Víte, co mají společného srovnávač cen Heureka a módní vyhledavač Glami? Zrodily se v Libereckém kraji. Konkrétně v hlavě Tomáše Hodbodě, který studoval na tamní Technické univerzitě. Nejde přitom o jediné úspěšné startupy, kterými se může druhý nejmenší kraj v zemi chlubit. Spíše by se dalo říci, že je jejich baštou.

Spoustu z nich navíc podpořila investiční skupina Miton, sídlící ve druhém největším měste regionu, Jablonci nad Nisou. Skupinu zakládali čtyři kamarádi, na trhu je už dvacet let a za tu dobu se podílela na několika desítkách projektů, jejichž celková aktuální hodnota dosahuje miliardy eur.

Před čtyřmi lety vznikl v kraji také liberecký inkubátor Lipo.ink. Sídlí v inovačním centru v budově bývalého Výzkumného ústavu textilních strojů, vedle krajského úřadu. „Jsme vlastně sami takovým startupem. Rosteme a učíme se za pochodu,“ uvádí jeho mluvčí Barbora Jónová.

Pomáhají jak začínajícím podnikatelům, kteří si nejsou jistí, zda jejich nápad uspěje, tak i těm, kteří chtějí svůj byznys posunout dál nebo rozšířit. Nově se rodící startupy sází ve většině případů na moderní technologie. Tady je výběr deseti z těch, které rostou právě na Liberecku.

Pointee

Softwarová platforma, která díky umělé inteligenci a datové vědě pomáhá optimalizovat procesy, zvyšovat produktivitu a snižovat provozní náklady robotizovaných procesů. Startup řízený Janem Strnadem aktuálně pracuje na systému, kdy se data využijí k tomu, aby se roboti optimalizovali sami. Mezi aktuální zákazníky patří banky ČSOB a KBC, finská Stora Enso nebo dánská Danica Pension.

„Podařilo se jim propojit tradiční svět zlepšování procesů s moderními technologiemi na bázi robotů a doplnit je perfektní vizualizací. Jejich řešení je natolik zajímavé, že ho představujeme do Belgie naší mateřské společnosti i dalším firmám ve skupině,“ říká výkonná ředitelka Zpracování operací a nákupu ČSOB Denisa Škantová. 

Hardwario

Technologický startup, který se zaměřuje na oblast IoT – internetu věcí. Chytré krabičky z Hardwaria nacházejí uplatnění od Austrálie přes Kongo po Velkou Británii a samozřejmě Českou republiku. Umí sbírat a odesílat data v podstatě o všem, co dokážou změřit čidla.

Na bateriový provoz zvládnou fungovat několik let, připojí se k internetu téměř odkudkoliv a snadno se integrují s dalšími systémy. Motto startupu zní „Jednej lokálně, mysli globálně“. V praxi se tak jedná například o monitoring klimatu v britských lesích, ochranu afrických slonů před pytláky či monitoring výrobních linek největších automobilek v Česku.

V minulém roce dosáhlo Hardwario obratu 21 milionů korun a podařilo se mu dostat na páté místo v žebříčku Rising Star hodnocení Deloitte Technology Fast 50 pro střední Evropu. Hlavními majiteli jsou Alan Fabik a Pavel Hübner.

Statotest

Startup kolem Petra Klokočníka se zabývá kontinuálním online monitoringem konstrukcí staveb s využitím moderních senzorů a IoT technologií. Monitorují například Ještěd, Žižkovskou věž nebo Výtoňský most a spolupracují s odborníky z Rakouska, Slovenska či Brazílie.

V roce 2019 získal Statotest ocenění Microsoft Award v kategorii Veřejná správa a rozvoj moderního města. „Systém čidel rozmístíme na kritická místa stavby, určená majitelem, statikem nebo prostě někým, kdo danou stavbu zná. Pokud jde o kovovou konstrukci, tak tam se čidlo jen přicvakne magnetem a měří se,“ popisuje Klokočník.

Čidlo pak data o konstrukci v pravidelných intervalech odesílá do cloudu, kde se vyhodnocují a zároveň tam mohou zákazníci sledovat aktuální údaje o stavbě.

Nullspaces

Liberečtí vývojáři David Zacho a Jiří Kula sestrojili technologii, převádějící virtuální realitu do skutečného prostoru. Computer Aided Assembly (CAA) využívá světelné paprsky, pomocí kterých dostává důležité informace o manuální montáži přímo na scénu pod ruce operátora výroby.

Cílem je eliminovat chyby způsobené lidským faktorem. CAA dokáže interaktivně osvítit libovolný bod, křivku nebo povrch na reálném objektu a reaguje na gesta operátora.

Smartmockups

Úspěšný startup, který před pěti lety zakládali Ondřej Nekvinda s Lukášem Zajícem. Každému uživateli chtěli umožnit rychle a snadno vytvářet produktové mockupy, které dovolují umístit digitální návrhy produktů do reálného světa. Letos v únoru koupila startup australská softwarová společnost Canva.

Share4kids

Mladý startup, který má na svědomí Michal Resl, je zatím v počáteční fázi. Zabývá se vývojem mobilních aplikací pro udržitelnou mobilitu a jejich pilotním projektem je řešení problému tzv. „mama taxi“, tedy přetížení městské dopravy a zatížení životního prostředí převážením dětí do škol a dalších zařízení.

Resl tvrdí, že svým řešením dokáže ušetřit zákazníkům až dvě miliardy korun za rok a až padesát tun oxidu uhličitého. V současné době jedná firma s investory pro go to market a rozvoj dalších aplikací.

VisionQ

Další začínající startup, který se pro změnu zabývá inovačním inženýringem. Jeho CEO Jiří Merz stojí za vytvořením profesionálního měřiče spotřeby elektrické energie ElIoT PRO, který promění běžný elektroměr na profesionální smart meter bez nutnosti celkové výměny. VisionQ také nabízí ultrazvukové testování vodotěsnosti automobilových dílů.

Vydání Forbesu Mozek Česka je na jižní Moravě

Onyx Vision

Liberecký rodinný startup vyrábí pomocí 3D tiskáren obroučky brýlí na míru. Za nápadem stálo více než dvacet let zkušeností a nadšení optika Bohumila Nagye. Když viděl, že si zákazníci často nedokážou vybrat z běžné nabídky optik, rozhodl se, že přijde na to, jak by mohl mít perfektně padnoucí brýle každý.

Spolu s vývojáři z Technické univerzity Liberec začal hledat ideální technologii výroby. Dnes tak na základě vybraného tvaru a barvy, velikosti hlavy a dalších parametrů vytvoří model, na 3D tiskárně vytisknou jednotlivé díly a pak už je jen sestaví.

Canarytrace

Zakladateli Canarytrace jsou Radim Daniel Pánek a Miroslav Kret. Ti vymysleli systém pro testování a sledování dostupnosti webové aplikace z pohledu uživatele a metriky výkonu měření. Systém do tří minut detekuje nedostupnost, chyby a zpomalení, zároveň může být nasazen do pěti minut a není potřeba žádný zásah do webové aplikace. Využívá ho například Košík.cz.

Beehive

Teprve v začátcích je byznys studenta Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě Eduarda Seiberta. Ten přišel s netradičním nápadem, jak lze využít včelí vosk. Navrhl kolekci svítidel Beehive (včelí úl), která je ekologická, originální a schopná provonět byt. A přestože včely nanášejí vosk na vloženou origami skládanku ze včelího vosku, ani jedno světlo není totožné. „Vezmu slepený plát ze včelího vosku, rozřežu jej a pak voskem slepím do požadovaného tvaru založeného na dvacetistěnu. Ten vložím do úlu. Včely cítí vosk a chtějí pokračovat v práci předchozích včel,“ popisuje proces vzniku svítidla jeho autor Eduard Seibert.

Kromě prototypu už vyrobil deset svítidel a stojí tak teprve na začátku svého podnikání. Příští rok by rád vyrobil první stovku svítidel. Za nápad dostal v soutěži o nejlepší startup Libereckého kraje Cenu Nadace Preciosa i CzechInvestu.