skip to main content
Breaking News

Malé zásilky z ciziny u nás zatím zůstanou bez DPH. Evropské směrnici navzdory

Malé poštovní zásilky ze zemí mimo EU u nás zatím zůstanou bez DPH. Evropská směrnice, která právě mimo jiné ruší osvobození od daně u zásilek do 22 eur (asi 560 korun), se přitom má uplatnit už od zítřka, tedy 1. července.

Reklama

Směrnice zavádí u režimu daně z přidané hodnoty řadu změn, členské státy ji teprve musí promítnout do svých zákonů. Novelu zákona o DPH však český parlament zatím neschválil. Sněmovna ji schválila začátkem června, Senát ji projedná 22. července.

Do doby nabytí účinnosti zákona bude platit současná právní úprava a tedy dovoz malých zásilek do ČR do hodnoty 22 eur bude osvobozen od daně, sdělilo dnes na dotaz ČTK ministerstvo financí.

Reklama

Novela zákona zavádí místo dosavadního pojmu zasílání zboží nový termín prodej zboží na dálku. Prodejem dovezeného zboží na dálku se pak bude rozumět situace, kdy někdo prodává zboží na dálku s tím, že ho odešle nebo přepraví na území EU ze třetí země. Opatření má za cíl narovnat podmínky na trhu, protože obchodníci ze zemí EU včetně Česka musí jako plátci DPH daň odvádět, ale firmy ze zemí mimo unii jsou u zásilek do 22 eur zvýhodněny.

Reklama
Reklama