský, kteří za výstavou stojí.

Další expozicí pak mají být díla předního místního výtvarníka a jeho bratrance, jejichž jméno však ještě Zuzana Slámová prozradit nechce. „Budeme tu mít jejich práce ze skla a také gobelíny,“ podotýká.

Areálem továrny protéká Bílá Nisa, která pramení v nedaleké přírodní rezervaci Klikvová louka. Historický i architektonický vývoj celého území by mohla mapovat expozice, na které se budou podílet studenti z liberecké Technické univerzity a kterou by tu mohli lidé spatřit už na podzim.

Nová galerie, kam se vejde až 250 lidí, má ambice přitáhnout návštěvníky na současné výtvarné a scénické umění nejenom z regionu. A Zuzana Slámová doufá, že se jí to podaří. „Chci, aby to bylo místo pro setkávání lidí různých generací i názorů. Aby jim pomohlo rozkrýt nejhlubší emoce i nejlehčí nápady tohoto světa, které chtějí být objeveny.“