skip to main content
Jak cestovat

Maledivy. Země, která vás naočkuje proti covidu za to, že ji navštívíte

Možná vůbec nejpostiženější oblastí zasaženou světovou pandemií je turistický ruch. Ve snaze přilákat zpět ztracené turisty se proto populární destinace předhání v kreativních pobídkách. Příkladem může být Malta, která oznámila, že bude v nadcházející sezoně finančně přispívat návštěvníkům na cestovní náklady.

Jeden z dosud nejkreativnějších pobídkových programů však představily Maledivy. Okouzlující souostroví v Indickém oceánu plánuje turistům, kteří tam přijedou strávit dovolenou, nabídnout očkování proti covidu-19.

Tato iniciativa je součástí tříbodového programu, který má oživit skomírající ekonomiku v zemi. Strategie, jak ji v americké televizi CNBC představil maledivský ministr turistického ruchu Abdulla Mausoom, má za cíl přivítat turisty na ostrovech, nabídnout jim očkování a zařídit tak, aby v zemi strávili co možná nejdelší dovolenou. Datum, od kterého země hodlá přijíždějící návštěvníky očkovat, však zatím stanoveno nebylo.

Pro Maledivy se nejedná o první pokus, jak přilákat do země turisty během koronavirové pandemie. Minulý rok země přišla s jiným originálním konceptem, jakýmsi věrnostním programem pro návštěvníky s názvem Maledives Border Miles. Cestovatelé v něm sbírali body za jednotlivé návštěvy na Maledivách a počet dnů pobytu. Následně je mohli proměnit za nejrůznější služby a dárky.

Jako spousta jiných destinací závislých na turismu, i Maledivy zasáhla pandemie velmi těžce. Příjmy z turismu tvoří více ne čtvrtinu veškerých příjmů země a v době před pandemií Maledivy navštívilo v průměru více než 1,7 milionu turistů ročně. V roce 2020 jich však na souostroví dorazila méně než třetina, vzhledem k situaci však bylo i 555 494 turistů považováno za velký úspěch.

Už od července minulého roku Maledivy umožňují vstup do země všem cizincům bez rozdílu. A dál se jim snaží příjezd usnadňovat. Před několika dny země oznámila, že umožní vstup očkovaným turistům dva týdny po druhé dávce očkování bez jakýchkoliv restrikcí. Neočkovaní zahraniční návštěvníci se pak musí při nástupu do letadla prokázat negativním PCR testem a mají povinnost si stáhnout do mobilního telefonu aplikaci, která usnadňuje trasování nakažených.

Předplatné Forbesu
Tamara
Forbes 6/2022

Maledivy měly v uplynulých měsících poměrně vysoké počty nakažených, avšak v současnosti je pandemie na ústupu. Souostroví, čítající půl milionu obyvatel, hlásí v průměru okolo devadesáti nově nakažených denně. Podle agentury Reuters je v zemi již navíc téměř 29 procent obyvatel plně naočkováno a podle ministra turismu Mausooma je mezi nimi devadesát procent všech pracovníků v cestovním ruchu.

I s ohledem na tuto novou očkovací pobídku je možná načase začít plánovat dovolenou na těchto okouzlujících ostrovech. Připravili jsme pro vás pár tipů na nejkrásnější místa, která můžete při své vysněné dovolené na Maledivách navštívit.

 • Six Senses Laamu

Idylický, palmami obehnaný ráj, který kombinuje luxus s udržitelností. Úspěšná iniciativa na ochranu moří se v oblasti resortu soustředí na mořský výzkum a vzdělávání veřejnosti v oblasti ochrany oceánů. Zejména sympatický je unikátní Junior Marine Biology program pro začínající ochránce přírody ve věku 6 až 16 let. 

 • Anantara Kihavah Villas

V tomto resortu na vás čeká spousta úžasných zážitků. Šnorchlování s rejnoky, pozorování noční oblohy v jediné observatoři na souostroví nebo večeře v první podmořské restauraci na světě jsou jen některé z nich. V Anantara Kihavah Villas najdete také největší světovou sbírku soukromých bazénů. 

 • Soneva Jani

Soneva Jani, to je laguna křišťálově čisté vody se spoustou ostrůvků a vilek postavených nad oceánem. Tady se musí líbit všem, od dětí po zamilované páry na líbánkách. V nové Soneva Academy si můžete vybrat ze spousty kurzů zaměřených na rozličná témata, jako je mořský život, noční obloha či třeba Zero Waste.

 • Hurawalhi Maldives

Tento kus tropického ráje, vyhrazený pouze pro dospělé, je známý především pro svou podmořskou restauraci. Nachází se v blízkosti atolu Lhaviyani (korálový ostrov obklopující lagunu) a také se pyšní více než padesátkou míst jako stvořených k potápění.

 • COMO Maalifushi
Reklama

Tato část souostroví je oblíbená zejména milovníky pláží, potápění a surfování. Jednou z nejnovějších atrakcí je noční šnorchlování se žraloky obrovskými. 

 • Soneva in Aqua

Turisté se mohou zúčastnit čtyřdenní plavby na luxusní jachtě Soneva in Aqua. Jachta nabízí zastávku na ostrově Goidhoo, kam se dá dostat pouze po vodě a který nabízí vzácnou ukázku nedotčeného ráje plného podmořského života a korálů.

 • Soukromé ostrovy Niyama

Oblíbené surfařské středisko se rozkládá na dvou ostrovech. Po prosurfovaném dni si hosté mohou odpočinout na pohodlných sedacích pytlích a v houpacích sítích při poslechu reggae. Resort nabízí 134 vilek a apartmánů, které jsou rozprostřeny na pláži.

 • Ritz-Carlton Maldives, Fari Islands

Tato část Malediv je oblíbená zejména rodinami s dětmi. Najdete tu více než třicet rozličných aktivit pro děti, včetně hledání pokladu či poznávacího cyklovýletu kolem resortu.

 • Soukromý ostrov Velaa

V roce 2020 místní vysadili kolem ostrova na dva tisíce nových korálů a již nyní je možné pozorovat příliv nových druhů tropických ryb a vzkvétající podmořský život. Letos Velaa ostrov nabízí zainteresovaným turistům možnost napodobit korálové biology. Návštěvník může během šnorchlování pomoci sbírat vzorky pro výzkum či třeba zasadit nové korály.

 • Nautilus Maldives

Společnost Nautilus Maldives spustila novou adrenalinovou atrakci: seskok padákem z výšky 3,5 kilometru nad Indickým oceánem. Milovníci adrenalinu si při tom mohou užít neopakovatelný výhled na atol Baa.

 • Soukromý ostrov Kudadoo

Luxusní resort s patnácti vilkami, postavenými přímo nad hladinou oceánu je známý svým „Cokoliv, kdykoliv, kdekoliv“ přístupem. Soukromé večeře, exkluzivní vinný sklípek plný nejdražších vín, lázeňské procedury a vodní dobrodružství jsou plně zahrnuté v ceně za noc strávené na tomto ostrově.