Zatímco běžně jsou v Česku marže čerpadlářů na litru benzinu či nafty kolem 2 až 2,50 koruny, aktuálně mohou letět na více než dvojnásobek. Dobře je to vidět na dlouhodobě nejlevnější české síti Tank Ono, která od pondělí na svých totemech snížila ceny na 24,90 koruny za litr benzinu či nafty, zatímco průměrná cena benzinu na celém trhu je podle CCS 30,28 koruny za litr.

Protože dlouhodobé marže Tank Ona se pohybují jen kolem 40 až 80 haléřů za litr, je zřejmé, že pokud dnes některé benzinky například na dálnici prodávají pohonné hmoty za 32 korun, mají marži na jednom litru kolem osmi korun. Pokud tedy ještě nevyprodávají starší, a tedy dráže nakoupené zásoby. To se ale může týkat jen menších pump s malou výtočí.

Spíše se tedy čerpací stanice snaží udržet ceny nahoře co nejdéle, a vylepšit si tak hospodaření do budoucna, protože je zřejmé, že na ně menší cestování lidí a zpomalená ekonomika časem také dopadnou. Navíc už teď odepisují ztráty z občerstvení (klasicky výrazně předraženého), protože tankující nemají chuť se v shopech příliš zdržovat. Někde už gastro zavřeli úplně.

„Bylo zajímavé sledovat, že tento týden v pondělí pumpaři prakticky nezlevnili, ačkoli cena ropy je zhroucená už déle než týden vzhledem k ropné válce a hrozbě koronaviru. Je zjevné, že si teď drží významně větší marže oproti běžnému stavu,“ říká hlavní ekonom Czech Fundu Lukáš Kovanda. 

„Divil jsem se, že se v pondělí ke zlevnění nikdo nepřidal,“ uvedl pro Forbes šéf a spolumajitel Tank Ona Jiří Ondra. „Ropa padá neskutečně a následují ceny nafty a benzinu. My jsme si naopak trochu marže snížili, ale ne katastrofálně. Vidím to tak, že teď není zisk nejdůležitější a auto je momentálně z hlediska zdraví nejlepší dopravní prostředek,“ říká Jiří Ondra s tím, že odhaduje, že ceny mohou jít ještě dolů. „To je asi jediný klad epidemie,“ dodává.

Konkurenční boj pochopitelně časem donutí i další velké sítě ke zlevnění, MOL dnes v Praze prodává litr na některých pumpách už za 28,90 koruny a například Globus je ještě o korunu levnější.

Na rychlé zotavení cen se sázet nedá, ropa Brent se obchoduje kolem 30 dolarů za barel kvůli střetu Saúdské Arábie a Ruska o podíl na trhu, který se navíc zkombinoval s dopady koronaviru. Slabá ekonomika by přitom sama o sobě tlačila ceny dolů, protože bude po pohonných hmotách menší poptávka.